1. Новини Закарпаття
  2. >

Що стоїть за незалежністю Каталонії і чого слід очікувати / ВІДЕО

02.11.2017 20:06 Влада Думка

Головна подія останніх днів, а може бути - і всього року - це проголошення незалежної від Іспанії Каталонській республіки.

Головна подія останніх днів, а може бути - і всього року - це проголошення незалежної від Іспанії Каталонській республіки.

До самого останнього моменту ніхто толком не знав, чи буде вона оголошена, а якщо так, то ким і як, повідомив 24 канал.

Каталонська республіка

У п'ятницю вдень інтрига закінчилася: парламент автономного регіону проголосував за оголошення повної незалежності. Важливо, що голосування було таємним, щоб в разі початку іспанських репресій ніхто не знав, який депутат підтримав відділення, а який був проти.

Натовпи, які зібралися на вулицях Барселони та інших міст, радісно вітали цю подію, але щастя було недовгим: фактично в житті людей нічого не змінилося. Півгодини відзначали, а потім просто пішли на роботу.

Іспанська поліція в справу не втручалася, але реакція центральної влади була миттєвою: Мадрид тут же ввів в дію 155 статтю іспанської конституції, що скасовує каталонську автономію. Іспанські власті оголосили, що парламент і уряд Каталонії розпущені, а її президент - Карлес Пучдемон - відправлений у відставку. На його місце призначили людину зі столиці королівства.

І ось тут починається найцікавіше.

Розпущене Мадридом парламент і уряд продовжують працювати, а Пучдемон як і раніше вважає себе каталонським президентом. Простіше кажучи, їх відставка відбулися тільки на папері. Оскільки йти вони нікуди не хочуть, іспанська прокуратура вже приготувала проти них звинувачення в захопленні влади і заколоті.

Якщо називати речі своїми іменами, то Іспанія просто не контролює ситуацію в Каталонії. Призначити свого керівника вона поки ніяк не може. Для того, щоб затвердити в Барселоні призначенця з Мадрида, поліції довелося б з боями прориватися через сотні тисяч демонстрантів, готових за першим покликом вийти на вулиці для захисту своїх органів влади.

Точні наслідки такої операції передбачити важко. Але ясно, що постраждалих будуть десятки, а то і сотні, проллється чиясь кров, а може, будуть і жертви. Причому успіх поліції зовсім не гарантований: все-таки побити сто тисяч людей не так-то просто.

Але навіть якщо Мадриду вийде протягнути свою людину в урядовий палац, то управляти він нічим не зможе: каталонські держслужбовці вже заявили, що не будуть підкорятися наказам "окупаційної", як вони кажуть, адміністрації.

Вулиці будуть вирувати, чиновники - саботувати рішення керівництва, невдоволення народу зростати. Криза почнеться не тільки в Каталонії, але і в самій Іспанії. Нинішній уряд Маріано Рахоя з великою ймовірністю буде змушений піти у відставку.

Йому, звичайно, всього цього не треба, тому каталонців ніхто поки не чіпає: фактично вони керують собою самі. Але лише до певної міри. Незалежністю це назвати не можна.

Державні фінанси, зовнішні кордони, електричні мережі і багато чого ще знаходяться під повним іспанським контролем. Зрештою, в Каталонії коштують іспанські війська, які вірні короні. У каталонського керівництва немає ніякої можливості встановити повний контроль над усім цим. Для цього довелося б починати війну проти Іспанії, яка добровільно свої війська не виведе і кордони каталонцям не віддасть.

В результаті зараз склалася патова ситуація: Іспанія не може забезпечити виконання своїх рішень в Каталонії, а Каталонія не в змозі позбутися від іспанського присутності. І ті, і інші бояться перейти до рішучих заходів, так як розуміють, що вони означають кровопролиття. А бути винуватцем початку війни ніхто не хоче.

Виходом з цього положення могли б стати дострокові вибори в каталонський парламент, призначені Мадридом на 21 грудня. Але і з ними немає повної ясності. Оскільки на папері Каталонія - незалежна республіка, то дуже багато партій і прості громадяни взагалі не хочуть брати участь в чому-небудь, нав'язаному з Мадрида. Хоча проти виборів взагалі - як інституту - вони нічого не мають.

При тотальному бойкоті вибори просто будуть нелегітимними. Зараз, до речі, уряд Каталонії роздумує про те, а не призначити йому вибори в парламент незалежної Каталонії теж на 21 грудня. Таким чином, на ділянки можна буде залучити і прихильників, і противників незалежності. Перші будуть голосувати за незалежний парламент, а другі - за парламент автономії. Але поки рішення з цього приводу немає.

Тим часом в Каталонії відбулося невелике футбольне диво. Є там таке невеличке містечко - Жирона. Вона славиться своїми антиіспанського настроями. Там навіть бродячі коти нявкають не по-іспанськи, а по-каталонски. Місцева футбольна команда ніколи особливих успіхів не досягала. За нашими мірками, Жирона - це невеликий райцентр, ну і рівень футболу там відповідний. Але відразу після оголошення незалежності футболісти Жирони чи не вперше в своїй історії з рахунком 2-1 обіграли Мадридський Реал - улюблену команду диктатора Франко.

Читайте на ГК:З ними жінки купатимуться в розкоші: ТОП найщедріших чоловіків за знаком зодіаку
Читайте на ГК:Час пішов, ресурси обмежені: військовий облік українців за кордоном набирає обертів
Читайте на ГК:“Живі” черги скасували: через ажіотаж закордонні паспортні сервіси вжили заходів
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська