1. Головна
  2. >
  3. Культура

В Закарпатській філармонії прозвучали "Образи Срібної Землі"

187
Культура Новини Ужгорода

Концертна програма передостаннього концерту ХІІІ фестивалю класичної та сучасної музики «Музичне сузір’я Закарпаття», яка прозвучала у великому залі...

Концертна програма передостаннього концерту ХІІІ фестивалю класичної та сучасної музики «Музичне сузір’я Закарпаття», яка прозвучала у великому залі Закарпатської філармонії, мала глибоко символічну назву — «Образи Срібної Землі».

Три масштабні музичні твори, які прозвучали в залі в 101-у річницю з дня народження фундатора професійної музичної культури Закарпаття другої половини ХХ століття, композитора, піаніста, фольклориста, диригента, педагога, музично-громадського діяча Дезидерія Євгеновича Задора, не випадково виявились глибоко взаємопов’язаними.

Розпочався концерт музичним твором керівника фестивалю, відомого сучасного композитора Віктора Теличко, твором, який безпосередньо пов'язаний з іменем Дезидерія Задора.

Камерна симфонія «Ремінісценції» Віктора Теличко в 4-х частинах для камерного оркестру — оригінальний музично-меморіальний цикл пам’яті чотирьох видатних діячів професійної музичної культури Закарпаття другої половини ХХ століття: Петра Милославського, Іштвана Мартона, Семіраміди Хосроєвої, Дезидерія Задора. В чотирьох частинах камерної симфонії, крім виразного багатоманітного авторського тематичного матеріалу, послідовно використовується прийом музичного цитування: наприклад, в заключному розділі 1-ї Ремінісценції пам’яті Петра Милославського — улюблена пісня «Тихо, тихо Дунай воду несе»( початок пісні ви гравійований на могилі Милославського); в 2-й Ремінісценції пам’яті Іштвана Мартона – фрагменти з його Меси та Симфонієти, а також відома закарпатська народна пісня «Гей, на високій полонині»; в 4-й Ремінісценції пам’яті Дезидерія Задора – основний мотив останнього твору композитора – цимбальної п’єси «Імпровізація» і початок заключної партії Сонати для фортепіано.

Особливий музичний прийом використаний для написання 3-ї Ремінісценції пам’яті Семіраміди Хосроєвої – основною темою цієї частини стала музична анаграма на ім’я «Семіраміда»: сі – мі – ре – мі – до, яка в різних варіаціях проводиться послідовно по окремим партіям, а потім сходиться в кульмінаційному унісоні оркестру.

Пронизують всі чотири частини камерної симфонії тривожно — болісні кластери різної тривалості і фактурної щільності – періодичне нагадування про непоправні втрати.

Саме струнним інструментам – по особливому теплим і щирим, емоційним та багатобарвним — автор довірив цю непросту музичну сповідь про чотири яскраві особистості, чотири постаті, які назавжди ввійшли в історію професійної музичної культури Срібної Землі. А сповідь ця виявилась напрочуд виразною, різноплановою, масштабною і вагомою.

Пошуки невідомих музичних творів Дезидерія Задора силами членів Закарпатської організації НСКУ продовжуються вже багато років. Їх результатом, зокрема, стало віднайдення, публікація і виконання в Ужгороді і Києві Сонати для фортепіано, сюїти «Полонинські картинки» для камерного оркестру в 4-х частинах, романсів на слова угорських поетів, хорових обробок, фортепіанних мініатюр, творів для скрипки, кларнету.

В концерті фестивалю «Музичне сузір’я Закарпаття» відбулася важлива всеукраїнська прем’єра одного з останніх творів Дезидерія Євгеновича – симфонічно-вокальної сюїти «Біля колиски», який був створений Д. Задором 40 років тому для камерного оркестру, мецо-сопрано і баритону на матеріалі народних колискових Карпат та на слова Миколи Петренка в 6 частинах.

Твір був виконаний всього двічі і тільки у Львові, а згодом ноти твору зникли. Та завдяки тривалим наполегливим пошукам партитура і партії нарешті були знайдені, і в концерті ХІІІ фестивалю сучасної та класичної музики «Музичне сузір’я Закарпаття» відбулась довгоочікувана прем’єра в Закарпатті, в Ужгороді, силами закарпатських музикантів. Публіка високо оцінила виконання цього твору солістами: заслуженою артисткою України Оксаною Ільницькою-Хархаліс (мецо-сопрано) та молодим обдарованим співаком Володимром Фогелем (баритон) у супроводі камерного оркестру Закарпатської філармонії (художній керівник – заслужений артист України Владислав Юрош) під диригуванням Вікторії Свалявчик – Цанько.

І завершив концертну програму «Образи Срібної Землі» твір молодого композитора – нашого земляка Романа Меденці, який присвячений пам’яті Дезидерія Задора і написаний для фортепіано та цимбал — 2-х сольних інструментів, для яких Задор написав чудові інструментальні Концерти. Приємно, що цей твір Романа Меденці минулого року був відзначений обласною премією ім. Д. Задора.

Концерт-фантазію Романа Меденці пам’яті Д. Задора для фортепіано, цимбал та симфонічного оркестру натхненно виконали солісти – Олександра Баганич (фортепіано), Леонтій Ленарт(цимбали), симфонічний оркестр Закарпатської філармонії. Диригент – Вікторія Свалявчик – Цанько, яка на протязі всього концерту сприяла розкриттю музичного змісту прем’єрних творів закарпатських композиторів.

Якщо концерт в Галереї Ілько 18 жовтня презентував перлини світової музичної класики, то концерт 20 жовтня «Образи Срібної Землі» вагомо і достойно розкрив духовне багатство і майстерність закарпатської професійної композиторської традиції.

Наталія Піцур, музикознавець

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber