1. Новини Закарпаття
  2. >

За тиждень у католиків починається Великий піст 2021: від Попільної середи до Страсної п'ятниці

11.02.2021 20:03 Культура Ексклюзив Голос Карпат

4 квітня 2021 року віряни західного обряду відзначатимуть свято Пасхи, а вже за тиждень, 17 лютого, розпочнеться Великий піст.

4 квітня 2021 року віряни західного обряду відзначатимуть свято Пасхи, а вже за тиждень, 17 лютого, розпочнеться Великий піст.

День початку великого посту, Попільна середа, у католиків цьогоріч припадає на 17 лютого. Передуватиме початку посту Чистий понеділок - 15 лютого.
Великий піст триватиме до 3 квітня включно.Від Великодніх свят Попільну середу відділяє 46 календарних днів. (40-днів Великого посту, не враховуючи неділь). Втім, для східних католиків Великий піст починається у Чистий понеділок, за два дні до Попільної середи.

Чому середа попільна? 

Тому що цього дня під час Літургії відбувається особливий обряд – посипання голів вірних попелом на знак покаяння і покути. Зазвичай датою становлення такої традиції називають VIII ст.
Попіл, до слова, справжній, зібраний зі спалених вербових гілочок, які освячували на Квітну неділю минулого року.

Слід також зазначити, що католицька Пасха цьогоріч співпадає із вшануванням св. Ісидора (4 квітня).

Пальмову неділю (остання неділя перед Великоднем) Вхід Господній в Єрусалим, католики цьогоріч відзначатимуть 28 березня.

25 березня - Благовіщення Діви Марії

19 березня - День св. Йосипа, обручника Діви Марії.

Цікаво, що у католицькій церкві дні або періоди покаяння – це особливий час для підготовки до найважливіших свят. Добровільні відмови і піст призначені для зміцнення їхньої віри і смирення. Віруючі на час Великого посту вибирають собі певні постановлення, яких дотримуються потім аж до Великодня. Постанови можуть бути дуже різні і залежать від того, яку спокусу людина вважає найбільшою в своєму житті і якої б хотіла позбутися в часі приготування до Воскресіння Господнього.

Існують і певні рекомендації та правила щодо дотримання посту:

- у перший день Великого посту і Страсну п'ятницю – суворий піст, тобто слід утримуватися від вживання м’ясних і молочних продуктів та яєць, а також страв, які містять ці продукти; 

- у перший тиждень Великого посту і впродовж усіх днів Страсного тижня потрібно утримуватися від споживання м’ясних продуктів і страв;

-  у понеділок, середу та п'ятницю інших тижнів Великого посту слід утриматися від споживання м'ясних продуктів і страв; у вівторок та четвер дозволено всі види їжі; немає посту в суботи, неділі та окремі визначені дні святкування.

До слова, в інші пости церковного року вірні зобов’язані: у середу та п'ятницю утримуватися від споживання м'ясних продуктів і страв, а в понеділок вівторок і четвер дозволено всі види їжі.

Що радять їсти під час Великого посту?

- Хлібобулочні вироби
Під час строгого посту хорошим джерелом енергії стануть хлібобулочні вироби. Але при їх приготуванні не можна використовувати вершкове масло і яйця.

- Крупи
Крупи втамують голод, вони містять білок і можуть стати основою столу.

- Овочі та фрукти
Ці продукти будуть чудовим доповненням до будь-якої страви, а також дадуть організму необхідні вітаміни.

- Боби
Бобові стануть відмінною заміною м'ясу. Крім того, боби повинні стати основою пісного раціону.

У нестрогі дні посту можна вживати:
- рибу;
- рослинну олію (оливкову, гарбузову, соняшникову і інші);
- червоне сухе вино.

У Великодній піст не можна вживати:
- м'ясо;
- молочні продукти;
- яйця;
- алкоголь;
- шоколад та інші солодощі

Від будь-якого обов’язку посту звільняються:  

- діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60 років; - важкохворі; вагітні;  - матері після пологів і ті, що годують груддю;  
- ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує вісім годин);  
- ті, що важко працюють;  
- ті, що харчуються зі столу інших;  
- убогі, котрі живуть з милостині;
Крім цього в окремих випадках звільняти від обов’язку постити може місцевий ієрарх, заохочуючи в цьому разі вірних до здійснення діл побожності та милосердя.

Нагадаємо: "Побут, культура та колоритне вбрання": закарпатець колекціонує старовинні світлини багатонаціонального Закарпаття.

Читайте на ГК:Автівка злетіла з дороги і перекинулась на дах: на Тячівщині серйозна ДТП (ФОТО)
Читайте на ГК:Співпраця триває: Угорщина допомагає Закарпаттю боротися з вогнем (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Дитина померла внаслідок численних травм: на Закарпатті чоловіка, що вчинив смертельне ДТП покарали іспитовим терміном без позбавлення волі (ВІДЕО 18+)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська