1. Головна
  2. >
  3. Культура

Чи врятують сакури та нарциси закарпатський туризм?

134
Культура Новини Ужгорода

Закарпаття разом з іншими західними областями ще торік займало друге місце в Україні за обсягом доходів у рекреаційній сфері, поступившись лише Криму. Однак у...

Чи врятують сакури та нарциси закарпатський туризм?
Культура/Розваги: 1Закарпаття разом з іншими західними областями ще торік займало друге місце в Україні за обсягом доходів у рекреаційній сфері, поступившись лише Криму. Однак у зв’язку з останніми подіями вже з початку 2014-го продаж путівок на українські морські курорти впав на 30%, і за словами експертів, цей показник до літа стрімко обвалюватиметься. А що відбувається в нашому краї? Чи безпечно їхати до області? І де відпочити самим закарпатцям?

Росіянам не рекомендують їхати відпочивати в Україну

Заручники теплої зими, а тепер ще й військового конфлікту: туристи скаржаться на невдалий відпочинок, а туроператори – на відсутність заробітків. І те й інше має сенс, але найбільше біди, певна річ, приносить інформаційна війна, яку зараз активно веде Росія проти України. У підсумку страждають усі: від відвідин Срібної Землі вже сьогодні відмовилося майже два десятки груп із Білорусі та Росії, які попередньо бронювали місця на першотравневі свята. Причому серед них такі, котрі неодноразово досі приїжджали! Принаймні так стверджують готельєри та власники турагенцій. Скаржаться, що в посольствах, не розібравшись у ситуації, радять, та ще й наполегливо, не їхати до країни, де є конфлікт. Хоча – який конфлікт саме на Закарпатті?

Кандидат соціологічних наук, доцент, завкафедрою туризму УжНУ Федір Шандор узагальнює: «Якщо проаналізувати ситуацію, то втрати туристичної галузі через російсько-український конфлікт наразі не такі відчутні, як можна було очікувати. Не всі росіяни відмовляються приїжджати до нас, тільки відсотків 25–30, решта залюбки відвідують Закарпаття. Тим більше, що, як я вже відслідковую в розмовах із приїжджими, їх відлякує не сама ситуація в Україні (туристи добре вивчають територію, куди їдуть, і вже диференціюють Закарпаття від Заходу), а більше острах добиратися землями… «бандерівців»! А загалом втрати туроператорів, за нашими прогнозами, не будуть дуже відчутними, бо на коливанні курсу іноземної валюти декому з них навіть удалося вирівняти ситуацію».

Федір Шандор уточнює, що суттєво зменшилася саме зараз у закарпатських оздоровницях хіба що кількість відпочивальників із Криму: жителі цього півострова взимку до нашої області зазвичай приїжджають на лікування масово!

Сакури й нарциси врятують ситуацію?

Туроператори розповідають: у нинішній ситуації рятує хіба те, що на противагу зменшенню кількості гостей із країн СНД певною мірою збільшився потік туристів із Західної Європи. Оцінюють таке зростання у відсотків 15. Переважно європейці, кажуть фахівці, першими пунктами в програмі перебування відзначили ужгородські сакури та автентику, побут, культуру гірського краю. «Уже сьогодні у всіх готелях, турбазах, котрі працюють в Ужгороді та його околицях, повністю заброньовані місця на весняні свята, період цвітіння японської вишні та Долини нарцисів, – розповів Ф. Шандор. – Загалом сподіваємося, що сакури й нарциси значно виправлять ситуацію».
Загалом торік туристичні послуги отримали понад 355 тисяч гостей нашого краю на суму 334 млн. грн. Попри економічну нестабільність у державі, фахівці впевнені, що ці показники не зменшуватимуться й цього літа.

Грошове питання

Утім, є в туристичній галузі краю низка питань, над котрими ще працювати й працювати. На думку Богдана Пранничука, голови Комітету у справах розвитку туризму та рекреації Громадської ради при Закарпатській ОДА, перевагами, котрі дозволяють залучати в нашу область туристів, є унікальна природа, численні фестивалі та інші атракції. Мінус – відсутність хороших доріг, слабка інфраструктура в багатьох районах. Такі питання не можна вирішити без активної підтримки з боку держави, перш за все, фінансової. А на це, з огляду на ситуацію в краї­ні, навряд чи скоро доведеться розраховувати. І факти, як кажуть, очевидні: на потреби галузі з бюджету області цьогоріч передбачено всього 200 тисяч гривень, у той час як, приміром, ця ж стаття витрат у сусідній Львівщині сягає 2 мільйонів. Тож наразі доводиться сподіватися лише на залучення інвестицій. Про це йшлося на початку тижня в рамках професійного семінару «Розвиток туристичного руху між Словаччиною та Західною Украї­ною», ініційованого Генконсульст­вом Словацької Республіки в Ужгороді.

За кордон – без черг: чи реально?

Що стосується зовнішнього туризму, то, як уже повідомляла «Закарпатка», літні відпустки закарпатці залюбки проводять у Єгипті, Туреччині, Болгарії, Чорно­горії, Хорватії. Щодо коротких турів чи відпочинку на вихідні, то краяни надають перевагу термальним курортам, аквапаркам Угорщини й Словаччини, озерам Балатон чи Ширава – зручно і за логістичною, і за фінансовою складовими.

З приводу відпочинку в Словаччині, то, як розповіла Генконсул Словацької Республіки Янка Буріанова, розвитку транс­кордонного руху в цій галузі сприя­ють багато чинників, основ­ними з яких є близькість кордонів та спільна культурна, історична спадщина наших народів. «Загалом протягом минулого року туристичними послугами в Словаччині було охоплено 62578 українських гостей, що майже втричі перевищує цей показник 2012-го. Кількість словаків, котрі навідалися до Закарпаття, також із кожним роком зростає, що свідчить про туристично-рекреаційну привабливість наших країн», – наголосив Александер Шкурла, перший секретар словацького Генконсульства.

У контексті розмови, до речі, найбільшою проблемою словацькі туроператори вважають слабку поінформованість наших краян про туристичні можливості країни-сусідки. Тому під час семінару його учасникам також презентували туристичні об’єкти Словаччини. Зокрема Едуард Бураш, голова Спілки «Feman», продемонстрував учасникам семінару проект «Спішський Єрусалим»: мало хто знає, що всього за кілька десятків кілометрів від українського кордону розташований комплекс, який є точною копією хресного шляху Ісуса Христа в Єрусалимі, побудованою в 1666–1670 роках ієзуїтами, що нині охороняється ЮНЕСКО.

Утім, є й проблемні моменти. Представник регіональної філії Національного інституту стратегічних досліджень в м.Ужгород Андрій Крижевський звернув увагу присутніх, у першу чергу дипломатів, на багатогодинні черги на кордонах, особливо в святкові дні. Саме тривале очікування на перетині є, на його думку, одним із тих чинників, що гальмують збільшення турпотоку в сусідню країну. Також людей нерідко обманюють недобросовісні туроператори, завищуючи ціни на візи, тури, проживання, або продаючи путівки, які не відповідають раніше задекларованим умовам.

Людмила ОРОС, Закарпатська правда

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber