1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Традиції закарпатців: як на Перечинщині святкують Русаля

06.06.2020 15:37 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Із давніх-давен до зелених свят у райцентрі збереглася традиція уквітчувати обійстя зеленими насадженнями. Зазвичай, урочистим деревцем на Русаля є тендітна берізка.

Із давніх-давен до зелених свят у райцентрі збереглася традиція уквітчувати обійстя зеленими насадженнями. Зазвичай, урочистим деревцем на Русаля є тендітна берізка.

Із Русалям (Русаліям) пов’язано багато вірувань, оскільки прийшло воно ще із доязичницьких часів.

Цього дня заборонялося купатися у водоймах, – бо «русалки можуть затягнути у воду», – вважали давні слов’яни. Ці істоти, за віруванням предків, були уособленням зла. Хоч і відомо, що русалки є нічим іншим, як вигаданими персонажами. Однак, і сьогодні на Закарпатті оминають купань у річках на Русальну П’ятницю та у сам день Русаля.

Цьогоріч, свято Русаля або Трійцю, на Закарпатті відзначають 7 червня.

А що ж означає це свято?

Вважається, що у цей день, як і передбачив Господь, Святий Дух зійшов на апостолів у той час, коли ті перебували в одній світлиці в Єрусалимі. Дух, що постав перед Апостолами у вигляді вогненних язиків, наділив їх особливим осяянням і благодаттю, дав можливість знати всі мови і проповідувати на них Слово Боже у всіх країнах світу. Крім того, вогонь символізував силу спалювання людських гріхів, очищення та зігрівання душ.

Саме Трійця вважається днем народження Святої церкви на землі, оскільки Святий Дух наділив апостолів особливою силою, щоб вони могли проповідувати Євангеліє у всьому світі і донести до людей звістку про Месію – спасителя усього людства.

А обійстя на Русаля такі гарні, наче краля!

Тендітні, зеленокосі деревцята невеликого розміру на Перечинщині розміщують перед ворітьми, біля сараю та перед входом до хати. Вважається, русальні берізки є оберегом і захистом від злої сили.

–Деревцята найкраще впинати у землю перед хатою, – розповідає пан Іван. –Таким чином, берізки не надто всихають, – бо у землі, де є достатньо вологи. – У жарку погоду в заготовлений отвір для берізки було б добре ще налити води, а вже опісля поміщувати дерево.

Дедалі частіше, берізки або ж галузки із дерева, поміщають і на вершечок воріт. Велична берізка тоді, «мов на троні весни».

Буйнолистою зеленню уквітчують храми, ікони і території духовних святинь. Віддавній звичай символізує розквіт людських душ від Божої благодаті плодами чеснот.

За винятком беріз на подвір’ї, господині, за традицією, уквітчують хату і в середині польовими квітами, вплітають зелень у віночки. А раніше була традиція застилати зеленими травами ще й підлогу. Зокрема цю традицію ще й по сьогодні бережуть на Волині.

На Русаля у духовних святинях освячують букети із зелених трав, гілочок берези та липи.

Нагадаємо, на Виноградівщині чоловік стрибнув з мосту в річку: його "виловили" угорські прикордонники

Читайте на ГК:Прикордонний Перечин та сакуроманія: одне із міст Закарпаття "вбиває сюрпризами" у цей  період (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Цвітуть "найдорожчі" лісові ягоди і є вже білі гриби: весняний феномен облетів Україну
Читайте на ГК:Човни й раритетні "амфібії" на закарпатських водоймах: що називали "гайовом" й чи були кораблі в регіоні?
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська