1. Новини Закарпаття
  2. >

Зеленський підписав закон про прослуховування

15.10.2019 23:36 Влада

Документ регламентує терміни досудового розслідування і дозволяє антикорупційним органам самостійно користуватися прослуховуванням.

Президент України Володимир Зеленський підписав закон №187-IX, який передбачає зміни до Кримінально-процесуального кодексу щодо самостійного прослуховування НАБУ і ДБР, а також терміни досудового розслідування. Відповідні дані містяться в картці законопроекту на сайті Верховної Ради. Закон дозволяє уповноваженим підрозділам НАБУ, ДБР і органам безпеки знімати інформацію з транспортних телекомунікаційних мереж. 

Також Нацбюро розслідувань дали право наймати й негласних співробітників. Для цього створять окрему конкурсну комісію з числа працівників НАБУ - тих, у кого є доступ до держтаємниці. Порядок проведення конкурсу визначить директор Бюро. Згідно з документом, в НАБУ зможе бути не більше 500 осіб начальницького складу. Зараз якщо проти українця хочуть вчинити процесуальну дію, що вимагає узгодження прокурора або суду - то таке узгодження необхідно і за кордоном теж.

Згідно з цим законопроектом, за замовчуванням процесуальні дії проти українців за кордоном зможуть проводити без такого узгодження - хіба що це передбачено міжнародним договором або є обов'язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому термін дії такого дозволу не обмежується, а належним чином завірена копія дозволу долучається до матеріалів запиту. 

Закон дозволить слідчому судді за клопотанням сторони захисту залучати експерта або експертів для проведення експертизи. При цьому слідчий і прокурор "зобов'язані забезпечити проведення експертизи", а не звертатися до слідчого судді. Передбачається, що сторона захисту має право самостійно домовитися з експертами про проведення експертизи, в тому числі обов'язкової.

Якщо у сторони захисту недостатньо грошей на експерта, він може звернутися до слідчого судді. Залишається можливість оскаржити повідомлення слідчого і прокурора про підозру. Вилучається норма про право учасників судового провадження клопотати про оголошення обвинувального акта в повному обсязі - тобто, залишається лише короткий виклад обвинувального акта. А суду надається право обмежити тривалість оголошення короткого викладу обвинувального акта і позовної заяви - "з урахуванням розумних строків". 

Згідно з проектом, угода про визнання винуватості може містити умови застосування спеціальної конфіскації. До протоколу про затримання особи треба буде додавати фото в разі, якщо на момент затримання не відомі прізвище та ім'я людини. Майже всі норми закону наберуть чинності на наступний день після офіційного опублікування.

Читайте на ГК:На Донбасі загинуло двоє українських військових, одного поранено
Читайте на ГК:Названо кількість працюючих пенсіонерів в Україні
Читайте на ГК:"Володимир Путін не збирається відмовлятися від свого панування над Донбасом", - La Croix
Стрічка