1. Новини Закарпаття
  2. >

Щедрий вечір 2021: традиції та обряди

13.01.2021 20:27 Культура

Напередодні Старого Нового року відзначають Щедрий вечір - веселе свято, яке поєднує в собі безліч традицій.

Напередодні Старого Нового року відзначають Щедрий вечір - веселе свято, яке поєднує в собі безліч традицій.

Через тиждень після Різдва Христового, в переддень Нового Року за старим стилем, українці святкують Щедрий вечір, повідомив Кореспондент.

У цей день православна церква вшановує пам'ять преподобної Меланії Римлянки. У народній традиції обидва свята об'єдналися, і 13 січня відзначають Щедрий вечір, Щедру кутю або Меланки. 

Історія Меланії Римлянки 

Преподобна Меланія (Римська, Римляниня) народилася в Римі в 383 році і жила за часів правління імператора Флавія Гонорія Августа.

Вона належала до знатного роду і була християнкою. Батько майбутньої святої насильно видав її заміж у 14 років за знатного юнака Апініана. Меланія благала чоловіка жити з нею в непорочності, проте під тиском батьків він наполіг на народженні двох дітей. Спочатку в сім'ї народилася дівчинка, яка прожила всього кілька років, а потім хлопчик, який помер відразу після пологів. Це підкосило здоров'я Меланії і вона тяжко захворіла. 

Бачачи страждання дружини, Апініан дав обітницю цнотливості в разі її видужання і виконав його, коли Меланія встала на ноги. Незабаром подружжя продало все своє майно. На виручені гроші Меланія допомагала бідним, хворим, ув'язненим, а також звільнила багато рабів. Вона направляла кошти на допомогу церквам і монастирям у Палестині, Сирії та Єгипті, а також заснувала два монастирі в Тагасті. 

У 417 Меланія переїхала до Палестини з чоловіком і матір'ю. В Єрусалимі, де вона прожила двадцять два роки, свята продовжувала займатися благодійністю і заснувала великий монастир біля Оливної гори. 31 грудня 439 року вона спокійно померла, сказавши перед смертю слова: "Як завгодно було Господу, так і зробилося". Все її життя було присвячене молитві, посту, допомозі бідним і хворим.

Традиції та обряди Щедрого вечора 

Свято Меланки - покровительки молодих дівчат, увійшло до календаря українців, приблизно, в середині ХІІІ століття, а його обряди асимілювалися з язичницькими. Увечері 13 січня господині готували багату вечерю. Серед страв обов'язково присутні кутя, узвар і пироги з різними начинками (з м'ясом, яйцями і цибулею, капустою та картоплею). Їх накладали гіркою, як символ достатку сім'ї. Перед тим, як сісти за стіл, обов'язково молилися. Існував обряд на багатий урожай хліба в наступному, пов'язаний з пирогами. Він полягав у тому, що батько "ховався" за мискою з пирогами, всі присутні вдавали, що його не бачать. Глава сімейства говорив: "Дай, Боже, щоб на наступний рік ви мене не бачили!". 

Після вечері брали щедрувальників та вітали з іменинами Меланок, а опівночі зустрічали Старий Новий рік, бажаючи один одному щастя.

Забави в Щедрий вечір 

Увечері 13 січня прийнято щедрувати. Веселі компанії ряджених щедрувальників обходили будинки, бажаючи господарям благополуччя, здоров'я і достатку. Існував звичай "водити Меланку". Зазвичай це був хлопець у жіночому одязі, якого супроводжувала "свита" з різних персонажів - діда, баби, ведмедя, кози, журавля, цигана, риса.Вони розігрували справжню театральну дію з танцями і піснями.

Вважалося, що щедрувальників потрібно добре обдарувати гостинцями й грішми. Також важливим ритуалом Щедрого вечора були дівочі ворожіння. За старовинним звичаєм, коли дівчата починали ворожити, парубки викрадали у них ворота або хвіртки. Щоб повернути вкрадене, батько дівчини мусив приготувати частування жартівникам.

Читайте на ГК:Здобув «золото»: закарпатець показує хороші результати на Кубку Європи з лижної акробатики (ФОТО)
Читайте на ГК:Зносить дорогу: оприлюднено відео шаленої течії гірської водойми на Закарпатті (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:Закарпатці вирішують цьогоріч економити, не залежно від аварійних відключень
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська