На Запорізькій АЕС черговий блекаут.
Існує загроза повторення Фукусіми На Запорізькій АЕС вночі стався черговий, восьмий, блекаут, внаслідок чого виникла загроза радіаційній безпеці. Про це Міністерство енергетики України повідомляє у Фейсбуці.
“Сьогодні вночі відбувся повний блекаут на Запорізькій АЕС. Увечері 1 грудня стався обрив лінії електропередачі “Запорізька ТЕС — Феросплавна” напругою 330 кВ, через яку станція отримувала живлення від української енергосистеми. О 02:31 годині під час повітряної тривоги знеструмлено останню лінію “Запорізька АЕС — Дніпровська” напругою 750 кВ”, – ідеться у повідомленні.
У зв'язку із повним блекаутом ЗАЕС перейшла на живлення власних потреб від дизель-генераторів. В автоматичному режимі включились усі 20 дизель-генераторів, 8 з яких пізніше були залишені в роботі.
“Найбільша загроза безпеці в такому стані існує на 4 енергоблоці. Вона спричинена тим, що окупанти використовували його із порушенням умов ліцензії на експлуатацію реакторних установок АЕС українського регулятора і тримали в гарячому стані. Знеструмлення головних циркуляційних насосів, що охолоджують активну зону, призводить до переходу реакторної установки в режим природної циркуляції. Такий режим важкий для реакторної установки, його тривалість обмежена проєктом, і він може призвести до відмови основного обладнання енергоблока. Блок потребує термінового переведення до холодного стану”, – зазначили у Міненерго.
Зусиллями українських фахівців другого грудня о 7 годині ранку поновлено зв’язок з українською енергосистемою, а саме відновлено роботу лінії електропередачі напругою 750 кВ. У Міненерго підкреслили, що це вже восьмий блекаут, який стався на ЗАЕС та міг призвести до ядерної катастрофи. Як повідомлялось, ЗАЕС перебуває під тимчасовою окупацією із 4 березня 2022 року. За цей час росіяни неодноразово порушували принципи ядерної безпеки, розміщуючи на території ЗАЕС військову техніку, мінуючи територію та тероризуючи персонал станції.
Рішення МАГАТЕ про повернення ЗАЕС під контроль Енергоатома загарбники ігнорують. Відзначмо, у випадку вибуху на Запорізькій АЕС під загрозою опиняться жителі у всіх областях України.
Радіація поглине практично усе - не придатними для вживання стануть вода, фрукти й овочі, які знаходяться на відкритих територіях. Тому українцям, з метою уберегтись від отруєння їжею, буде слід запастися необхідним рядом продуктів. До таких заходів людям радили готуватись вже цього літа, коли росіяни у будь-який момент могли підірвати територію станції, замінованої по всьому периметру.
Ситуацію на ЗАЕС робили ще небезпечнішими наслідки для неї після підриву ворогом Каховської ГЕС, що вже й так спричинило величезну екологічну катастрофу. Відзначмо, трагічний підрив дамби Каховської ГЕС окупанти вчинили 6 червня цього року.
Чим слід зробити запаси на випадок радіаційного вибуху?
Фахівці склали список рекомендованих продуктів:
- Сублімовані продукти (каші, супи, вермішель);
- Розчинні напої в герметичних упаковках - кава, чай, сухе молоко м'ясні, рибні, овочеві;
- Хлібці та печиво в упаковках, енергетичні батончики;
- Горішки в пачці чи банках;
- Шоколад
- Сухофрукти
- Каші швидкого приготування без окропу (гречка, перловка, кускус, вівсянка, кіноа, манка).
Крім того, потрібно також запастися водою. Воду запасають із розрахунку по 3 літри на людину на один день для пиття та приготування їжі, а також по 10-12 літрів на кожного для особистої гігієни. Слід зробити запас вологих серветок та корму для домашніх тварин. При цьому корм також має бути у герметичних упаковках. І звичайно, весь посуд потрібно буде перед використанням дуже ретельно протирати.
Завдяки таким заходам можна мінімізувати вплив наслідків аварії на ЗАЕС на ваш організм. Небезпека для всього світу: як зауважив голова Військового комітету Альянсу Роб Бауер, якщо росіяни, таки, зможуть вчинити підступний теракт з підриву електростанції, то такі дії спричинять глобальні наслідки для всього світу.
Запорізька АЕС є найбільшою в Європі і входить до десятки найпотужніших у світі. На станції шість енергоблоків, на початку повномасштабної війни були зупинені два з них, у вересні – решту.
Майже всі енергоблоки зараз перебувають у режимі «холодного зупину». У разі аварії на атомній електростанції може статися викид радіоактивного цезію-137 у небезпечних для здоров'я людей кількостях. Велика його доза підвищує ймовірність онкологічних захворювань.