1. Головна
  2. >
  3. Культура

На Затисянщині увіковічнили пам'ять про уславленого земляка (ФОТО)

738
Культура Закарпаття

24 травня у Сасові  в музеї середньої школи  презентували експозицію матеріалів про  відомого вченого та державного діяча Миколу Івановича Бідзілю, уродженця цього села, який пішов із життя у травні минулого року та похований на Байковому кладовищі столиці.

Ініціатором створення музейної експозиції уславленого сасівчанина  на його малій батьківщині став найбільш креативний  член закарпатського земляцтва у Києві, письменник і краєзнавець Станіслав Аржевітін.

До цієї памятної справи разом із педагогами та учнями активно долучилася директорка школи Віра Комар, а також  родичі, колеги Миколи Івановича, його односельці, представники місцевого старостинського округу і  ОТГ.

 Свято вийшло багатолюдним і цікавим. А присутність на заході високоповажних науковців, письменників та представників ЗМІ свідчила про його  культурну і суспільно-політичну значимість.

Після традиційної лінійки на подвірї школи присутні оглянули експозиційні матеріали , привезені з київської квартири діяча, познайомилися з його невісткою та єдиним онуком Іванком.

Відтак відбувся перегляд короткої версії документальної стрічки С.Аржевітіна «Знайомтесь: Микола Іванович». В її обговоренні зі спогадами про М.І.Бідзілю виступили доктор економічних наук, професор Іван Панич, письменник Василь Горват, директор Виноградівської телекомпанії Ярослав Роспопа…

Жвава, розкута бесіда  в  неформальній обстановці  продовжилася в гостьовій залі, де, окрім всього іншого, щедро пригощали неймовірними на смак голубцями та солодкою сасівською полуницею.

 До речі, як зізналися місцеві газдині, високої кулінарної майстерності у виготовленні голубців вони досягли в останні роки, відколи  пакунки з цим популярним  харчем стали регулярно відправляти нашим воїнам на фронт…

Але повернемося до згаданої музейної експозиції Бідзілі М.І., яку вже вирішили зробити частиною туристичної стежки села. То що ж із неї довідаються молоді сасівчани та гості села?

Народився Микола Іванович Бідзіля у 1930 році у Сасові в багатодітній селянській родині. У 1954 році закінчив з відзнакою Ужгородський державний університет. Деякий час працював учителем, відтак продовжив навчання в аспірантурі Інституту фізіології рослин і генетики НАН України в Києві. Після її закінчення  працював молодшим, старшим науковим співробітником, завідувачем лабораторії в цьому ж інституті.

Викладав курс радіобіології й біофізики в Національному аграрному університеті. Був автором понад 150 наукових статей у галузі біофізики, радіології та космічної біології.

З 1990 року активно займався політичною та державною діяльністю. Був депутатом, головою районної ради та виконкому , Представником Президента у Голосіївському районі м.Києва, головою Голосіївської районної у м.Києві держадміністрації. 13 липня 1991 року він першим серед керівників районів столиці підняв синьо-жовтий прапор.

Був одним із організаторів і лідерів НРУ.

Вважається одним із засновників та першим головою Товариства закарпатців у Києві, яке було створене для підтримки земляків у столиці, збереження рідних звичаїв, традицій, материнської мови. До кінця свого життя М.І.Бідзіля  був почесним президентом цього товариства.

Помер 13 травня 2023 року. Як відомий політик та науковець похований на Байковому кладовищі.

                                                                                              В.Кіш

Читайте також: Закарпатців попередили про небезпеку: у поліції розповіли, як не потрапити на "гачок" 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також: