1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В мережі розповіли історію гуцулки, відомої на весь світ (ФОТО)

24.11.2020 22:33 Культура

Ви точно бачили це фото. На ньому – гуцулка з люлькою Марія Кречунєк, більш відома як Марія Чукутиха.

Ви точно бачили це фото. На ньому – гуцулка з люлькою Марія Кречунєк, більш відома як Марія Чукутиха.

Таке прізвисько жінка отримала від чоловіка, якого всі звали Чукут, що для гуцулів означало "скритний" або "замкнений у собі", повідомило Суспільне Око.

Автор світлини – український фотохудожник Микола Сеньковський. Побачив цю колоритну гуцулку фотограф у далекому 1926-му, тоді пані Марії було вже 90 років. У ті часи Сеньковський працював над серією знімків про побут і обряди гуцулів, тож багато подорожував Карпатами. Побував у Ворохті, Делятині, Микуличинах, Татарові, Яворові... Світлину назвав "Стара гуцулка". Фото увійшло до збірки "Гуцульські типи", а у 1931 році здобуло премією "Гран-прі" на міжнародній європейській фотовиставці у Парижі.

До слова, існують й інші фотопортрети Чукутихи – з палицею та у перемітці, але ця світлина – дуже прониклива. На ній співачка у красивому святковому вбранні, з квітами у волоссі та намистом на шиї.

Що відомо про пані Марію? Народилася жінка у 1836 році у Верхньому Ясеневі, де прожила майже 100 років. Померла приблизно у 1931-1936 роках. Похована на старому кладовищі у Верхньому.

Чукутиха була талановитою співачкою, знала сотні традиційних гуцульських пісень… Розповідають, що вона могла протягом триденного гуцульського весілля виконувати різні обрядові співанки і не повторюватися.

Місцеві жителі згадували, що Марія Чукутиха була неземної краси жінка, а ще й розумна, зваблива і талановита. Нині селяни ще пам’ятають Марію: кажуть так: "А шо ти так си розспівала єк Чукутиха?", "А шо ти так вивбираласи єк Чукутиха?".

Чому ми згадали про це фото та його автора? Тому що нині 127-річниця від Дня народження фотолітописця Гуцульщини Миколи Сеньковського. До нашого часу дійшли кілька тисяч документальних та художніх світлин українця. Більша частина – неперевершені гірські краєвиди, пам’ятки природи і культури, антропологічні типи гуцулів, їх ритуали, обряди, побут, дерев’яна народна архітектура, вироби народного мистецтва. Дивіться. Фотографії варті вашої уваги!

 

Ви точно бачили це фото. На ньому – гуцулка з люлькою Марія Кречунєк, більш відома як Марія Чукутиха. Таке прізвисько...

Опубликовано Суспільне Око Понедельник, 23 ноября 2020 г.
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...