1. Головна
  2. >
  3. Культура

Десять закарпатських фестивалів літа-2013

155
Культура Новини Мукачева

<p>Нарешті природа згадала, що на календарі весна! При сонці, від першого несміливого тепла хочеться на природу. Перші закарпатці вже потягнулися цих вихідних на...

Десять закарпатських фестивалів літа-2013

Культура/Розваги: 1Нарешті природа згадала, що на календарі весна! При сонці, від першого несміливого тепла хочеться на природу. Перші закарпатці вже потягнулися цих вихідних на відкрите повітря. Попереду – кілька гарантовано теплих місяців року.

Що чекає у ці місяці закарпатців і туриста у сенсі культурного відпочинку, дозвілля і розваг? Закарпаття – край фестивалів. Так колись хвалилися самі його жителі, а згодом кілька років поспіль намагалися втримати це звання і слоган. Але неймовірна кількість фестів, що започаткувалися у краї, поступово стала перетворюватися на одноманітні шашлично-пивні гулянки. Туризмознавці забили на сполох. Кампанія «перетворимо кількість на якість» розгорнулася не на жарт. І ось минув деякий час, можна поговорити про те, про що мріялося,  що вдалося, а над чим ще варто працювіати. Ну і, принагідно, визначити десятку фестивалів літа-2013, на яких, на думку фахівців, варто побувати. Наш співрозмовник – викладач кафедри туризму УжНУ, керівник Закарпатського туристично-інформаційного центру Олександр Коваль.

— Олександре чи можливо виділити десять кращих літніх фестивалів краю? І чи є взагалі у нас взагалі стільки літніх фестивалів зараз?

— Так, фестивалі терплять певну ротацію. Вони виникають, живуть певний час, деякі «помирають». Інші – змінюють свою періодичність. Проходять, наприклад, не щороку, а раз на два роки.

Ми повинні розуміти, що ймовірність проведення подій залежить від організатора. З різних причин їх кількість може змінюватися. Влада району чи організатори вирішили свято не проводити. Розчарування минулорічного часто даються взнаки…

1. Молочна ріка

Культура/Розваги: Десять закарпатських фестивалів літа-2013

 

— Та все ж є стійкі, добротні і гарантовано привабливі?

— Із заявлених організаторами на цей рік фестивалів ми можемо рекомендувати деякі. Візьмемо літо? Гаразд. На початку червня відбудеться фестиваль «Молочна ріка» в селі Стужиця Великоберезнянського району. Фестиваль для району унікальний, цікавий. Головною темою його є молоко та продукція тваринництва – м’ясо, сир, бринза та вироби з них (сирники, банош та ін.). Це свого роду свято кулінарного мистецтва. Село Стужиця цікаве навколишніми селами, тисячолітнім дубом, що там росте, ландшафтним парком, горою Кременець, розташованою на стику України, Польщі та Словаччини (щоправда, для сходження на гору необхідно кількаденне узгодження кількості туристів з прикордонною службою). Тобто на фестиваль до Стужиці варто поїхати. Він справді цікавий.

2. Гамора

Друга подія червня в нас – фестиваль ковалів та ковальського мистецтва «Гамора» у с.Лисичово, Іршавського району. Це свято відновлення давньої традиції, можливість побачити древнє ремесло, одне з перших ремесел краю. Плюс – діюча кузня на воді. Вогонь, вода, метал, гори – це все дає певну енергетику фестивалю та приваблює до нього туристів і відвідувачів.

— Чи можна казати, що фестиваль присвячений цій кузні? Адже саме вона називається Гамора…

— Так, присвячений кузні, але кошти з фестивалю не йдуть на її реконструкцію чи розвиток, тому не можна казати, що фестиваль щось їй дає. Швидше за все він розкручує ремесло, унікальну природну зону Іршавського району, тому все ж вартий уваги.

3. Парад наречених

Культура/Розваги: Десять закарпатських фестивалів літа-2013

 

В кінці червня в Ужгороді проходить уже традиційно Парад Наречених. Молодь, тема весілля, щасливі дівчата, позитивна енергетика роблять цей фестиваль унікальним і довкола нього проходить чимало подій: фотосесії, конкурс костюмів та ін. Щороку його в нас проводять кафедра туризму УжНУ, корпорація свят «Не Понял» та Студентська республіка. Цього року це буде вже шостий Парад Наречених в Ужгороді.

4. Проводи отар на полонини

У червні в гірських Міжгірському та Рахівському районах проходить свято проводу отар на полонину. Свято дуже оригінальне: вівчарі, отари, колоритна музика, дегустація сиру та бринзи. Свято це сезонне, тому дата «гуляє»: залежить від сезону, погоди, людей. Може проводитись як у травні, так і в червні.

5. Ужгородська регата

Культура/Розваги: Десять закарпатських фестивалів літа-2013

 

В липні в Ужгороді проходить «Ужгородська регата» — кумедне свято сплаву по річці Уж, яке привертає увагу туристів до річок, до води та маленьких скульптурок Ужгорода. Адже символізує фестиваль «Ужгородська регата» скульптура міні-Свободки. Маршрут регати пролягає традиційно від одного транспортного мосту до іншого і пов’язаний з колишньою культурою та традицією закарпатських бокорашів, які сплавляли ліс та сіль плотами по Тисі

6.Дні добросусідства

Культура/Розваги: Десять закарпатських фестивалів літа-2013

 

Влітку в нас проходять Дні добросусідства – Дні Угорщини та Словаччини. Дати цих фестивалів є «плаваючими», бо залежать від можливості брати у них участь іноземних делегацій. Але вони приблизно у червні-липні відбуваються. І оточені цікавою атрибутикою. Минулоріч, наприклад, у дні українсько-чеської дружби відкрили пам’ятник бравому вояку Швейку із участю онука Ярослава Гашека, автора книги про Швейка. Через Пішохідний міст пронесли величезний прапор. Яскраве свято-фестиваль. Це наче відгомін тих свят інтернаціональної дружби, що проводилися, наприклад, на радянсько-чехословацькому кордоні.

7. Фестивалі гумору у Ясіня та Ужгороді

В липні проходить також фестиваль жартів та гумору «Бербениця фіґлів» в Рахівському районі смт.Ясіня. Метою фестивалю є показати місцевий колорит та фольклор. Зародження цього свята було на фесті «Карпатський словоблуд», який кілька років поспіль проходив у корчмі «Деца в нотаря». Є достовірна інформація від організатора «Карпатського словоблуду» Павла Чучки, що цьогоріч він відбуеться 17 липня.

8. Вишиванки, яфини і мінералка зі співами

Культура/Розваги: Десять закарпатських фестивалів літа-2013

В липні проходить ще цікавий фестиваль «Видричанська вишиванка» (с.Видрички). Туристів гуртують довкола вишиванок, виробів із національними орнаментами. Фестивалю ще є куди рости, але його цілком можна рекомендувати, бо він має свою унікальну складову– закарпатську вишивку. До того ж це зараз модний тренд.

В селі Гукливе на Великоберезнянщині, у липні проходить фестиваль яфини. Його назвемо дев’ятим. Яфина дає місцевим жителям заробити, це сезонна робота. Її вшановують, але часто тим, хто спізнився на фест, вже не вистачає млинців з яфинами, яфинової наливки. Над фестивалем ще треба попрацювати.

У липні між селами Поляна та Уклин Свалявського району проходить свято мінеральної води «Сила життя — у дерелах Карпат». На ньому є можливість продегустувати мінеральну воду, в цьому його оригінальність, але це теж наполовину «шашличний» фестиваль. Тому поділимо десяте місце для нього із фестивалем пісень. Фольклорний фестиваль «Рекітське сузір’я», який проходить у Міжгір’ї – носить назву села й долини Рекіти. Він у не дукже зручному місці для проведення і трансферу туристів, але колоритний. Утім, якщо інші фестивалі будуть підтягуватися по рівню – останні два з цього рейтингу цілком можуть бути витіснені.

9. Голубці, полуниця і трембіти

— У нас люди люблять їздити на кулінарні фестивалі…

— Ну, фестиваль голубців проходить у Великому Бичкові (Рахівський район) раз на два роки. Він був минулого року, і цього року його не варто чекати. Так вирішила місцева сільська рада. Фестиваль теж оригінальний, на ньому представлено кожен раз близько 20 видів голубців.

Також нестабільний фестиваль полуниці. Він проходить в кінці травня – на початку червня, але минулого року його вже не було. Тому цей фестиваль я не рекомендуватиму.

У першій декаді серпня проходить свято українсько-чеської дружби «Колочавське відлуння Тереблянської долини». Оригінальний фестиваль, на якому поєднано фольклор, традиції краю, частково гастрономія. Свято зосереджено навколо Колочави – села з давніми традиціями, які варто побачити.

В серпні також проводиться фестиваль «На Синевир трембіти кличуть». Фестиваль також фольклорний, але тут є над чим працювати– море машин та не менше яток із шашликами...

Щодо кулінарних фестивалів — у селі Геча на Брегівщині проходить хороший фестиваль «Сливовий леквар». Свято колоритне, проходить на тому ж стадіоні, що й фестиваль різників взимку, єдина незручність – мало тіні у спекотний серпневий день. Минулого року там справді важко було перебувати. Тому організатори мусять щось вдіяти з локацією. Однак, на цій самій локації взимку проходить прекрасний зимовий фестиваль гентешів, який навіть був визнаний кращим серед кулінарних фестів Закарпаття. Він – улюблений багатьма, окрім вегетаріанців.

Наприкінці серпня проходить традиційний музичний фестиваль «Мукачево скликає друзів», який також можна рекомендувати.

Ось це, мабуть, і всі літні фестивалі, які буде цікаво відвідати.

Взагалі, я б сказав, що в Рахівському та Берегівському районах є найбільш повний цикл завершеної ідеї втілення фестивалів. Вони якісні, проходять оригінально, відображають місцевий патріотизм. Гуцули Рахівщини та берегівські мадяри не соромляться свого місцевого колориту і відображають його у своїх фестивалях. І це й є той важливий компонент ідентичності і прив’язки людей до певної культури.

10. «Червене вино» — не літній, але відмінний

Культура/Розваги: Десять закарпатських фестивалів літа-2013

— Чи змінилося щось з того часу, коли почали говорити, що в Закарпатті фестивалі розплодилися за кількістю, але вироджуються за якістю? Це було роки чотири тому.

— Десь покращилися, а десь і погіршилися обставини. Мушу чітко відзначити фестиваль вина в Мукачеві. Я не даватиму оцінку певним внутрішнім моментам організації, але чітко видно системність у плануванні, присутність інформаційних стендів, розроблені логотип, сувеніри. Продуманість, розвиток очевидні. Цього року було чудово переплановано локацію, фест став зручним, виріс на голову.

В інших фестивалях, на жаль, дуже підірваний бренд «Закарпатські фестивалі». Загальна ідея багатьох фестивалів є нечіткою, туристи на них не приїжджають, тому що немає системності й послідовності в плануванні самої події.

— Дуже часто певні маленькі села на свій День села проводять різні фестивалі, фестиваль віників був та ін… То вони за цей час просто не заслужили називатися фестивалями?

— Так, було таке, але саме слово «фестиваль» тягне за собою трошки більше, ніж просто «свято». От свято яфини організовано довкола ягоди, яка є ключовою для людей, що її збирають, продають, переробляють. Але акцент яфини на святі знижується, тому що 90 % представленої гастрономії – шашлики, важкий алкоголь. Прийти, напитися і поїхати геть. Все. Хоча транзитність зони Міжгірського напрямку з Волівця дуже висока, тому що туристичні автобуси включають у свій маршрут ці села.

У останньому журналі «Фокус» тепер вийшла стаття топ-100 міст Закарпаття, які варто побачити. Компанія «Унікальна Україна», яка продає зараз багато турів по Закарпаттю, та кілька інших компаній, дають рекомендації, виставляють акценти на цінні моменти в туристичному житті Закарпаття. Вони дають іншу філософію цілої події: не просто поїхати на фестиваль, а водночас відвідати ще й наприклад музей, що діє в селі, чи піднятися на полонину, поспілкуватися з вівчарями…

Нам не вистачає якісного івент-менеджменту подій. Що таке якість? Це ідея заходу, його концепція, оригінальність, команда, яка втілює захід, маркетинг самої події під цільову аудиторію. Визначення завдання заходу. Якщо завдання – будь-що провести свято, то так подія і відбувається.

Зараз фестивалі наші рекламувати не треба. Треба зайнятися якістю самих подій. Дороги в нас нема. Інфраструктури в нас нема. Мусимо це визнати. Самі ж себе не будемо обманювати… А люди мають бути задоволені від відпочинку на Закарпатті.

 Олекандр Попович, Мукачево.net

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber