1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Стало відомо, з котрим кандидатом у Президенти розпочнуть перемовини закарпатські угорці

08.04.2019 14:49 Влада ВАЖЛИВО Голос Карпат

Найбільш вірогідно, з Володимиром Зеленським.

Найбільш вірогідно, з Володимиром Зеленським.

Таке рішення в суботу прийняла чергова конференція КМКС в Ужгороді, яка уповноважила своє керівництво розпочати перемовини “із претендентами на посаду Президента України, що вийшли до другого туру”. Сформульовано дуже дипломатично, але всім зрозуміло, що з Порошенком, який 1 травня 2014 року вже підписував угоду з КМКС і не дотримав її положень, навпаки посилив тиск на права національних меншин, угорці сідати за стіл перемовин не будуть. Отже, залишається Зеленський.

З достовірних джерел стало відомо, що зустріч з ним очікується наприкінці нинішнього тижня в Києві. Угорська сторона хотіла б конкретних гарантій від претендента, що він зобов’язується дотримуватись європейських норм і вимог щодо забезпечення прав і свобод національних меншин. Насамперед йдеться про вільне навчання на рідній мові, її використання в діловодстві, підтримку угоромовних дошкільних та освітніх закладів тощо. Стовідсотково буде порушене й питання про створення на Закарпатті окремого виборчого округу на території компактного проживання угорців, як це вже мало місце на виборах до парламенту 2002 року, коли за місце у Верховній Раді змагались два лідери КМКС і УМДС Міклош Ковач та Іштван Гайдош. До слова, тоді переміг останній. Між іншим, створення такого виборчого округу передбачено чинною Конституцією України. Можливі й інші пропозиції, приміром, про припинення утисків представників угорської національності при перетині кордону тощо.

Як сприйме їх Зеленський та його команда – невідомо. Якщо йому потрібні близько 70-80 тисяч голосів закарпатських угорців, тоді він поставиться до їх вимог позитивно. Правда, за цим стоїть і ще один важливий політичний момент – Угорщина. Виступаючи на ХХХ конференції КМКС в Ужгороді, голова Комітету закордонних справ Угорщини Жолт Неймет недвозначно дав зрозуміти, що в разі повернення угорській громаді Закарпаття попередніх, передбачених чинним законодавством прав, Угорщина розблокує всі свої “вето” на європейські та північно-атлантичні прагнення України.

Водночас, чи сприйматимуться можливі кроки Зеленського в запропонованому угорцями напрямку націоналістично налаштованими колами країни? Мабуть, ні. Проте, останні вже в першому турі продемонстрували своє негативне ставлення до претендента, бо Порошенко випередив його саме на Галичині.

Вплинути на рішення команди Зеленського можуть і останні події навколо інцинденту з головою Демократичного Союзу угорців Румунії Гунором Келеменом, якого з дипломатичним паспортом в суботу не пустили в Україну, коли він їхав на конференцію КМКС. Подія викликала справжній міжнародний скандал. МЗС Угорщини вже запросило з цього приводу на “співбесіду” Посла України в Угорщині пані Любов Непоп. Лідер РМДС вже інформував про інцидент МЗС Румунії і має намір звернутися за роз’ясненнями до Посольства України в Бухаресті.

Керівник даного зовнішньополітичного відомства Олександр Банков, граючи на випередження, написав у Фейсбуці, що Гунору Келемену в’їзд в Україну був заборонений ще в жовтні 2017 року і той знав про це. Більше того, Посол стверджує,   що румунський політик уже спробував перетнути кордон з угорським паспортом.

“У мене немає жодного угорського паспорта,- заявив лідер Союзу угорців Румунії поважному виданню Digi 24.- Останні 20 років я жодного разу не мав наміру відвідати Україну. Коли б мені відмовили в цьому, то існував би відповідний документ, такий, як мені надали 6 квітня на КПП “Загонь-Чоп”. Хай пан Банков представить такий акт.”

Досить дивне пояснення інцинденту дала прикордонна служба, яка посилається на те, що “виконувала доручення одного з правоохоронних органів України.”

На думку експертів, зокрема Дмитра Тужанського з “Європейської правди”, подія не робить честі Україні, навпаки, лише загострює і так прохолодні українсько-угорські стосунки. Гунор Келемен є депутатом румунського парламенту, очолює парламентську партію, яка активно співпрацює з правлячою коаліцією і є членом Європейської народної партії.

“Саме Гунор Келемен є лідером угорської громади Румунії, який постійно зустрічається з Віктором Орбаном і не тільки,- написав у своїй сторінці в Фейсбук Дмитро Тужанський. - Це не пішак, не маргінтал на кшалт представників угорського Йоббік, яких не впускали до України раніше.”

Інші аналітики висловлюють версію, що таким “жестом” Порошенко хотів “змусити закарпатських угорців голосувати “правильно” у другому турі”. Зокрема, таку думку висловив закарпатський політик-олігарх Віктор Балога.

На конференції КМКС в Ужгороді, а ще перед тим 2 квітня у Брюсселі, Жолт Неймет заявив, що Угорщина з обранням нового президента чекає від України кардинальних позитивних змін. Також він повідомив, що євроінтеграція України неможлива без всебічної підтримки з боку влади прав національних меншин.

Нагадаємо, Зеленський знову звернувся до чинного Президента (ВІДЕО)

Читайте на ГК:На кордоні з Угорщиною затримали українку, яка перебувала у розшуку (ФОТО)
Читайте на ГК:Соціальна оренда житла в Україні: ВР збирається впровадити актуальну новацію
Читайте на ГК:Місто перетворюється на райський куточок: в Ужгороді посадили екзотичні дерева (ФОТОФАКТ)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська