1. Головна
  2. >
  3. Культура

Долина нарцисів уже чекає на туристів

114
Культура Новини Хуста

Вже з 25 квітня тут спостерігається розпускання близько 20—25 відсотків квітів. А нині починається масове цвітіння нарциса вузьколистого (Narcissus angustifolius). Тож у...

Долина нарцисів уже чекає на туристів
Культура/Розваги: 1Вже з 25 квітня тут спостерігається розпускання близько 20—25 відсотків квітів. А нині починається масове цвітіння нарциса вузьколистого (Narcissus angustifolius). Тож у першотравневі вихідні варто запланувати поїздку в один з найунікальніших куточків Закарпаття і помилуватися цвітінням диких нарцисів. Ніжно-біле кипіння квітів, що місцями утворюють суцільний килим, наповнює повітря п’янким солодкуватим ароматом і дарує гостям неймовірну естетичну насолоду.

Долина нарцисів знаходиться в околицях м.Хуст і є масивом Карпатського біосферного заповідника. Її загальна площа складає лише 256,5 га, Нарцис вузьколистий поширений майже на всій площі масиву, але суцільні зарості займають в різні роки від 30 до 50 га, при цьому на 1 м2 спостерігається понад 50 квітучих особин. По полю нарцисові зарості розташовані окремими осередками.

Нарцис вузьколистий – це південноєвропейський високогірний вид, поширений на висотах 1000–2000 метрів над рівнем моря в Альпах, на Балканах, у Південних Карпатах, Середземномор’ї. В Українських Карпатах зустрічається в гірських масивах Свидовця та Мармарошів, переважно в субальпійському та альпійському поясі. Єдиним світовим рівнинним осередком зростання високогірного нарциса вузьколистого є Долина нарцисів, що знаходиться в межах 180—200 м н.р.м. І це не єдина риса, що робить ділянку Закарпатської низовини унікальною і неймовірно цінною в науковому, природоохоронному та екологічному значеннях. Нарцис вузьколистий відповідно до свого статусу рідкісного виду занесений до Червоної книги України. Лучні угруповання з його участю включені до Зеленої книги України. У межах заповідного урочища сформувались лучно-болотні комплекси, які є унікальними в європейському масштабі. Тому розпорядженням Кабінету Міністрів України Долині нарцисів погоджено надання статусу водно-болотного угіддя міжнародного значення.

Флора і фауна Долини нарцисів є дуже багатою і різноманітною. В її ме­жах також охороняються 21 вид рослин та близько 15 видів тварин, які занесені до Червоної книги України.

На жаль, не бракує цьому унікальному куточку екологічних проблем. Так, чимало складностей приносять вразливим екосистемам Долини нарцисів власне туристичні відвідування. Тут чи не найголовніше — забруднення водотоків побутовими (туристичними) відходами, зривання та витоптування квітучих особин відвідувачами і місцевим населенням (у т.ч. для продажу туристам) тощо. Мало хто задумується над тим, що з прагненням зробити гарне фото і похизуватися ним у соціальних мережах люди проникають (а інколи навіть сідають і лягають) у зарості нарцисів. Пом’яті квіти після такої наруги не піднімаються і не відновлюються, більше того, це нерідко призводить до деформації цибулини і подальшої повної загибелі рослин.

Нині, на період цвітіння, в Долині нарцисів посилено патрулювання території, а для надання екскурсійних послуг гостям заповідника організовано чергування працівників еколого-освітнього, наукового та рекреаційного підрозділів. Екскурсію можна замовити при вході в масив. Тут створений та успішно функціонує Музей нарциса, відвіду­вання якого входить до екскурсійної програми. До речі, вартість відвіду­вання залишилась на рівні минулого року і складає для дорослих 15 грн., для студентів і школярів відповідно 10 та 6 грн.

Вікторія БУНДЗЯК, газета «Новини Закарпаття»

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber