1. Новини Закарпаття
  2. >

Тріумф політичної "зелені": як молодіють парламенти і уряди в Європі та Україні

10.08.2019 19:22 Влада

Молодь в політиці і різних сферах суспільного життя - тренд останніх років.

Молодь в політиці і різних сферах суспільного життя - тренд останніх років.

Студентів обирають депутатами, вчорашні випускники вузів очолюють міністерства, а керівниками держави стають навіть у віці 30 років, пише "Європейська правда".

У Європі молодь отримує все більше виборних посад і в керівництві політичних сил. Найбільше оновлення спостерігається в рядах правих партій, популістів і "зелених", але поступово ця тенденція доходить і до "більш традиційних" політичних сил.

Навіть в консервативній Британії депутатом парламенту вже обирали 20-річну дівчину.

Яскравим прикладом прагнення до змін серед молоді стала історія шведської школярки Грети Тунберг. У серпні 2018 року вона почала своє перше шкільне страйк заради клімату під будівлею парламенту Швеції, яка за рік зросла в потужний рух по всьому світу.Нове покоління політиків

Швеція однозначно є однією з країн, які задають тренд на молодих політиків. Саме тут був обраний наймолодший в світі депутат парламенту - Антон Абеле ще в далекому 2010 році отримав мандат в 18-річному віці, після активної кампанії проти вуличного насильства. У чинному складі шведського парламенту наймолодшому депутату - 22 роки.

У Британії для наймолодшого депутата навіть існує неофіційне звання - Baby of the House. Зараз це звання належить Мері Блек, яка стала членом Палати громад в 20 років і вважається наймолодшим депутатом в історії британського парламенту з 1667 року.

Коли ж мова заходить про молодих політичних лідерів Європи, в голову відразу приходять два імені - Себастьян Курц і Еммануель Макрон.

У 27 років Курц став міністром закордонних справ Австрії.

На момент своєї присяги він був наймолодшим міністром уряду Австрії з моменту заснування республіки і наймолодшим міністром закордонних справ у всьому світі.

На момент призначення міністром Курц був студентом і не мав закінченої вищої освіти. Австрійські ЗМІ жартували про те, чи зможе новий глава МЗС якісно поєднувати роботу з навчанням, не завдаючи шкоди ні того, ні іншого.А в 2017-му його партія виграла вибори, і 30-річний Курц очолив уряд Австрії, ставши наймолодшим главою уряду в світі з перебували на посаді на той момент.

У травні 2019 року парламент Австрії виніс вотум недовіри уряду в зв'язку зі скандалом "Ібіца-гейт". Тоді ЗМІ оприлюднили відео, доводить готовність партнерів Курца по урядовій коаліції, ультраправої "Свободи", лобіювати інтереси росіян в обмін на фінансування партії. У вересні Австрію чекають дострокові вибори, на яких молодий прем'єр країни має всі шанси знову перемогти, адже його партію "Ібіца-гейт" не зачепила.

Правда, в разі нової перемоги старий-новий прем'єр стане вже на два роки старший.

Еммануель Макрон став наймолодшим президентом Франції в 40 років. Ще десять років тому для політика це був "юнацький" вік, а у Франції і поготів. Але часи змінилися. До речі, партія Макрона "Вперед, республіка!" привела чимало молодих депутатів в парламент.

Наприклад, 27-річний Ерве Бервілл став одним з наймолодших членів Національної асамблеї Франції, де він в даний час виступає представником партії президента. Наймолодшим депутатом президентської політсили стала 24-річна Тіффані Дегу.

В Італії лідером однієї з коаліційних партій, популістського "Руху 5 зірок", є 33-річний Луїджі ді Майо. У 26 років він був обраний до Палати депутатів і став одним з чотирьох заступників спікера, наймолодшим в історії Італії політиком на цій посаді, а через рік - очолив партію. З 2018 року "Рух 5 зірок" керує Італією в союзі з правою партією "Ліга". Ді Майо займає в уряді посаду віце-прем'єра та міністра економічного розвитку.

Європарламент як дзеркало тенденцій

Саме популісти і праві партії першими підхопили запит на нові обличчя, залучаючи молодих людей. Французької правої партії "Національне об'єднання" належить віковий рекорд в національному парламенті - Людовик Пайо став депутатом у 23 роки.

На початку року партія Марін Ле Пен довірила передвиборчу кампанію до Європарламенту 23-річному спікеру Джордану Барделла. Як результат, партія виграла вибори, а сам Барделла отримав мандат євродепутата.

Однак соратник Ле Пен - далеко не наймолодший депутат в новому складі Європарламенту. Віковий рекорд побила 21-річна Кіра Петер-Хансен з Данії. При обранні на травневих виборах вона все ще вчилася в університеті. Петер-Хансен стала євродепутатом від партії "Зелених" та увійшла до фракції "Зелені - Європейський вільний альянс".

Після обрання молода депутатка заявила, що має намір їздити в Страсбург з Брюсселя на поїзді, а не літати в Данію і назад між засіданнями, тому що літаки шкодять навколишньому середовищу.

Україна - в тренді

Середній вік євродепутатів поки залишається досить високим - приблизно 50 років. Цей показник майже не змінюється протягом останнього десятиліття, але спостерігається чітка тенденція до зниження нижнього вікового порога, тобто з кожної каденцією шанси на потрапляння в парламент молодих (або навіть ультрамолодих!) Кандидатів ростуть.

Те ж саме відноситься і до національних парламентів.

Межа ще не досягнуто: в більшості країн ЄС дозволено балотуватися в депутати з 18-річного віку. Найбільш консервативні в цьому плані Литва, Румунія, Італія та Греція, де цей поріг становить 25 років.

Саме через низький вікового порога в тій же Данії середній вік депутатів складає 46 років, з них 6% - молодь до 30 років, ще 41% - депутати від 30 до 40 років. Чинний прем'єр, 41-річна Метте Фредерікса - наймолодша глава уряду в історії країни.

Схожа ситуація і в інших країнах Північної Європи: в Фінляндії і Норвегії 10% депутатів - молодше 30 років, в Швеції цей показник - 12%. Але зростання числа молодих депутатів торкнувся не тільки північ. В Австрії три роки тому таких депутатів було 4%, а після недавніх виборів, разом з обранням Курца, їх стало вдвічі більше.

Україна не стала винятком і теж підхопила запит на молодих політиків. Володимир Зеленський став наймолодшим президентом в історії нашої країни.

Наймолодший народний депутат за час незалежності також був обраний саме зараз.

Львів'янину Святославу Юраш - всього 23 роки, він був обраний за партійним списком "Слуги народу", де був під номером 27. Та й на багатьох мажоритарних округах досі нікому не відомі молоді кандидати перемогли досвідчених нардепів. Правда, в основному це була не їхня особиста заслуга, допомогла "вивіска" партії президента.

У підсумку в українському парламенті працюватимуть 17 народних депутатів у віці до 30 років, 121 депутата - від 31 до 45 років. Середній вік депутата в нинішньому складі парламенту - 41 рік, Рада помолодшала в середньому на 7,4 років у порівнянні з попереднім скликанням.

Що змінює таке омолодження парламентів?

Щонайменше - дає надію на те, що молодь буде стежити за політичним життям і голосувати, а в Україні це - величезна проблема. Ще в 2017 році в дослідженні GfK / Центру "Нова Європа" (де було опитано 2000 молодих людей у ??віці 14-29 років) тільки 13% з них сказали, що їм "цікаві" або "скоріше цікаві, ніж ні" політичні події в Україна. Тільки 7% опитаних тоді погодилися, що інтереси молоді швидше добре або дуже добре представлені в українській політиці.

І це, безсумнівно, вимагало змін.

Оцінити ефективність роботи новообраних молодих депутатів поки не вийде, але досвід інших країн показує: ті країни, де ще 5-10 років тому почали вибирати не тільки зрілих, але і ультрамолодих політиків, не відмовилися від цього підходу.

А значить, тренд на "омолодження" політики в світі напевно збережеться.

Нагадаємо, коли буде перше засідання Ради: новообрані депутати визначилися

Читайте на ГК:Кавуни: чим небезпечна солодка ягода й що робити при отруєнні
Читайте на ГК:"Стара пісня про головне": МЗС України звинуватило посла Угорщини в неконструктивізмі
Читайте на ГК:"Долар по 29,5, ліквідація бебі-боксів і єдиний квиток на поїзд з літаком": що прийняв Кабмін, - Страна