1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Освітяни Виноградівщини поставили райраді оцінку "Незадовільно" (ВІДЕО)

16.08.2019 19:15 0 Влада Автор: Голос Карпат

Колективна безвідповідальність чи навмисний саботаж? Чому Виноградівська районна рада півроку не приймала рішення про передачу державних коштів на потреби освітніх закладів району.

Із різних інформаційних джерел гостро зазвучала проблема незадовільної підготовки шкіл до нового навчального року, а також щодо освоєння значної суми коштів, виділених державою для освітніх установ Виноградівського району. Пояснити, що відбувається, погодилася голова Ради директорів шкіл Виноградівщини, директор міської ЗОШ №3 Габріела Степанівна Гомокі.

На це питання дуже важко шукати відповідь з позиції здорового глузду. Судіть самі. Наші школи є в комунальній власності громади району. Виноградівська районна рада, яку громада уповноважила забезпечити належне утримання всіх об'єктів комунальної власності, виконує цю функцію вкрай незадовільно. Щонайменше два останні роки з районного бюджету на підготовку шкіл до 1-го вересня наші заклади не були профінансовані радою навіть на косметичні ремонти.

Керівництво райради любить наголошувати, що всі школи і окремі садочки передані в оперативне управління райдержадміністрації. Але кажучи «А» вони, як слабкі учні, забувають казати «Б», тобто виконувати і другу дію згідно законодавства - забезпечити фінансування. Як для належного утримання навчально – матеріальної бази, так і для оплати праці допоміжному персоналу шкіл.

Тепер про держану освітню субвенцію. Справа в тому , що для належного утримання закладів освіти держава також виділяє певні кошти. Зазвичай, раніше це були незначні суми. Проте з початком проведення освітньої реформи ситуація значно покращилась. Так склалося, що станом на січень 2018 року в нашому районі утворився надлишок у сумі більше 9-ти мільйонів гривень з фонду заробітної праці педагогічним працівникам за 2017 рік. Станом на січень 2019 року ця сума за рахунок нових залишків вже за 2018 р. збільшилась до близько 45–ти мільйонів.

Наголошую, що мова йде тільки про надлишкові кошти з державного бюджету , які йшли виключно на зарплату педагогам. Так ось, відповідними Постановами Кабміну ці кошти були залишені в нашому районі на визначені цими документами конкретні цілі для наших шкіл. Виноградівська районна рада повинна була вже в січні або в лютому місяцях як минулого, так іцього року своїм рішенням скерувати дані суми коштів управлінню освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА. Елементарну дію наші районні обранці тягнули в 2018 р до осені, а в 2019 - 6,156 млн грн. до кінця квітня, а решта 39 млн. – до кінця липня.

Ну і коли ж тепер ці кошти можуть бути освоєні?

Якби ж то тільки ці. Додайте ще майже 4 млн. гривень на будівництво внутрішніх туалетів у шести школах, 3,67 млн. – на програму «Нова українська школа», 1,137 млн. – на придбання дидактичного матеріалу для шкіл з угорською мовою навчання та інші видатки на більш ніж 8 млн. грн. Уявляєте, понад 60 мільйонів цільових державних коштів районна рада місяцями тримала без руху! Хіба це не злочин? Хіба у раді не розуміють, що всі будівельні роботи в школах після 1 вересня не проводяться, бо це несе загрозу безпеці життєдіяльності учасникам освітнього процесу? Не думаю, що хто-небудь з директорів піде на порушення ряду нормативних документів, в т.ч. Закону « Про охорону праці» і наказу МО № 1669 від 26.12.2017р. А ще треба виготовляти проектно-кошторисну документацію, провести тендерні процедури і вирішувати ряд супутніх організаційних питань. На мою думку, в законний спосіб може бути освоєно не більше 20% від усієї суми.

Але більшість цих проблем могла б не виникати, якби райрада вчасно приймала потрібні рішення?

У тому то і справа, що із-за бездіяльності ради виникла реальна загроза освоєнню цільових державних коштів. Я вважаю, що ми побачили вражаючу некомпетентність нашої районної ради. Відбувся реальний саботаж освіти в районі. Але звідки візьметься компетентність, якщо головою освітньої комісії в раді є пан Свищо Ю.Ю., який жодного дня не працював у державній освітній установі і очолив цю комісію по квоті партії «Відродження»? Пан Любка В.В., голова ради – теж сумнозвісне «Відродження». Порошенківець Сверенко А.А. – заступник голови ради. Голова бюджетної комісії пан Албок Е.Е. - входить у коаліційну більшість ради від ДПУУ , куди також входять «Відродження» і « Блок Петра Порошенка». Чи не тут треба шукати причини явного саботажу щодо використання державних коштів на освітянські цілі?

Душа болить, коли говориш про ці неподобства. І мої висновки – це лише моральна оцінка закулісних дій нашої районної ради. Можливо, прийде час, і цим ганебним явищам буде надано і правову оцінку. Але вже сьогодні однозначно можна сказати, що від освітян ця рада одержала оцінку «незадовільно».

ДОВІДКОВО: Структура Виноградівської районної ради (фракції)

Коаліційна більшість:

Фракція політичної партії «Відродження»
Свищо Юрій Юрійович
Юска Наталія Миколаївна
Милюков Олександр Валерійович
Ісаєвич Яна Михайлівна
Сіладі Ольга Мар’янівна
Бордаш Тіводор Тіводорович
Добош Михайло Володимирович
Уповноважені представляти фракцію:
Свищо Ю.Ю. – голова фракції
Юска Н.М. – заступник голови фракції

Фракція партії «БлокПетра Порошенка «Солідарність»
Фурман Мирон Петрович
Тесличко Василь Юрійович
Трикур Віктор Іванович
Костак Іван Іванович
Доманич Михайло Миколайович
Петраш Святослав Іванович
Уповноважені представляти фракцію:
Петраш С.І. – голова фракції
Доманич М.М. – заступник голови фракції

Фракція Демократичної партії угорців України

Албок Еден Едмундович
Удуд Іван Іванович
Фовріш Йосип Йосипович
Болаж Юлій Йосипович
 Уповноважені представляти фракцію:
Фовріш Й.Й. – голова фракції
Удуд І.І. – заступник голови фракції

 

Опозиційна меншість:

Фракція «КМКС» Партія угорців України

Гал Степан Болтазарович
Гевеші Микола Карлович
Горонді Альберт Альбертович
Шевтер Гейза Гейзович
Кіраль Калман Тіборович
Віраг Василь Васильович
Сейкель Августін Августович
Уповноважені представляти фракцію:
Гал С. Б.
Гевеші М.К.
Віраг В.В.

Фракція партії «Єдиний Центр»

Петеі Юдіта Оттовна
Густі Іван Іванович
Фурик Михайло Михайлович
Крічфолуші Леся Йосипівна
Петеі Йосип Йосипович
Бобинич Петро Петрович
Гвоздьо Володимир Михайлович
Параска Віталій Антонович
Копча Надія Андріївна
 Уповноважені представляти фракцію:
Петеї Ю.О. – голова фракції
Фурик М.М. – уповноважений

 

Стрічка