1. Головна
  2. >
  3. Культура

Художник-реаліст Імре Ревес - наш славетний земляк

875
Культура Новини Виноградова

21 січня виповнюється 155 років з дня народження видатного художника-реаліста Імре Ревеса. Його справжнє ім’я Імре Чеброї. Прожив 86 років. А Виноградів вважав своїм...

Художник-реаліст Імре Ревес - наш славетний земляк
Культура/Розваги: 121 січня виповнюється 155 років з дня народження видатного художника-реаліста Імре Ревеса. Його справжнє ім’я Імре Чеброї. Прожив 86 років. А Виноградів вважав своїм другим рідним містом, адже тут провів свої дитячі роки, вчився, мав багато друзів, перший раз взяв у руки олівці і фарби… тут знайшов і свій вічний спокій.

У нашому місті завжди шанували і шанують пам’ять цього відомого художника. На його честь названа міська школа №4, (директором на той час була Клавдія Заброда), а при виході всіх зустрічав великий портрет митця.

Сьогодні на міському кладовищі, де спить вічним сном художник, є скромна могилка з двома пам’ятниками – дерев’яним від угорців, який майстерно виконаний вишківським різьбярем Іштваном Балажом по проекту художника і графіка з с. Сюрте Лайоша Товта та зі шліфованого мармуру від українців. Надгробні плити були встановлені після того як вандали викрали чудовий бронзовий барельєф Імре Реверса в оточенні палітри та пензлів з алюмінію, вилитий київськими майстрами за проектом художника з Виноградова Миколи Ігнатика. Про цю ганебну подію висловлювали свої думки виноградівці на сторінках районки, а також у газеті «Старий замок».

Культура/Розваги: 2Відомий угорський митець приїхав до нашого краю у сорокових роках і прожив тут свої останні роки. Старожили добре пам’ятають старенького Імре-бачія, який через кволе здоров’я вже майже не займався творчістю. Події Другої світової війни глибоко вразили вже немолодого художника і в нього погіршився зір.

Імре Ревес – людина, яку шанують у всьому світі. В Будапешті він вчився у найкращих майстрів пензля, зокрема, угорського художника Бертолона Секеля, в Парижі працював разом із всесвітньовідомим митцем Міхальом Мункачі, у 1903-1920 рр. викладав в Академії в м. Будапешті, а в 1920-1931 рр. в м. Кечкеметі, де одночасно керував творчою базою (там навчалися кращі митці Угорщини)…

Його дружина пані Герміна, теж художниця, навчалася у свого майбутнього чоловіка у Відні. Вона майстерно виконувала ілюстрації до казок, пейзажі та карикатури, брала участь у різних виставках.

Культура/Розваги: 4Чимало прихильників творчості художника є на Закарпатті. На його 100-річчя науковий співробітник Закарпатської картинної галереї Й. Й. Сташко організував чудову виставку, в якій взяли участь такі відомі майстри пензля як Й. Й. Бокшай, Ф. Ф. Манайло, А. А. Коцка, а також донька Імре Ревеса Клара. Щороку до дня його народження або на річницю смерті свої статті видатному художнику присвячував мистецтвознавець, журналіст газети «Карпат Ігоз Сов» Мігаль Борат.

Відтворюючи на своїх полотнах бідне сільське життя, одяг, побут, проблеми, турботи, духовний світ тощо, митцю завжди вдавалося так неперевершено і неординарно це підносити, зображати природну красу своїх героїв, що всі негаразди відходили на задній план. Серед відомих картин «Селянин з люлькою», «Селянин в капелюсі», «Жінка з кошиком». Значна частина його портретів присвячена відомим людям, зокрема, наставнику й учителю Мігалю Мункачі, Шандору Петефі, є автопортрет, а також полотна, де він зобразив бідних людей «Дай нам хліб наш насущний». На обличчях героїв відображається важка праця селян, їх поношені речі – сорочки, широкі штани, які завжди чисті, робочі руки моляться Богу за щоденний хліб, який скибочками їдять, підбираючи всі крихти.

Але культ Ревеса був і у Виноградові. Його започаткував Балаж Керестеня – вчитель угорської мови та літератури, краєзнавець, автор численних публікацій. У 1988 році він створив у нашому місті культурний центр ім. Б. Бартока. Спільно з ДШМ досліджував творчість видатного композитора Б. Бартока та великого художника Імре Ревеса. Завдяки Б. Керестеню був проведений творчий вечір, де він розповів присутнім про видатного художника. До кінця свого життя Б. Керестень був великим шанувальником І. Ревеса і зробив все для того, щоб його знали не тільки у Виноградові, а й області та за її межами.

У 2012 році група художників з Нодьбанянської школи мистецтв відвідала наше місто. Серед них були письменники, знімальна група Словацького ТБ та представник угорського консульства з м. Берегова Ілона Ловот. Вони не лише почули цікаву розповідь про мистецьке життя в Угочі 20-30-х років минулого століття, а й відвідали могилу Імре Ревеса, поклали квіти і вінки, вклонилися пам’яті цієї обдарованої людини, віддали глибоку шану художнику, якого зима нам подарувала, зима його й забрала…

Ельвіра ГУДАК, м. Виноградів

Культура/Розваги: 3Від редакції Новини Виноградівщини: у кабінеті міського голови С.Бочкая є кольорове фото із зображенням пам’ятника Імре Ревесу у скверику за площею Миру у Виноградові. Таким його бачить народний художник України Іван Бровді. Проект установлення в нашому місті скульптури видатному митцю виношувався ще з минулого року. Однак через фінансову скруту його реалізація досі не розпочалася. Кажуть, у міському бюджеті немає коштів на пам’ятник. То, можливо, до цієї справи варто залучити громадськість, спонсорів. Адже увіковічення пам’яті Імре Ревесу однозначно сприяло б пожвавленню культурно життя в місті, підняття іміджу Виноградова через спрямування до нього потоків вітчизняного й зарубіжного мистецького туризму. А це вже не лише престижно, але й вигідно всім.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber