1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

До 100-ліття митця в Берегові відкрили виставку його художніх полотен (ФОТО)

26.08.2021 19:10 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Переважна більшість із них демонструються широкому загалу вперше.

Переважна більшість із них демонструються широкому загалу вперше.

Експозиція розмістилась в актовому залі Будинку прочан ім.Ференца Пастора Берегівської римо-католицької громади.

Йожеф Гарані народився 16 березня 1921 року в селі Батьово. Коли йому було чотири, родина перебралася до Берегова, де митець жив і творив до самої смерті в 2009-му. Вчився в міській королівській гімназії, де його визнали кращим художником навчального закладу. У 18 років виграв анонімний конкурс на краще написання картини про тодішнього регента Королівства Угорщина Міклоша Горті, оголошеного владою міста. Роботи для оцінювання здавали безіменно. Журі вибрало саме ним виготовлений портрет.

Неперевершений кольорист малював тамперою, олією, аквареллю, писав графіку. Вражають барви його пейзажів, що народжувались в наймальовничіших кутках Закарпаття. Полотна Майстра насичені прозорістю, мажорним спрйняттям колоритних краєвидів нашого краю. Відтінки митця – блакитні, сині, пурпурово-червоні, світложовті, навіяні світлими ранками та заходами сонця, сліпучою свіжістю білосніжних вершин Карпатських гір. Крім пейзажів, радо малює жіночі портрети.

Роботи Йожефа Гарані знаходяться в Закарпатському художньому музеї ім.Й.Бокшая, у якого та Альберта Ерделі вчився живопису, в мистецьких галереях Бразилії, США, Німеччини, Франції, Росії (Третьяковка) та приватних колекціях. 32 полтна, що експонувались на ювілейній виставці художника в 1986 році, Гарані подарував місцевому музею.

Чимало полотен митця зібрав знаний берегівський колекціонер Ласло Ковач, який і організував нинішню виставку. А у вересні розширену експозицію робіт Йожефа Гарані він має намір влаштувати у виставковому залі консульства Угорщини в Берегові.

На відкритті нинішньої експозиції гостей зустрічала чарівною грою на скрипці студентка музичного відділення Мішкольцського університету Марія Перчі. Присутніх вітав також активіст громади Гергель Піріді. Високо оцінили роботи Йожефа Гарані консул консульства Угорщини в Берегові Ангела Лукач та Ласло Ковач. На завершення знаний колекціонер поділився з Голосом Карпат давно наболілим:

“На превеликий жаль, великий недолік приміщень, де експонуємо твори кращих митців краю, полягає в тому, що сюди для знайоства з картинами можна потрапити лише за попереднім записом,- каже нам колекціонер.- У Берегові давно на часі відкриття власної постійно діючої художньої галереї, куди в будь-який час може завітати кожен бажаючий.”

І така будівля є, одразу поруч зі краєзнавчим музєм Берегівщини. Тепер споруда орендується під магазин чоловічого й жіночого одягу. Подібний торговий заклад можна відкрити в будь-якому іншому місці, а тут розмістити галерею. Потрібні лише бажання й воля компетентних осіб.

Нагадаємо, Угорці, словаки, роми та русини: в області готуються до гала-концерту фестивалю «ЗОЛОТО КАРПАТ» 

Читайте на ГК:На Закарпатті вщент згорів автомобіль
Читайте на ГК:На Закарпатті жінка загинула страшною смертю: що з нею сталося
Читайте на ГК:На Берегівщині «Кухня милосердя» отримала генератор від Карітасу Сомбатхейської Дієцезії (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська