1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

«Душа, вкладена у роботу»: на Перечинщині згадують відому майстриню Марію Хававку (ФОТО)

29.04.2021 20:07 0 Культура Автор: Голос Карпат
 

Розписування Великодніх яєць є неабияким мистецтвом і під силу не всім. Тож займаються тієї справою народні майстрині – писанкарки.

Віддавна писанка є одним із найважливіших атрибутів Великоднього свята, оберегом. Із давніх часів і по нині, освячену писанку дарують хлопцям –поливачам другого дня по Великодні, на Поливаний понеділок.

Виготовляють мальованки, дряпанки, шкрябанки, бісерки тощо. У поєднанні із традиційними техніками застовують сучасні методи: квілінг, орігамі, декупаж. Оздоблюють яйця кольоровими стрічками, бісером, нитками тощо. На Перечищині відомі писанкарки: Наталія Збоян, Марія Микита, Ірина Ходанич.

За традицією, у переддень Великодня, у місцевих освітніх закладак та будинках культури району проводяться майстер-класи по виготовленню писанки. Останнім часом традиції популяризують у мережі Фейсбук, беручи участь у Великодніх флешмобах в режимі-онлайн.

У Тур’я-Реметі багато років поспіль односельцям малювала писанки вправна майстриня Марія Хававка. Неймовірні шедеври виходили у пані Марії, відзначають сусіди. Багато разів брала участь у районних та обласних виставках, де займала перші місця. Малювала у дуже давній восковій техніці у лемківській традиції, відзначають, і робила це від душі та з неабиякою любовю.

У свій час мала нагоду поспілкуватись із пані Марією, уже нині покійною. Запамятався її щирий погляд і неабияка зосередженість у ході виготовлення писанки. Тоді ж я застала майстриню на дворі, біля обійстя, де вона за столом працювала над виготовленням шедевру. Біля майстрині був розтоплений віск у посудині, в який періодично вона вмочувала тонке писальце.

Потім бабуся із неабияким запалом та енергійністю виводила оригінальні, просто вражаючі візерунки. Майбутній образ писанки Марія Хававка уміла побачити, мов той художник.

Вона говорила:

«Ті візерунки самі йдуть на очі і я просто малюю». У ході роботи жінка наспівувала церковних пісень, щоб було веселіше і писанка вийшла гарною. Про життя майстрині готувався й відеоролик знімальною групою тележурналістів програми «Надвечір’я» .

Писанками Марії Хававки і по сьогодні гордяться рідні, бо залишилися їм у спадок ті незрівнянні роботи. На згадку про мамину справу донка майстрині Анна Цап ще раз винесла на подвіря написані майстринею писанки за весь період життя, аби ми могли відзняти цю неймовірну красу. У той же час пані Анна попросила, аби її не знімкувати, а зосередитись на маминих роботах.

–Це не моя заслуга, а моєї мами. Хай спочиває із миром, – відзначила Анна Цап.

За словами газдині, любов до розмальовування яєць до Великодня у лемківській техніці Марія Хававка зуміла передати чималій кількості охочої молоді.

Нагадаємо, «Так залицяються до молодиць»: на Перечинщині і по сьогодні ставлять «мая» незаміжнім дівчатам.

Читайте на ГК:На Закарпатті сталася надзвичайна ситуація: відомі деталі події (ФОТО)
Читайте на ГК:Були в шоці від побаченого: надзвичайна ситуація “сполошила” місцевих жителів (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Одне свято й переплутані дати: на Закарпатті римо-католики й греко-католики відзначають Великдень разом
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська