1. Головна
  2. >
  3. Культура

Закарпатці їдять великодніх пташок: де збереглась неймовірна традиція і в чому її особливість?

2046
Культура Новини Перечина

У регіоні бережуть унікальні великодні традиції.

Закарпатці їдять великодніх пташок: де збереглась неймовірна традиція і в чому її особливість?

Уже незабаром в регіоні відзначать Великдень. Цьогоріч в римо-католиків дата свята припала на 31 березня. У православних і греко-католиків Пасха пізніше - 5 травня. Водночас, якими б різним не були дати одного з найвеличніших церковних свят, особливими та незмінними є традиції, що зберігають у закарпатських родинах. 

У різних районах й населених пунктах — свої традиції, що пов'язані із Великоднім дійством. Їх зберігають дорослі й малеча й передають у спадок молодшому чаду.

Випікання великодніх пташок й частування у Чистий Четвер

Мабуть, одним з найколоритніших районів на Закарпатті, є Рахівський. Тут збереглись чудові традиції із давніх часів.  Їх бережуть від діда-прадіда й передають молодшому поколінню. Саме в традиціях відтворено  побут й культуру людей, що мають продовження крізь віки та зберігаються нащадками.Однією з унікальних традицій на Рахівщині до Великодніх свят — є випікання ґаздинями "потят" або ж "кукуців" - пташок. Їх готують із кислого тіста у середу. А частують смаколиком дітвору вже у Чистий Четвер.

- Ця традиція у нас побутує відтоді, відколи себе тямлю. Завжди, напередодні  Чистого Четверга, ми печемо таких пташок, потім ними частуємо дітлахів. Діти приходять у Чистий Четвер.  Кличуть знадвору: "Чи приймаєте в хаті, чуєте ґаздо, а чи спите? Дайте кукуци, а ще яйце!" - розповідає співрозмовниця.
- Як входять  у хату  господарі дають дітям ласощі — шоколад, писанки тощо. Ходять і хлопці й дівчата. Це молодь 13-14 років, але є й значно старші, - додає пані Анна.
- Потят печуть господині із кислого тіста. Воно має гарно підкиснути, перш ніж із нього робити фігурки пташок,- відзначає ґаздиня. - Але не треба, щоб воно перекисло. На кілограм борошна беру молоко, дріжджі, топлю масло, даю жовтки (без білків), додаю ваніліну для аромату. Замішую тісто як на булочки. Залишаю нехай підкисне. Потім беру тісто й формую із нього своєрідну ковбаску, а далі беру по шматку та формую кукуци - пташок. Ліплю голову, очі та хвіст (його припліскую). Очі потяти роблю із яфини (чорниці). Як потята уже є сформовані, залишаю аби трохи ще підійшли. Перед самим випіканням, гарно обмазую зверху  кукуци жовтками. Тісто печу десь пів години, більше часу не потрібно, бо будуть тверді, - відзначає ґаздиня.
- Готові кукуци поливаю глазур'ю та присипаю кондитерською присипкою, щоб були гарні. Допомагає донька у цій справі, - каже ґаздиня.

До слова, кукуцами називають різновид булочок. Вони є різні. Можуть бути солодкими та прісними. Їх дають дітям в Чистий четвер перед Великоднем за Простибі, за душі померлих,  здоров'я, щоб велось у ґаздівстві. Їх випікають жінки.У Четвер до обіду малеча ходить від хати до хати, приносить гарний настрій в оселі, а у винагороду - домашні смаколики.

На Перечинщині у кожній місцевій родині також свої звичаї і традиції до Великоднього свята. Сьогодні у місцевих римо-католиків Чистий четвер і цей день перед Пасхою є одним із важливих. 

Традиції свята. Чистий четвер

Рано вранці у Великий четвер віруючі відправляються на традиційну месу. Під час церковного богослужіння священнослужителі оновлюють обітниці, які вони дали при рукостисканні. Ця традиція з'явилася в пам'ять про Месію. Увечері в цей четвер преподобні, подібно Месії, омивають ноги всім, хто приходить до церкви. Під час сеансу обмивання преподобні і віруючі одночасно моляться. Це робиться для того, щоб показати Господу, що всі його добрі справи ніколи не будуть забуті. Коли віруючі чують гімн, вони знову починають молитися, і просять у Господа захисту і здоров'я.

Найголовніше, що повинен зробити католик в цей день - це сходити до церкви. Це особливість не тільки католицького Четверга, але і православного.

Після молитви і сеансу обмивання віруючі підносять священні дари (хліб і вино). Ці дари потрібно перенести з процесією через храм в місце, яке було підготовлено в одній з каплиць, де вони будуть зберігатися до настання п'ятниці. Цей обряд є головним символом ув'язнення під варту Месії. Лідером і відповідальним за всю процесію стає преподобний, що тримає в руках хрест. Перед священниками з дарами йдуть священники, які тримають кадило і свічки в руках.

У Чистий четвер заборонено:

  • захоплюватися спиртними напоями;
  • нецензурно висловлюватися;
  • займатися важкою фізичною працею;
  • конфліктувати і сваритися з родичами;
  • думати про погане;
  • ігнорувати прохання священнослужителів.

Читайте також: Вони повернулись: одні із древніх істот на планеті можна побачити в цьому селі у Закарпатській громаді (ФОТО)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber