1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

У "Раді директорів освіти" аргументували невдоволення Виноградівською райрадою через "освітянську кризу"

04.11.2019 08:29 0 Влада Думка

Стаття-огляд про кризу на Виноградівщині, яка зачепила усі заклади освіти району, пояснює позицію педагогів Виноградівщини з ГО "Рада директорів освіти".

До редакції "Голосу Карпат" надійшов лист від уповноваженої громадської організації "Рада директорів освіти" Габріели Гомокі. У надісланій статті наводиться позиція частини освітян щодо того, як і коли виникла освітянська криза, якими були маніпуляції зацікавлених осіб у цьому питанні. Зважаючи на гостру актуальність ситуації, яка взяла у політичні заручники директорів, вчителів району і торкнулася сімей кожного школяра, наводимо повний текст статті як позицію її авторів. Також запрошуємо інші сторони до діалогу для пошуку оптимального рішення "освітянського ребусу".

Виноградівська районна рада: театр абсурду чи тотальне невігластво

Тривалий час громадськість Виноградівщини спостерігає за протистоянням районної ради на чолі з Віталієм Любкою і районної державної адміністрації, яку в статусі виконуючої обов’язки голови очолює Наталія Костелеба-Веремчук. Подібна ситуація часто виникала за часів керування  радою двох попередніх скликань п. Любімова О.В. Тоді керівництво ради і райдержадміністрації постійно чубилися за бюджет району, за пріоритети у фінансуванні об’єктів інфраструктури, за перспективні напрямки соціально-економічного розвитку району. Однак ніколи заручниками такого протистояння не ставали тисячі наших громадян.         

Історія нинішньої кризи у стосунках двох владних структур почалась ще у 2015 році після призначення головою Виноградівської РДА  М.М.Русанюка , який негативно був сприйнятий тріумфаторами останніх виборів у міську, районну та обласну ради від політичної партії «Відродження». Конфлікт розгорявся поступово і активної фази досяг на початку серпня 2018 р. Саме тоді депутат райради від політичної сили «Відродження» п.Свищо Ю.Ю., який у той час проходив випробовувальний термін у якості начальника одного з управлінь РДА, взяв на себе ще й роль провокатора та цинічно підставив тодішнього голову РДА. Деталі цього сценарію і участі в ньому Юрія Свища свого часу неодноразово коментував колишній голова Закарпатської ОДА п.Москаль Г.Г., тому зупинятись на ньому не варто. Треба тільки зауважити, що після свого провокативного дійства п.Свищо Ю.Ю. чотири місяці перебував на лікарняних , після чого був безславно звільнений з державної служби.         

У 2015р. Ю.Свищо разом з п.Любкою В.В. були активними учасниками виборчої кампанії «Відродження» , результати якої, до речі, не мали аналогів ніде в Україні (100% перемога представників «Відродження» на кожній виборчій дільниці Виноградова по виборах депутатів міської, районної та обласної рад.) Дякуючи цій небезсумнівній перемозі п. Любка В.В. став головою районної ради , а Ю.Свищо очолив освітній комітет ради.              

Неважко здогадатись, що новоспечені «господарі» району хотіли своїх людей у райдержадміністрації, в тому числі і на посаді начальника управління освіти, молоді та спорту. Претендентом визначили Ю.Свища (байдуже, що жодного дня не працював учителем) , однак першу спробу виграти конкурс  і зайняти омріяну посаду претендент провалив. У грудні 2017 р. на першому ж етапі цього випробування Ю.Свищо «зрізався» на тестах по законодавству і до наступних етапів допущений не був. Тим не менше вже в березні 2018 р. п.Свищо Ю.Ю. з другої спроби таки «долає» бар’єр і у травні цього ж року очолює управління.  Варто зазначити, що даним питанням опікувався особисто п.Москаль Г.Г.  , оскільки добрі стосунки з фракцією «Відродження» в обласній і районній радах для нього були в пріоритеті.( Після вже згадуваних подій початку серпня 2018 р. позиція губернатора різко змінилась).  

Провал з призначенням своїх людей на посади в райдержадміністрації додав неприязні керівництву районної ради і посилив протистояння.  Як наслідок, хронічне недофінансування радою соціально-економічних напрямів в інфраструктурі району, медицині, освіті, культурі посилилось і практично нівелювало потреби і можливості підрозділів адміністрації  ефективно виконувати свої функції. І це при тому, що ст. 14 Закону України Про місцеві державні адміністрації» прямо зобов’язує органи місцевого самоврядування (ради) забезпечувати державні адміністрації відповідними фінансовими, матеріально-технічними та іншими ресурсами для здійснення своїх повноважень.

Дійшло до того , що більше 9 мільйонів цільових державних коштів на потреби освіти у 2018 році райрада 9 місяців(!) тримала без руху і не виділяла на школи району, а у  2019 році 6 місяців не виділяли вже понад 50 мільйонів(!!!) гривень цільового призначення для закладів загальної середньої освіти району. Можна уявити, наскільки цинічною була позиція керівників райради та більшості депутатів (Любка В. Свищо Ю., Ісаєвич Я., Сверенко А., Лихтей Ю.,Костак І. та інші) , які свідомо блокували цільові державні кошти.  

      Ну і кульмінацією повного абсурду з боку райради стало утворення так званого «Центру обслуговування закладів освіти Виноградівського району».  Зрозуміло, що це була реакція керівництва ради на дії райдержадміністрації щодо ліквідації свого структурного підрозділу – Управління освіти, молоді та спорту. Однозначно, ця дія з боку адміністрації була абсолютно законною і відповідає вимогам Закону « Про місцеві державні адміністрації» , Господарському кодексу України(ст.64) та ряду інших нормативно-правових актів. 

Водночас треба наголосити, що ліквідація будь-якого підприємства чи установи не означає миттєвого припинення діяльності. Ця процедура чітко регламентована і в часі може тривати від двох місяців і до повного завершення. Весь цей період суб’єкт ліквідації виконує свої функції в повному об’ємі. Простою мовою це означає, що і заробітна плата як і плата за товари і послуги, тендерні процедури, бухгалтерський облік, подача звітності не припиняються ні на один день.

Чи знали про це в районній раді? А якщо знали , тоді чому так поспішно створили «Центр…» і переманили в нього всіх працівників централізованої бухгалтерії на чолі з головним бухгалтером? Відповідь проста – в раді вкотре показали, що прагнуть бути  могутнішими за виконавчу владу . І їм байдуже, що створений ними «Центр …» не буде працювати до тих пір, поки всі шкільні майнові комплекси , які сьогодні є на балансі Управління освіти, молоді та спорту не будуть передані раді відповідно до Акту прийому-передачі. Що цю дію Управління зможе виконати тільки після повного завершення процесу ліквідації. Що переманивши бухгалтерів Управління освіти, молоді та спорту у свій «Центр…» , з одного боку, районна рада заблокувала грошові виплати вчителям і адмінперсоналу шкіл ,уповільнила розрахунки за товари і послуги, з іншого боку, не може забезпечити роботою і офіційною зарплатою новопризначених працівників свого «Центру…» І якщо через деякий час школи залишаться без енергоносіїв (депутати на останній сесії вирішили забрати значну суму коштів від Управління освіти, молоді та спорту) , настане повний колапс в усіх освітніх закладах.   

Абсурдність ситуації більш ніж очевидна. Лукавство і цинізм теж.  Та чи є все це настільки очевидним для правоохоронних і судових органів,  чи зможуть вони покласти край безглуздим діям Виноградівської районної ради , від яких потерпають тисячі працівників освітніх закладів, і які створюють реальну загрозу для громади району. А може і серед депутатського корпусу знайдуться тверезомислячі люди, які зможуть повернути ситуацію у русло здорового глузду?

Уповноважена ГО "Рада директорів освіти" Габріелла Гомокі

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська