1. Головна
  2. >
  3. Влада

В Україні день виборів: укранці сьогодні обирають новий парламент

307
Влада Закарпаття

21 липня 2019 року, в Україні пройдуть дострокові вибори у Верховну Раду.

В Україні день виборів: укранці сьогодні обирають новий парламент

Склад Верховної Ради IX скликання буде обраний на парламентських виборах 2019, які в Україні проходять достроково – 21 липня.

Вибори до Верховної Ради в Україні проходять кожні 5 років в останню неділю жовтня. Чергові парламентські вибори повинні були відбутися 27 жовтня 2019 року.

Причинами розпуску парламенту, за заявою новообраного президента країни Володимира Зеленського, стали низька довіра українців до цього органу влади і фактична відсутність коаліції.

Громадяни, які голосуватимуть за місцем постійної реєстрації, отримають два бюлетені.

Один зі списком партій, які змагаються між собою у єдиному загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. Інший – зі списком прізвищ кандидатів, які виборюють мандат у мажоритарному окрузі. До парламенту пройдуть лише ті партії, які подолають 5% бар’єр. Чим більший відсоток візьме політична сила, тим більшу кількість депутатів за своїм списком вона заведе до нового парламенту. Так буде розподілено 225 мандатів, половину від його конституційного складу.

Інша частина сформується за підсумками виборів у мажоритарних округах. Там переможцями стануть ті кандидати, які отримають більше всіх голосів. Тобто депутатом може стати навіть той, хто набере 10%, оскільки його численні конкуренти отримають ще менше.

На нинішніх виборах громадяни мали право змінити адресу для голосування. Цим, за попередніми даними, скористалися близько 200 тисяч українців. Вони і ті виборці, які голосуватимуть на закордонному виборчому окрузі, обиратимуть депутатів лише за партійними списками, тобто отримають для голосування лише один бюлетень.

З якими документами голосувати 21 липня
Закон «Про вибори народних депутатів» визначає перелік документів, які дозволяють громадянину здійснити своє виборче право:

1) паспорт громадянина України;

2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України);

3) картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора

4) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

5) дипломатичний паспорт;

6) службовий паспорт;

7) військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби)

Чи можна проголосувати без надісланого запрошення на вибори
Так, можна. Запрошення на вибори не є обов’язковою умовою для отримання виборчого бюлетеня, так само як і посвідчення про тимчасову зміну виборчої адреси.

Які партії йдуть на вибори

26 червня в ЦВК назвали остаточну кількість зареєстрованих партій, а також визначили порядок їх розташування в бюлетені. Так, для участі у позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 Центральна виборча комісія зареєструвала наступні партії:

“Опозиційний блок”.“Сила і честь”.Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”.“Патріот”.“Сила людей”.“Опозиційна платформа – За життя”.“Партія зелених України”.“Всеукраїнське об’єднання “Факел “.Об’єднання “Самопоміч”.“Європейська солідарність”.“Українська стратегія Гройсмана”.“Громадянська позиція”.“Соціальна справедливість”.“Слуга народу”.“Сила права”.“Радикальна партія Ляшка”.“Партія Шарія”.“Голос”.Політична партія “Незалежність”.“Аграрна партія України”.Всеукраїнське об’єднання “Свобода”

Саме в такому порядку політичні сили будуть вказані у виборчому бюлетені.

Всього кількість зареєстрованих кандидатів від партій склало 2761 особу. В одномандатних мажоритарних округах балотуватиметься в Раду будуть 3178 кандидатів (1439 – від партій, 1739 – самовисуванці).

Не пізніше двох тижнів після голосування, ЦВК оголосить офіційні результати парламентських виборів, а перша сесія Верховної Ради України IX скликання може початися вже 31 серпня 2019.

Зміни в законі про парламентські вибори

До складу Верховної Ради України входять 450 депутатів, які обираються за пропорційно-мажоритарною змішаною системою. Половина нардепів проходить в парламент на підставі голосування за виборчими списками кандидатів від політичних партій (пропорційна система). Ще 225 членів Верховної ради обираються в одномандатних округах за мажоритарною системою відносної більшості.

Після підписання указу про дострокові вибори, президент Володимир Зеленський звернувся до спікера ВР Андрію Парубію для скликання позачергового засідання парламенту на 22 травня. Порядком денним стало розгляд змін до закону “Про вибори народних депутатів”.

Серед головних положень законопроекту:

-проведення виборів народних депутатів за пропорційною виборчою системою з голосуванням за виборчі списки кандидатів від партії у загальнодержавному виборчому окрузі (скасування мажоритарної системи);
– зниження прохідного бар’єру для участі в розподілі депутатських мандатів у Раді з 5% до 3% голосів підтримки виборців;
– уточнення положень чинного закону України “Про вибори народних депутатів України” відповідно до пропозицій ЦВК, зокрема в частині більш чіткого визначення поняття “проживання в Україні”, підстав і порядку утворення спеціальних виборчих дільниць, процедури оприлюднення окремих рішень з підготовки та проведення виборів народних депутатів України та ін.

Втім,  під час засідання 22 травня нардепам не вдалося узгодити порядок денний, і розгляд законопроекту про вибори в парламент було перенесено на 28 травня.

Незважаючи на це, указ президента про розпуск Ради був опублікований в газеті “Урядовий кур’єр” 23 травня, і з того ж моменту він вступив в силу.

Відтак, якщо у найближчі п’ять років не відбудуться дострокові вибори, цьогорічні стануть останніми, де висуватимуться кандидати у депутати в мажоритарних округах. Адже, з 1 грудня 2023 року, як передбачає нещодавно ухвалений Виборчий кодекс, українці голосуватимуть лише за відкриті списки політичних партій, тобто голосування відбуватиметься лише у багатомандатному виборчому окрузі.

Джерело: Перший Кабельний за матеріалами Саші Клімової.

Нагадаємо, у день виборів поліція Закарпаття працюватиме в посиленому режимі, на Закарпатських КПП у день виборів працюватимуть групи швидкого реагування, також на час виборів Нацполіція апускає авіапідтримку МВС.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber