1. Головна
  2. >
  3. Культура

Куди можна поїхати і у скільки обійдеться відпустка

382
Культура Новини Ужгорода

Літній туристичний сезон у розпалі. За даними турагенцій, цього року закарпатці (ті, кому це по кишені) особливо вподобали відпочинок у Греції. Принаймні 80%...

Куди можна поїхати і у скільки обійдеться відпустка
Культура/Розваги: 1Літній туристичний сезон у розпалі. За даними турагенцій, цього року закарпатці (ті, кому це по кишені) особливо вподобали відпочинок у Греції. Принаймні 80% туристів, що звертаються до туроператорів, цікавляться саме цією країною. В основному обирають готовий туристичний пакет з перельотом зі Львова, Києва чи Будапешта, рідше збираються туди власним транспортом…

Болгарія здає позиції


На роль туристичних експертів ми запросили ужгородські фірми СКС «Голідейз» та «Дрім тревел». А наші запитання до них такі:

1. Куди найчастіше нині їздять закарпатці?
2. Чи змінилися тенденції, якщо порівняти із минулими роками?
3. Орієнтовні ціни і що входить у вартість (послуги, екскурсії).
4. Що нині просить турист (оглядові екскурсії, лежання на пляжі і т.п.).
5. Що пропонуєте з екзотики?

За інформацією СКС «Голідейз», цього року закарпатці особливо вподобали відпочинок в Греції. 80% туристів, що звертаються, цікавляться саме цією країною. В основному обирають готовий туристичний пакет з перельотом зі Львова або Києва, рідше збираються туди власним транспортом.

2. Дещо змінилися. Торік був «бум» на Болгарію. Тепер ця країна теж популярна серед туристів, але не настільки.

3. Ціни на відпочинок у Греції варіюються від 160 EUR/людина і вище. У вартість входить переліт і харчування обраного типу. Відпочинок у Болгарії обійдеться туристам дещо дешевше — 105 EUR.

4. В літній період закарпатський турист в основному надає перевагу пляжному відпочинку. Восени та навесні ж більше запитів на екскурсійні та оглядові тури.

5. Екзотичні напрямки нині менш популярні серед закарпатських туристів, оскільки в деяких екзотичних країнах зараз не сезон. Але й тепер поїхати можна у Шрі-Ланку, Індію, на Мальдівські та Сейшельсьскі острови, у Кабо Верде. Орієнтовна ціна на відпочинок в цих країнах — від 900 EUR на людину.

У «Дрім тревел» теж, відповідаючи на перше запитання, кажуть, що цьогоріч наші земляки здебільшого обирають Грецію та Болгарію.

2. Більше їздять в Грецію. Багато з тих туристів, хто відпочивав минулого року в Греції, обирають знову цю країну, але інший регіон. Відкриття цього сезону — півострів Пелопоннес у Греції, порівняно незайманий туристами куточок Греції.
3. У Болгарії за добу проживання в тризірковому готелі зі сніданками турист заплатить від 130 грн., в Греції — від 176 грн. на особу в двомісному номері. Ціни залежать і від того, їдеш ти автобусом або летиш літаком.

4. Є і такі, і такі. Дехто хоче відлежатися на пляжі з книжкою, більшість поєднує пляж і екскурсії. Для тих, кому не підходить пляжний відпочинок, є великий перелік екскурсійних турів.

5. Екзотичні тури — Шрі-Ланка, Гоа, Таїланд, В’єтнам — більш користуються попитом взимку. Тоді там сприятливі умови для відпочинку. Влітку українці полюбляють відпочивати на європейських морях.

Італія чи Іспанія — самоходом


Нині закарпатці дедалі частіше влаштовують собі відпочинок самі, а не користуються послугами турфірм. Так-так, спланувати свою подорож за кордон дуже легко, в чому допоможе інтернет. Нашим експертом у цих справах є ужгородка Ані Нікогосян, яка в такий спосіб разом із друзями відвідала не одну країну і знає деталі зсередини. Каже, що за останні 10 років турист переорієнтовувався на бюджетні авіакомпанії (low cost).

У їхніх літаках не передбачено особливого сервісу, крісла знаходяться поруч. За багаж треба платити окремо або, дотримуючись правил ручного багажу, брати їх із собою на борт. Але за 2—3 години польоту можна витримати і відсутність їжі, і близькість до сусіда. А найголовніше, ці маленькі літаки практично на 100 відсотків вилітають і прилітають в місця призначення вчасно.

Першою бюджетною авіакомпанією, яка почала працювати в Україні з 2008 року, стала Wizz Air. Сьогодні з Києва, Львова, Донецька та Харкова можна полетіти в Європу за 50 євро з людини в один бік. Ще дешевше літати з Будапешта або Братислави. У несезон можна знайти квитки, наприклад, до Мілана за 5—7 євро, до Парижа — за 10, а до Барселони — за 20.

Квитки купуються по інтернету. Єдине, що потрібно враховувати, плануючи поїздку в те чи інше місто, — це аеропорт. Як правило, літаки бюджетних авіаліній прилітають у другорядні аеропорти. Наприклад, пишуть «Мілан (Бергамо)» або «Париж (Бове)». У реальності літак приземляється в містах, які вказують у дужках. Вони знаходяться на відстані від 50 до 100 км від обраного міста. Але в Європі все передбачено. З аеропортів щодня кожні півгодини ходять автобуси саме туди, куди ви й планували потрапити. Економніше купувати відразу квиток туди і назад (можна заощадити 10—15 євро).

Де зупинитися під час відпочинку, залежить від того, які послуги ви хочете отримати. Найдешевший варіант — хостели. Це далеко не гуртожиток на 8—10 осіб. Величезний плюс хостелів в тому, що вони знаходяться в центрі (20—30 євро — приблизно у стільки обійдеться одноденне проживання).

Вище ціни в готелях — тут потрібно розраховувати на 40 євро і більше (за 3 зірки). Але вони не завжди можуть похвалитися вигідним місцем розташування. Ще один варіант називається Bed and Breakfast (B & B) — ліжко та сніданок. Це міні-готелі, де, як правило, проживаєш в будинку з господарями і стаєш на кілька днів членом їхньої сім’ї. Позитив: бачиш інше життя і культуру зсередини.

Найпопулярніший сайт Booking.com пропонує величезний вибір всіляких варіантів проживання у будь- якому місті будь-якої країни. Оплата в основному проводиться на місці. Картка потрібна для бронювання і для гарантії приїзду.

Активний відпочинок забирає багато сил, тому питання про харчування — більш ніж актуальне. До того ж, гастрономічні тонкощі будь-якої країни — частина колориту. Скрізь, навіть у центрі міста поруч з дорогими ресторанами можна знайти не тільки фаст-фуди, а й затишні кафешки. Смачно пообідати, скажімо, на двох, спустошивши кишені на 10—15 євро, можна практично скрізь. Якщо місцеві тут обідають, і вам сюди.

В Італії, наприклад, порція пасти з соусом в таких закладах коштує 3 євро, гарнір — 2 євро. Знаменита піца тут теж не набагато дорожче української — від 5 євро. Порції — великі. Італійська кава — 2—3 євро. Але в Італії, як і у Франції, треба враховувати чайові. Їх вносять у чек — десь позначають як сервіровку столу, десь як чайові.

В Іспанії зголоднілому туристу пропонують наїстися вдосталь в ресторанчиках, де «все включено», за 10—15 євро. Платиш на вході — їж і п’єш усе, що душа забажає. Ще іспанці пропонують недорогі закуски, які називають «тапас» (від 6 євро). Це 3—4 різні страви — салати, гаряче і гарнір.

Гастрономічні традиції Австрії та Німеччини дуже схожі. Там, де пиво ллється рікою, туристи зазвичай і гуляють. Відповідно, тут дорожче. Пиво — від 4—5 євро, традиційні ковбаски з гарячим — близько 10 євро. Навіть у популярних серед українських туристів Чорногорії та Хорватії можна повноцінно пообідати за 7 євро. І теж з видом на море.
Приїхавши до Барселони, не відвідати знаменитий Собор святого сімейства, в Париж — Лувр або Ейфелеву вежу, до Риму — Колізей — теж не варіант. Тому близько 100 євро потрібно все-таки передбачати на «культурну програму».

«Адєсса»–мама і Очаків –тато


Що ж до відпочинку в Україні, то в СКС «Голідейз» запевняють, що у закарпатців він стає все менш популярним. Незмінними напрямками залишаються Крим, Херсонська та Одеська області. Ціни там нерідко близькі до закордонних чи навіть більші. При тому, що якість послуг не завжди відповідає ціні. Натомість у «Дрім тревел» констатують: їздять, але набагато рідше, ніж Європою.

За традицією, Південь України наші земляки «штурмують» за власною програмою. Проблем із добиранням і проживанням нема. До прикладу, на Одесу з Ужгорода їде щодня прямий потяг і прибуває на місце в обід (коштує більше 100 грн.).

Краще жити у приватному секторі, бо матимете душ із гарячою водою, окрему кухню у дворі, виноград та море через дорогу (50—70 гривень з людини на добу, неподалік табору «Молода гвардія»). А за 2 км в інший бік — славнозвісний лиман Куяльник, який знаний лікувальними грязями. В Одесі можете знайти житло і за 45 гривень, але це буде… майстерня із запчастинами та двома ліжками. Ціни на харчування тут такі, як і у нас, хіба закарпатська мінералка коштує 5—6 гривень за пляшку. Купатися є де — пляжі Лонжерон, Лузанівка і т.п. Зранку і до вечора, лежачи тут, слухатимете продавців із вигуками «пахлава медовая», «сладкая кукурузка».

В Одесі сумувати не доведеться, є що подивитися, де гуляти – морський вокзал із прогулянковими катерами, Потьомкінські сходи, музеї, екскурсії. Тут є дельфінарій, зоопарк, тераріум. А ще Одеса відома своїми базарами («7 кілометр», «Привоз»). Але будьте пильні, бо одесити жартують: якщо ви були на «Привозі» і вас не обікрали – значить, ви не були в Одесі.

Якщо вам до вподоби чисте море і великі хвилі, тоді вам у затишне містечко Іллічівськ, яке за 40 хвилин їзди автобусом на південь від Одеси. На місцевих пляжах і пісок чистіший, і житло в цих краях трохи дешевше. Як і в Кароліно Бугаз та Затоці. Правда, тут чомусь постійно дмуть вітри.

Щодо Миколаївської області, то найбільш знаний серед туристів Очаків (від Одеси їхати три години автобусом). Але тут переважно залишилися «есесесерівські» табори, правда, кожен із них має свій пляж. Кілька років тому поїздка сюди з дорогою і чотириразовим харчуванням на 10 днів мені обійшлася всього у 600 гривень. Це – за гарячий душ, який працює до певної години, фанерні будиночки, в яких лише ліжка. Можна, звичайно, із цієї глухомані вибратися у Миколаїв в аквапарк чи поселення Ольвія (найважливіша грецька колонія в Нижньому Побужжі).

Але якщо вам захотілося кавунів і неймовірної спеки, тоді вирушайте на Херсонщину. Найкраще добратися з Ужгорода до Львова, а там є потяг Львів—Херсон. Найбільш популярним тут є Залізний порт, але це для любителів лежання на пляжах, бо подивитися нічого. Хіба… Херсон, або можна поїхати у заповідник Асканія-Нова.

І нарешті Крим. Із квитками у літній сезон можуть виникнути проблеми. Тому кращий варіант –теж їхати до Львова, а там є потяг Львів –Сімферополь (дорога обійдеться у 200 з гаком грн.). У Сімферополі робити нічого, бо моря нема, хіба екскурсії. Їхати треба в Ялту, Алупку, Севастополь чи Бахчисарай. Із Сімферополя у Севастополь із залізничного вокзалу їздять маршрутки та комфортні електрички, тому не ведіться на таксистів чи комфортні електрички.

До речі, у приморських селах можна знайти житло і за 50 грн. за добу. Але Крим є Крим – неймовірна краса. У Севастополі в бухтах вас люб’язно запрошуватимуть покататися на катерах. Оглянете і руїни Херсонеса Таврійського — старогрецького міста-держави. Купатися тут заборонено, але сміливці знаходяться. Маршрутки у Севастополі їздять до півночі, але з 22-ї — за подвійним тарифом. Окрасою Бахчисарая є ханський палац — пам’ятка історії та культури всесвітнього значення, єдиний у світі зразок кримсько-татарської палацової архітектури. Поблизу нього чоловіки заманюватимуть відвідати різні національні кафе із справжніми чебуреками, мантами. Не дивуйтеся, якщо вас тут назвуть «чужеродцами». Вхід у палац вільний, платні лише апартаменти хана і експозиції.

Оксана ШТЕФАНЬО газета Новини Закарпаття

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber