1. Головна
  2. >
  3. Влада

В українсько-російському конфлікті Туреччина підігрує Кремлю – експерти

185
Влада Україна

У випадку з Туреччиною можна говорити про те, що економічні інтереси визначають політичні кроки, кажуть експерти.

В українсько-російському конфлікті Туреччина підігрує Кремлю – експерти

На рівні декларацій турецьке керівництво не визнає анексію Криму, виступає за територіальну цілісність України та відстоює права кримських татар. Але коли мова заходить про справи - дії Анкари оцінюють неоднозначно. Ряд українських експертів у своїх коментарях, присвячених політиці Туреччини по відношенню до Україні, констатують: вона недружня. Про це в статті для DT.UA пише оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко.

По-перше, Анкара не дозволяє проходження LNG-танкерів через протоку Босфор, які могли б доставляти в Україну скраплений газ і зменшити енергетичну залежність нашої країни від Росії. 

По-друге, у захисті прав кримських татар Анкара обмежилася тільки кількома офіційними заявами, а Ердоган поговорив з Владіміром Путіним. Важко назвати ці заходи ефективними, оскільки Кремль продовжує політику знищення Меджлісу та обмеження прав кримських татар.

По-третє, продовжує автор, на відміну від своїх партнерів по ЄС і НАТО, Туреччина не приєдналася до санкцій проти Росії. Навпаки, вона збільшила поставки на російський ринок, намагаючись замінити товари з Євросоюзу. Насамперед, м'ясну та молочну продукцію, рибу. Це дало Москві змогу, за словами експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Антона Крутя, "пом'якшити негативний ефект від запровадженої нею ж заборони на імпорт продовольства з країн Заходу".

По-четверте, турецькі кораблі і далі заходять у порти Криму, порушуючи резолюцію Генасамблеї ООН. Щоправда, було б неправильно бачити в цьому офіційну позицію Анкари, оскільки турецький уряд повідомив усіх судновласників, що порти Криму закриті. 

Пояснюючи мотиви політики Анкари щодо України і Росії, директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос каже, що турецьке керівництво реагуватиме залежно від того, як складається ситуація всередині країни.

"Це той випадок, коли економічні інтереси визначають політичні кроки", — у свою чергу стверджує Антон Круть.

Турецька економіка нині переживає нелегкі часи. Анкара була змушена девальвувати національну валюту, в країні зростає безробіття. Загалом, у Туреччині зараз уповільнення економічного зростання. Але крім економічних мотивів, на політику Анкари впливає ще один фактор. Як зауважив один з українських дипломатів, який тривалий час пропрацював у Туреччині, "у турків на генетичному рівні присутній страх перед Росією". Це одна з причин, чому Ердоган побоюється займати більш жорстку позицію щодо Кремля, який активно намагається у свою чергу "прив'язати" до себе Туреччину, зазначає автор статті. Наша країна цікава туркам, насамперед, як ринок збуту сільськогосподарської продукції, товарів легкої промисловості, побутової техніки.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber