1. Новини Закарпаття
  2. >

Іштван Грежа: "Новообраний угорський єврокомісар з питань розширення ЄС сприятиме якнайшвидшій зустрічі Володимира Зеленського і Віктора Орбана" (ФОТО)

10.12.2019 18:43 Влада Ексклюзив Голос Карпат

Прем’єр Угорщини готовий до неї будь-коли і будь-де.

Прем’єр Угорщини готовий до неї будь-коли і будь-де.

Про це уповноважений міністра уряду Угорщини і координатор співпраці між Саболч-Сатмар-Березькою і Закарпатською областями заявив на традиційному сніданку з журналістами регіону в с.Яноші, що поблизу Берегова.

Голос Карпат вже опублікував інформацію про те, які основні питання порушувались на даній зустрічі. Тепер друкуємо більш розширений матеріал з неї.

“На жаль, відносини між Україною та Угорщиною залишились на тому ж рівні, який мав місце в останні роки,- акцентував Іштван Грежа.- Ми чекали від нового керівництва сусідньої держави зміни антиугорського курсу влади Порошенка, але конкретних кроків у цьому напрямку не відчули.”

Не бачать угорці й обіцяних переглядів законів про освіту та мову, що, на їх думку, ущемляють права угорської меншини Закарпаття, які вона мала раніше і які закріплені в Конституції України.

На нещодавній зустрічі в Ужгороді міністра освіти Ганни Новосад з лідерами нацоінально-культурних товариств регіону прозвучало, що Україна у своїх позиціях тут міняти нічого не буде. Й надалі продовжуються безпідставні чіпляння до угорських службовців та активістів на кордоні, триває провадження проти Цетру економічного розвитку Еде Егана, не має зрушень у ліквідації бюрократичної тяганини при оформленні гуманітарної допомоги тощо.

“І сьогодні на складах у холодильних камерах Будапешта зберігається велика кількіть вакцини для України, але все ще відсутній дозвіл на її ввезення,“- зауважив Іштван Грежа.

На його думку, всі ці перепони могла б зняти саме зустріч на найвищому рівні Володимира Зеленського і Віктора Орбана.

“Нещодавно мав розмову з нашим прем’єром і він мені особисто підтвердив, що готовий зустрітися із Президентом України будь-коли і будь-де,- повідомив уповноважений. – Мало-хто чув такі заяви від Віктора Орбана.”

Пообіцяв прискорити таку зустріч і нещодавно обраний угорський єврокомісар з питань розширення ЄС Олівер Варгелі. Останній – досвідчений дипломат і спробує зрушити справу з мертвої точки.

“У нас й надалі хороші стосунки з новим керівництвом Закарпаття, - відмітив уповноважений. - Але вони все ще не такі, як були з попереднім губернатором краю.”

Торкнулися на зустрічі й питань адміністративної реформи в Україні та створення нових територіальних громад. Прикро, вважає Іштван Грежа, що ЦВК в розріз із вимогами Конституції України, не створила на Закарпатті окремого виборчого округу, а тому пильно стежимо за формуванням ОТГ в угоромовних населених пунктах. Маємо сумний досвід здіснення таких перетурбацій 15 років тому у Словаччині. Їх негативні наслідки відчуемо на майбутніх одночасних виборах у місцеві органи влади та парламенту. Як це буде на Україні – час покаже.

Говорилось також про відкриття нових пропускних пунктів на українсько-угорському кордоні. На жаль, українська сторона так і не приступила до розширення ПП “Лужанка-Берегшурань”, на що дуже розраховували угорці, бо планують зменшити рух на ПП “Тиса-Загонь“ у зв’язку з оновленням останнього і можливого будівництва нового мосту через Тису.

“З угорського боку є навіть кошти на його зведення, готовий навіть проект, але не має позитивної відповіді від України,”- доповнив уповноваженого міністра Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайла.

Попри це дипломат відмітив, що є і позитивні зрушення: намітились всі передумови для відкриття вже у лютому-березні наступного року нового пропускного пункту на Виноградівщині, у В.Паладі.

Позитивною тенденцією є й те, що дедалі більше осіб та дітей з угорських сімей записуються на курси з вивчення української мови – нинішнього року таких заявок було понад 600.

Допомагає Угорщина і в оновленні та будівництві різних соціально-культурних об’єктів, як от амбулаторій сімейного типу, шкіл і дитсадків, Угорських будинків тощо.

“Маємо намір продовжити цю та інші започатковані Угорським урядом програми й наступного року,”- запевнив Іштван Грежа.- Так само, як і безкоштовні мовні курси.”

Минулого року за угорські кошти був придбаний пансіонат на Великоберезнянщині для Асоціації угорських багатодітних сімей Закарпаття, де можуть проводити свої вихідні всі без винятку мешканці краю. Так само, як і оновлені дитсадки, школи, інші заклади відвідують вихідці різних національностей, а не лише угорці.

Допомагає Угорщина в реконструкції соціальних об’єктів і в інших регіонах України, зокрема, на Львівщині, в Тернополі тощо. У Мукачеві здійснюють реконструкцію будівлі колишньої австро-угорської фінансової установи, де планують відкрити філію ОТР Банку, а також продовжити реконструкцію Берегівської райлікарні та дитячої в місті над Латорицею.

“Цей перелік справ, реалізованих у рамках програми “Доброго жесту”, можна б продовжити,- наголосив Іштван Грежа.- Довіру один до одного дуже легко втрати, але важко її відновити. Якщо Україна серйозно думає про євроінтеграцію та вступ у НАТО, вона повинна мати хороші відносини з усіма державами-сусідами, і не лише з Угорщиною, а Польщею, Румунією, Словаччиною.”

Порушуючи питання ветування Угорщиною засідань Комісії “Україна – НАТО”, Йожеф Бугайла заначив, що їх міністр закордонних справ Петер Ійдярто заявив: “Поки закарпатським угорцям не повернуть їх законні права, його країна залишиться на цих позиціях, але виключно на найвищому рівні.“ 

На завершення Іштван Грежа висловив упевненість в тому, що добросусідські відносини між Україною та Угорщиною обов’язково відновляться і побажав усім закарпатцям веселих і радісних Різдвяних свят, благо область чи не єдина така, яка відзанчає їх два рази – 25 грудня - католики і протестанти, та 6 січня – православні.

Нагадаємо, Іштван Грежа назвав одну з причин виїзду закарпатських угорців за кордон

Читайте на ГК:Закарпатців попереджають про загрозу сходження лавин
Читайте на ГК:На Закарпатті за минулу добу померли 19 пацієнтів з COVID-19
Читайте на ГК:Прогноз погоди на Закарпатті: Хмарно з проясненнями, вдень місцями слабкий дощ
загрузка...