1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Уродженця Закарпаття Вакарчука називають претендентом на пост президента України

06.11.2017 22:43 Влада

Фронтмена рок-групи "Океан Ельзи" Святослава Вакарчука називають одним з найбільш вірогідних претендентів на пост президента України.

Фронтмена рок-групи

Сам співак, в минулому не раз брав участь у політичному житті країни, поки відкрито не заявляв про свої президентські амбіції.

Київські експерти кажуть, що український виборець розчарований політичною елітою і шукає нових героїв, тому можливу участь співака в виборах може привести до самих несподіваних результатів.

Зараз Вакарчук в якості запрошеного професора працює в Стенфордському університеті в США і не дає прямої відповіді на питання про плани участі у виборах в 2019 році.

Російська служба Бі-бі-сі за допомогою українських політологів і соціологів оцінювала перспективи можливого президентського походу Вакарчука.
"Вище неба"

Поява лідера "Океан Ельзи" в президентських рейтингах стало найбільш обговорюваним результатом недавно опублікованих соцопитувань.

Дослідження Центру Разумкова показує, що якби президентські вибори відбулися цієї неділі, за Вакарчука проголосували б 6,6% виборців, які збираються прийти на дільниці.

Це лише п'ятий результат - перед лідером "Океану Ельзи" слідують Петро Порошенко (14%), Юлія Тимошенко (8,4%), глава партії "Громадянська платформа" Анатолій Гриценко (7,2%) і лідер "Опозиційного блоку" Юрій Бойко (6,8%).

Але відрив Вакарчука від йде другою Тимошенко становить менше двох відсотків.

За даними компанії "Соціс", Святослав Вакарчук на президентських виборах міг би показати другий результат: за нього готові проголосувати 9,4% українських виборців - всього на 0,8% менше, ніж за лідера рейтингу "Социс" Петра Порошенка.

"Я не здамся без бою"

Рок-співаку довіряють більше, ніж політикам, кажуть соціологи. Підтримує можливі президентські амбіції 42-річного співака в основному молодь із західної України, яка розчарувалася в нинішніх лідерах.

"Зрозуміло, це довіра до нього - не як до політика, а як до співака, популярного особі. Але коли людина має такий рівень емоційної підтримки, то, звичайно, цікаво подивитися і на його електоральні показники", - додає директор соціологічної групи "Рейтинг "Олексій Антипович.

"Електоральні рейтинги лідерів вкрай невисокі. Соціологи фіксують велику кількість виборців, які не. Це знак недовіри не тільки до конкретних політиків, а й до політичного класу в цілому. У цій ситуації виборець починає шукати (кандидатів) за межами політики", - погоджується з експертом політолог Вадим Карасьов.

Чим молодше виборець, тим більше вона схильна підтримати Вакарчука на виборах, кажуть соціологи

Потенційні виборці Вакарчука більш-менш рівномірно розподілені по території України, хіба що трохи більше їх в західній, переважно україномовної частини країни, звідки родом і сам співак.

"Ми помітили яскраво виражену закономірність: чим молодші респонденти, тим частіше вони готові проголосувати за Вакарчука", - розповів Бі-бі-сі глава соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

Опитування його центру показують, що Вакарчук - лідер електоральних симпатій серед наймолодшої групи виборців, вік яких - від 18 до 24 років.

За словами Андрія Биченко, саме ці виборці ходять на вибори рідше за інших.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що потенційно Святослав Вакарчук може претендувати на те, щоб стати виразником інтересів досить численною - сам політолог оцінює її приблизно в 20% від загальної кількості виборців - частини українського суспільства, які не хочуть голосувати ні за кого з діючих політиків.

"Я почую голос твій"

"Мені здається, є запит на те, що новий президент повинен бути нейтральною фігурою. Носієм цінностей, а не управлінцем в чистому вигляді. Якщо хочете, українським Гавелом", - говорить Фесенко, додаючи, втім, що ні порівнює масштаби особистостей Гавела і Вакарчука .

"У світі зараз формується політика зірок - людей, які прийшли в політику з інших, суміжних сфер. Як тільки така зірка заявляє про похід в політику, як тільки в ній бачать перспективу, навколо неї негайно формується команда, знаходяться фінанси", - пропонує іншу аналогію Вадим Карасьов.

"Вставай, мила моя, вставай"

Тим більше, що назвати 42-річного Святослава Вакарчука чужим політики людиною, не можна.

"Той, хто живе в Україні і жодним чином не цікавиться політикою, - або святий, або кролик, ще не дочекався свого удава. В основному, друге", - писав якось у своєму "Твіттері" соліст.

Тринадцять років тому Вакарчук підтримував кандидата в президенти Віктора Ющенка на "помаранчевому Майдані".

На парламентських виборах 2007 року він обрався до Верховної Ради за списками ющенківського блоку "Наша Україна - Народна самооборона", однак активним законодавцем не став.

За рік з невеликим, проведений в стінах парламенту, Вакарчук виступив за все на двох його засіданнях і, врешті-решт, заявив про добровільне складання мандата.

У 2004 році Святослав Вакарчук підтримував "помаранчевий" табір, а пізніше навіть обрався до Верховної Ради від блоку Віктора Ющенка "Наша Україна - Народна самооборона"

"У парламенті важка енергетика. Єдине спокійне місце, де відчуваєш себе вільно, - це буфет. Там все як в нормального життя", - напівжартома розповідав він про свій депутатський досвід.

Проте, після побиття міліцією проєвропейськи налаштованих студентів в центрі Києва в ніч на 30 листопада 2013 року Вакарчук приєднався до активістів на Евромайдане.

"Я не виходив туди протестувати проти непідписання асоціації з ЄС. Це непросте питання, в якому ще потрібно розібратися. Для мене моментом виходу було те, що учасників протесту людей побили - жорстоко, цинічно. Якби побили демонстрацію, яка виступає проти того, щоб Україна йшла в ЄС, я б вийшов так само ", - розповідав потім Вакарчук.


"Не твоя війна"

Після зміни влади в Україні в блозі співака все частіше з'являються записи на суспільно-політичні теми.

У березні 2014 року Вакарчук опублікував розійшлися на ура в соцмережах "Десять принципів, яких має дотримуватися українська влада": заклики, наприклад, докладно розповідати людям про всі свої кроки, почати економію коштів з себе або не призначати на посади за принципом "свій-чужий ".

Однак вже через півтора року він дає вбивчу характеристику української влади: "Бідні, доведені до злиднів люди з ранку до вечора дивляться по телевізору на клоунів, які прикидаються перед американцями і МВФ демократами. При цьому крадуть, брешуть, порушують закони".

"Де посаджені злочинці? Де реальна зміна правил гри? Взагалі - де зміни в країні?" - запитує співак особисто президента Порошенко на врученні йому ордена Свободи.

Висловлюється на політичні теми співак і під час виступів, де говорить про необхідність лібералізації на Україні ринку землі, створення системи незалежних антикорупційних судів, реформування системи освіти або запровадження інституту подвійного громадянства - але тільки з тими країнами, з якими у Києва немає політико-правових конфліктів .

Деякі заяви Вакарчука - наприклад, про те, що мова в сучасному світі не є цінністю, і "не можна будувати націю на мові" - сприймаються патріотично налаштованої публікою в Києві в багнети.

Спроби недоброзичливців вказати на те, що, мовляв, негоже співакові міркувати про високі матерії, Вакарчук жорстко присікає.

"Як фізик-теоретик, як кандидат фізико-математичних наук (фізик за першою освітою і економіст по другому, Вакарчук захистив кандидатську дисертацію влітку 2009 року) я вирішував завдання, кожна з яких на порядок перевищує за складністю то, про що деякі депутати" законотворят "роками, використовуючи демагогію, казуїстику і напускаючи туману на виборців", - пише він.

У вересні цього року після туру "Без меж" ( "Без кордонів"), що включав в себе концерти в самих різних місцях - від прифронтового Маріуполя до Нью-Йорка, - "Океан Ельзи" оголосив про відхід на річні канікули.

По крайній мірі, частина цього терміну лідер групи проведе в США: престижний Стенфордський університет прийняв його на осінній семестр в якості запрошеного наукового співробітника.

Цей візит - а кілька років тому Вакарчук вже брав участь в лідерської програмі Єльського університету - дав ще більше підстав для розмов про можливе повернення співака в політику.

Не Ксенія Собчак

Київські експерти називають недоречними порівняння потенційного походу Святослава Вакарчука в президенти з висуванням на посаду президента Росії Ксенії Собчак.

"Цимес нашої ситуації полягає в тому, що сьогодні будь-яка фігура з потужним організаційним ресурсом, чистою історією і хорошою підтримкою медіа має непогані шанси на президентських виборах", - говорить політолог Юрій Романенко.

І це, кажуть експерти, усвідомлюють і в адміністрації нинішнього президента України. Київські ЗМІ ще в травні цього року повідомляли про проведення АП закритих соцопитувань, які вперше показали високий потенційний електоральний рейтинг Вакарчука.

Відразу кілька співрозмовників Бі-бі-сі назвали відповідальним за проведення опитувань, метою яких була розробка можливих сценаріїв переобрання Петра Порошенко в 2019 році, радника президента, політтехнолога Ігоря Гриніва. 

Гіпотетичне висунення Вакарчука створює відразу кілька інтриг в українській виборчій кампанії. З одного боку можливу участь Вакарчука здатне розколоти опозицію і полегшити Порошенко завдання переобрання на другий термін, каже Юрій Романенко.

З іншого боку, розмірковує Фесенко, перспектива обрання Вакарчука може підштовхнути Україну до перетворення в де-факто парламентську республіку з обмеженою роллю президента і сильним посадою прем'єра, що спирається на підтримку Верховної Ради. В цьому випадку Порошенко міг би бути прем'єром при Вакарчуку-президенті.

Втім, поки всі ці конструкції виглядають суто теоретичними, попереджають експерти.

У сухому залишку, констатують співрозмовники Бі-бі-сі, у Вакарчука, який ще не почав самостійної політичної діяльності, вже є непоганий стартовий рейтинг і, що важливо, час на те, щоб визначитися, чи потрібна йому політика взагалі.

"Політичних амбіцій у мене немає. Я хотів би залишатися тим, ким я є, як можна довше. В той же час, ніколи не втомлююся повторювати, що просто опустити руки і відійти в сторону і дивитися, як моя країна буде рухатися в прірву, якщо таке трапиться, я не збираюся ... Життя вносить свої корективи, обставини змінюються ", - говорив Вакарчук в кінці серпня цього року, перед від'їздом в Стенфорд.

Прес-аташе "Океану Ельзи" заявила Бі-бі-сі, що "до наступного року" лідер групи недоступний для інтерв'ю, зйомок та коментарів на будь-які теми.

Опитані Бі-бі-сі політологи називають такі заяви цілком закономірними: за їхніми словами, однозначної відповіді на питання про участь в президентських виборах від Вакарчука варто чекати ближче до офіційного початку виборчої кампанії.

А поки співрозмовники Бі-бі-сі називають підходящої для такого оголошення датою 24 серпня наступного року.

Читайте на ГК:Мистецтво життя: у Мукачеві відкрили унікальну виставку відомого художника (ФОТО)
Читайте на ГК:Непоправна втрата: на Закарпатті попрощалися із загиблим захисником (ФОТО)
Читайте на ГК:У Мукачеві чоловік раптово впав посеред дороги: довелося викликати правоохоронців та медиків
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська