1. Головна
  2. >
  3. Культура

Лемківська культура надихнула Михайла Колодка на створення нової скульптури

353
Культура Без регіону (не видаляти!)

У селі Ждиня Краківського воєводства (Польща) наприкінці липня пройде традиційний фестиваль «Лемківська ватра». Його ще називають Лемківський Є рус а лем з тою...

Лемківська культура надихнула Михайла Колодка на створення нової скульптури
Культура/Розваги: 1У селі Ждиня Краківського воєводства (Польща) наприкінці липня пройде традиційний фестиваль «Лемківська ватра». Його ще називають Лемківський Є рус а лем з тою ідеєю, що сюди, як до Єрусалиму, з різних країн у цей час з’їжджаються нащадки лемків-русинів, а також усіх бажаючих зануритись у неповторну культуру цього народу, поспівати його пісень, пострибати в танці довкола нічної ватри.

Лемки – найбільш західна гілка українського народу, що з діда-прадіда жили на цих землях. Під час горезвісної операції «Вісла» їх з корінням було вирвано з рідної землі, аби розсіяти між іншими народами. Саме з великої жури за гірською батьківською землею, як кажуть самі лемки, народилася ідея проведення Лемківської ватри.

Культура/Розваги: 2Цікаво, що самому фестивалю щороку передує міжнародний русинський пленер. Торік він був присвячений Енді Ворголу, а тепер – одному з крупніших художників-примітивістів Єпіфанію Дровні, знаному в мистецьких колах як Нікіфор Криніцкий.

Про це Голосу Карпат розповів відомий закарпатський скульптор Михайло Колодко. На запрошення своєї колишньої однокурсниці Наталії Гладюк днями він побував у самому центрі лемківської культури — містечку Горліца. Під час пленеру наш земляк створив проект скульптури Нікіфора, в якому відобразив славетного художника як одну з жертв трагічної операції «Вісла». Пам’ятники Нікіфору встановлені у Львові та в його рідному селі Криніца.

ДОВІДКА:

Культура/Розваги: 3Єпіфаній Дровня ( Нікіфор) народився 1895 року в с. Криніца на Лемківщині в Польщі. Його мати була глухонімою, батько невідомий. Жив у бідності, сприймали його як ненормального. Був майже неграмотний.

У 1930 році його роботи відкрив художник Роман Турин, який показав їх у Парижі. 1947 року був депортований під час операції «Вісла», але зумів повернутися додому. Його роботи були експоновані на виставках у Варшаві, Парижі та інших містах Західної Європи. Помер у 1968 році від туберкульозу. Похований на Криніцкому кладовищі.

За життя Нікіфор створив понад 40 тисяч картин. В наш час вважається одним з найбільших у світі художників-примітивістів.

Голос Карпат

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber