1. Новини Закарпаття
  2. >

Конфлікт навколо Укрнафти сягає корінням у протистояння Порошенка з Яценюком

23.03.2015 17:14 Влада

Нафтовий конфлікт олігархів Коломойського та Єремєєва розвивається на тлі протистояння президента Петра Порошенка і прем'єр-міністра Арсенія Яценюка за вплив у ПЕК, який вони намагаються не афішувати.

Нафтовий конфлікт олігархів Коломойського та Єремєєва розвивається на тлі протистояння президента Петра Порошенка і прем'єр-міністра Арсенія Яценюка за вплив у ПЕК, який вони намагаються не афішувати.

Цим може пояснюватися те, що ні прем'єр-міністр, ні президент так публічно і не висловили свою позицію щодо конфлікту, повідомляє "Форбс-Україна".

Його наступним епізодом може стати рокіровка в Кабміні. За інформацією Forbes, на місце Демчишина в Міненерго претендує народний депутат Ігор Кононенко - бізнес-партнер глави держави, який також може отримати одночасно статус профільного віце-прем'єра.

«Непрості переговори з цього приводу між президентом і прем'єром активно тривають, результат їх передбачити неможливо. Конфлікт за перерозподіл сфер впливу в ПЕК між ними досяг найвищої точки кипіння», − ділиться співрозмовник Forbes з оточення Кононенка.

Минулого тижня Кононенко став фігурантом силового конфлікту навколо зміни керівництва держкомпанії «Укртранснафта». Коломойський намагався відстояти Олександра Лазорка на посту топ-менеджера оператора магістральних нафтопроводів, щоб не дати зайняти його місце Юрію Мірошнику. Офіс «Укртранснафти» забарикадували озброєні люди. Однак впливу Демчишина виявилося недостатньо, щоб Мірошник приступив до виконання своїх функцій у робочому кабінеті держкомпанії. Порошенко заявив, що рішення Кабміну і наглядової ради ПАТ про відсторонення Лазорка «повинні беззаперечно виконуватися». Але ставленик «Привата» так і не звільнив офіс.

Чужий серед «своїх»

Ведучи мову про те, хто спровокував конфлікт, Коломойський заявив:

«Я не знаю. Сказали, Кононенко − один із керівників фракції БПП».

Але Кононенко свою причетність до подій навколо «Укртранснафти» заперечував.

Минулого тижня Верховна Рада прийняла поправки в закон «Про акціонерні товариства». Нові правила дозволять «Нафтогазу України» отримати накопичені за попередні роки дивіденди від участі в капіталі держкомпанії «Укрнафта» (НАК належить 50% + 1 акція, фірмам, пов'язаним з «Приватом» − 43%). Перевага в акціях дозволяла держхолдингу управляти найбільшою нафтовою компанією країни лише формально. Поміняти керівництво «Укрнафти» НАК також не міг.  Інтереси держави будуть відновлені, якщо Порошенко підпише прийняті парламентом поправки в закон «Про акціонерні товариства». Вони передбачають зміну кворуму для проведення зборів акціонерів усіх акціонерних товариств (до 50% +1 акція) вже цього року.

Це поверне «Укрнафту» під контроль держави, а «Приват» втратить можливості контролю над компанією і управління її фінансовими потоками. Тому Коломойський почав активно захищати свої ділові інтереси, незважаючи на те, що, по суті, є зараз чиновником, очолюючи Дніпропетровську облдержадміністрацію. А значить, перевищив свої повноваження.

Підкилимний спаринг

У контексті подій довкола «Укрнафти» прізвище Кононенка, друга глави держави, Коломойський не згадував. Але з моменту активного наступу на інтереси «Привата» в нафтовому бізнесі спливли імена інших політиків, оголивши жорсткий конфлікт за розподіл впливу у паливно-енергетичному комплексі між Петром Порошенком і Арсенієм Яценюком.

За інформацією Forbes, активне протистояння Порошенка і Яценюка за вплив у ПЕК тягнеться з минулого року.У новому Кабміні  Порошенко прагнув призначити главою Мінпаливенерго свого соратника Володимира Домбровського, але главі держави це не вдалося – Яценюк відмовився погодити його кандидатуру. Цей портфель дістався слабшому в професійному плані Володимирові Демчишину, який також не має досвіду держслужби та діяльність якого згодом викликала багато критики.

«Йде жорстка підкилимна війна за контроль над економікою, яка ризикує вилитися у війну компроматів. А переможеним зрештою ризикує залишитися Арсеній Яценюк зі своїм оточенням, тому що саме глава Кабміну, а не президент відповідає за управління господарською ситуацією в країні», – стверджує співрозмовник Forbes, близький до прем'єра.

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська