1. Головна
  2. >
  3. Влада

Порошенко пропонує на прем'єра Бальцеровича

283
Влада Україна

Чи справді Арсеній Яценюк готовий піти з посади прем'єр-міністра? Від відповіді на це питання залежить, чим закінчиться нинішня політична криза.

Порошенко пропонує на прем'єра Бальцеровича

Доля уряду регулярно обговорюється на засіданнях так званого Стратегічного ради. Нагадаємо, в нього входять, президент Петро Порошенко, прем'єр Арсеній Яценюк, секретар РНБО Олександр Турчинов, Глава АП Борис Ложкін, СПІКЕР Володимир Верховної Ради Гройсман, Глава МВС Аваков і Арсен керівник Юрій БПП Фракції Луценко. Минулого тижня "сімка" збиралася двічі - у вівторок, 23 лютого, і п'ятницю, 26 лютого, інформувало РБК-Україна.

Офіційно, ніхто з членів Ради не розповідає, що на ньому відбувається. Неформально люди з оточення президентського крила "сімки" переказують, що команда Порошенко намагається переконати прем'єра добровільно піти з посади. За словами співрозмовників РБК-Україна, в п'ятницю президент запропонував, щоб Яценюк поступився посадою міністра фінансів Наталії Яресько. На що "прем'єрські" відповіли, що глава Мінфіну - член команди Яценюка, вони працюють разом, тому незрозуміло навіщо це потрібно робити.

Відразу кілька співробітників АП та Мінфіну підтвердили РБК-Україна, що минулого тижня президент зустрічався з Яресько та обговорював з нею можливість її потенційного призначення прем'єром. Один із співробітників Мінфіну навіть запевнив, що Наталя Яресько зараз займається підбором нової команди. Але остаточної ясності в питанні, чи згодна міністр на нову посаду, немає.

Ще один варіант, який обговорювався на зустрічі "сімки" - призначення прем'єром Лешека Бальцеровича - екс віце-прем'єра Польщі. Нібито Яценюк на запитання про те, чи готовий він поступитися кріслом Бальцеровичу відповів, що готовий, але нехай спочатку сам автор польських економічних реформ погодиться на це.

Цю фразу прем'єра команда президента використовувала, щоб спробувати прискорити процес його відходу. У п'ятницю про словах Яценюка РБК-Україна розповіли в коаліції. Команда Яценюка інформацію про його згоду добровільно піти у відставку спочатку не коментувала. Але після того, як новина про це з'явилася на сайті РБК-Україна, прес-секретар прем'єра Ольга Лаппо офіційно спростувала цю інформацію.

Чому оточення президента вирішило спішно поділитися інформацією про фразу Яценюка на засіданні "сімки"?

Джерело РБК-Україна в Адміністрації президента розповідає, що на вихідних нардеп від БПП Ігор Гринів їздив до Польщі, де вів переговори з Бальцеровичем. Інформація про згоду Яценюка поступитися кріслом екс-прем'єру Польщі, мала спростити переговори. На питання, чи правда що він зустрічався з Бальцеровичем, Гринів сказав, що не спростовує цю інформацію, але і не підтверджує.

Чим закінчилися ці переговори достовірно не відомо. Але в АП стверджують, мовляв, ЕКС-ПРЕМ'ЄР 18-20 Польщі березня приїде до Києва "на збори групи іноземних радників президента". Так що Порошенко буде мати можливість особисто следать пропозицію польському реформатору.

Тим часом, Яценюк в неділю в ефірі національних телеканалів заявив, що простягає руку президенту. Крім того прем'єр додав - його позиція проста - нехай парламент або запропонує свою кандидатуру прем'єра і його програму, або підтримує ту програму, яка розроблена нинішнім урядом.

Ні президентський фракція БПП, ні сам Порошенко поки що ні пропонують альтернативи Яценюку. Адже добровільна відставка прем'єра - єдиний спосіб президента зберегти коаліції фракцію Яценюка "Народний фронт".

Соратники прем'єра чітко дали зрозуміти, що якщо прем'єра звільнять будь-яким іншим способом - вони перейдуть в опозицію до президента. Фактично, це запускає маховик перевиборів Верховної Ради.

Адже фракція БПП іскючает можливість формування коаліції Опозиційним блоком і депутатськими групами "Відродження" та "Воля народу", деякі члени яких раніше перебували в Партії регіонів. А фракцій "Самопомочі", РПЛ і "Батьківщини" в якості союзників по новій коаліції БПП недостатньо.

До останнього часу БПП наполягала, що парламенті все ще існує більшість, до якої разом з ними входить НФ і РПЛ Ляшко Олега. Мовляв, той хоч і заявив у вересні минулого року, що виходить з коаліції, тим не менш, не зареєстрував в Секретаріаті Ради відповідні заяленія своїх депутатів.

Але минулого тижня соратники президента змінили свою думку. Юрій Луценко заявив, що фактично в Раді зараз немає більшості, тому необхідно напротязі двох тижнів сформувати нову коаліцію і створити новий уряд.

Якщо на наступному засіданні парламенту Володимир Гройсман офіційно оголосить про те, що коаліція в парламенті перестала існувати - він запустить відлік потенційних перевиборів. Адже, згідно із законом, якщо коаліція не створена протягом 30 днів, президент отримує право розпустити парламент. Таким чином, президент отримає важіль тиску на депутатів, щоб підштовхнути їх до нових коаліції та Кабміну.

При цьому оточення Порошенко запевняє, прізвище наступника Яценюка для президента не принципова. "Головне, щоб ключові посади в уряді отримали особисто віддані йому люди, які будуть виконувати його волю, а прем'єр в такому розкладі грає роль красивої вивіски", - стверджує один з друзів президента.

Переговори про формування нового уряду між парламентськими фракціями дають можливість президенту домогтися такого результату - адже БПП - як найбільша фракція парламенту може претендувати на ключові місця в уряді.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber