1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Закарпатські мери: одна посада - різні зарплати

18.10.2019 13:10 Влада

За три роки зарплати закарпатських мерів росли дуже по-різному.

За три роки зарплати закарпатських мерів росли дуже по-різному.

Про це у соцмережі Фейсбук пише Ярослав Світлик:

"У Андрія Балоги (Мукачево), наприклад, вона виросла лиш на 15 %, у Богдана Андріїва (Ужгород) - у 2,5 рази, у Івана Ланя (Свалява) і Володимира Кащука (Хуст) - у 4,5 рази. При цьому мер Хуста - єдиний на Закарпатті голова райцентру, який за минулий рік заробив більше мільйона. Стільки не заробляють мери міст-мільйонників", - йдеться у дописі.

Більш детальний розгляд зарплат у матеріалі Ярослава Світлика, для Zaholovok.com.ua.

На Закарпатті є 13 районів, відповідно, стільки ж і райцентрів. Це невеликі міста і селища міського типу. Усі вони мають різні бюджети і своїх мерів, яким за кошти платників податків громади виплачують заробітну плату. Утім, виявляється, зарплата мера закарпатського райцентру не залежить від бюджету і кількості жителів населеного пункту, яким він керує..

Та перш ніж ви дізнаєтеся, скільки саме заробляють наші мери, пропонуємо трохи розважитися. Спробуйте назвати ТОП-5 найдорожчих (для їхніх громад) мерів Закарпаття. Точно їх не вгадаєте…  

Мери міст-мільйонників «відпочивають»

Всі українські чиновники зобов’язані декларувати свої доходи. І кожного року вони це роблять. Звітуються, звичайно, і голови закарпатських міст, селищ та сіл. Всі дані про доходи посадовців доступні на сайті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тож якщо вас цікавить, скільки грошей отримує голова вашого села, - вам сюди

От нас, до прикладу, зацікавили зарплати закарпатських мерів. Тому ми проаналізували дані декларацій керівників усіх 13 очільників райцентрів області за три останні роки (2016, 2017 і 2018) і з’ясували, хто з них скільки заробляє. Результати – абсолютно несподівані і в чомусь навіть шокуючі. 

Скажімо, важко збагнути той факт, що у 2018 році мер 17-тисячної Сваляви отримав на 330 тисяч гривень більше, ніж мер Дніпра. Або що голова Хустської міськради заробив утричі більше, ніж мер Києва. Чи що зарплата очільника 120-тисячного Ужгорода у 3,5 рази вища за зарплату мера міста-мільйонника Одеса. Але все це – факти.

Найдорожчі і найдешевші голови

Якщо проаналізувати в деклараціях статтю «заробітна плата, отримана за основним місцем роботи», то можна виявити цікаву динаміку. Фактично у перший рік роботи (а це 2016-й, бо місцеві вибори відбулися наприкінці 2015-го) зарплати закарпатських мерів не були аж дуже високими. Скажімо, тоді лише голови Ужгорода, Мукачева і Хуста отримували близько 20 тисяч гривень на місяць. Всі інші заробляли значно менше.

Але фінансова децентралізація наповнила місцеві бюджети грошима. І почали рости зарплати закарпатських мерів. У когось у 2017-му вони виросли на 30%, у когось – на 80%, а в когось – більш ніж на 100%.

Та загалом найбільш стрімко заробітні плати очільників закарпатських райцентрів виросли у 2018 році. У мера Хуста Володимира Кащука річна зарплата навіть перевалила за мільйон (1 мільйон 121 тисяча гривень). Тож він – однозначно найдорожчий закарпатський мер. А найдешевший, до речі, – багаторічний міський голова Іршави Степан Бобик, який торік заробив лише 221 тисячу (менше 19 тисяч на місяць).

 

А може, не все так однозначно?

З’ясувавши, скільки заробляють закарпатські мери, ми вирішили проаналізувати й інші дані – а скільки ж заробляють міста, якими вони керують. І порівняти, кому і у скільки обходиться робота чиновників.

До прикладу, доходи бюджету Ужгорода у 2018 році становили майже півтора мільярда гривень (без 5 мільйонів). Мукачева – 1 мільярд 154 мільйони, Хуста – 420 мільйонів, а Сваляви – всього 53 мільйони.

При цьому в Ужгороді на так звані загальнодержавні функції (куди входить і оплата праці місцевих чиновників) пішло 12, 09% витрат бюджету (181 мільйон гривень), у Мукачеві – 8,14% (майже 93 мільйони), у Хусті – 6,56% (26 мільйонів).

А от у Сваляві на загальнодержавні функції  торік пішла п’ята частина видатків бюджету – 19,71% (трохи менше 10 мільйонів гривень). При цьому зарплата одного лише мера з’їла 1,77% видатків бюджету міста!

Всі дані про всі бюджети країни (в тому числі й місцеві – міські чи сільські) у дуже доступній формі наявні в одному місці – на Державному веб-порталі бюджету для громадян. Тож якщо вас цікавить, який бюджет вашого міста чи села, на чому громада заробляє і скільки й на що грошей витрачає – вам сюди.  

І наостанок. Безумовно, коли мер маленького містечка Свалява отримує за рік під 900 тисяч гривень і його зарплата з’їдає майже 2% видатків міського бюджету – це виглядає як перебор. Так само, коли середня зарплата в Закарпатській області коливається в межах 10 тисяч гривень, можуть шокувати 100 тисяч гривень місячної зарплати мера Хуста…

Але, з іншого боку,  якою має бути розумна межа? Якщо швачки на Закарпатті заробляють по 15, сімейні лікарі – по 20, а будівельники – по 25-30 тисяч гривень на місяць, то за скільки мають працювати мери?..

Нагадаємо, Ігор Бондаренко образив закарпатських угорців некоректним висловлюванням, - КМКС.

Читайте на ГК:Сильне задимлення помітили діти: на Закарпатті вирувала важка пожежа (ФОТО)
Читайте на ГК:Проводжає в засвіти вже другого синочка мати: Герой із Закарпаття загинув на 41 році життя (ФОТО)
Читайте на ГК:Нічна автотроща на Закарпатті: водія та пасажирку затисло у авто (ФОТО)