1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Першого травня господарі шукають ворота «в сусідів»: на Закарпатті є унікальні традиції

30.04.2020 12:55 Культура Ексклюзив Голос Карпат

На Перечинщині і по сьогодні побутує унікальний звичай знімати ворота напередодні першого травня. У інших містах України є теж подібний звичай – на Андрія.

На Перечинщині і по сьогодні побутує унікальний звичай знімати ворота напередодні першого травня. У інших містах України є теж подібний звичай – на Андрія.

Це дуже давня традиція, кажуть місцеві, ще із діда-прадіда збереглася. Парубки, жартома, викрадають ворота у місцевих господарів, ховають біля потоку, подалі від хати, чи несуть до сусіда. А вже опісля, господар шукає.

Зазвичай, пропажу виявляють під ранок.

–Цілий день можна потратити інколи, аби відшукати зняті ворота, –каже пані Мар’яна.

–Пригадую, раніше, хлопці «чудили» по повній, «капуру» могли повісити й на дерево. Одного разу майже тиждень ми своєї шукали, аж тут знайомий каже: «А то не ваші зелені ворота у нашому потоці?», – розповідає пані Мар’яна.

А за словами пенсіонерки пані Марії із Туря-Ремети, у свій час на Перечинщині парубки були жвавими не тільки у зніманні сусідських воріт. Могли запросто розібрати воза на маленькі деталі та порозвішувати у саду на дерева.

–Колись дідусь мені розказував про один такий випадок, що в одного чоловіка розібрали воза і повісили на дерево. Ото була морока, господарю, аби зібрати усі деталі до купи, – наголошує пані Марія.

–Ще однією традицією на Перечинщині є «ставити мая». Зазвичай, того «мая», чи іншими словами, кілка із дерева солідних розмірів, причепуреного «золотком» та березовими гілками, встановлювали незаміжнім дівчатам на дахах будинків. «Мая» було видно із далеку, – розповідає пані Марія. Вважалося, тій дівчині, якій поставили «чокор» на даху будинку, через певний час вийде заміж. У деяких випадках, майже так і було, – адже ті «чокори» на дахах молодицям встановлювали закохані парубки.

Тож, у кого на першого травня буде «май» на будинку – й весілля не забариться.

Ну а господарям слід зачиняти ворота більш надійно, у іншому випадку, можна й ланцюгами, додають на Перечинщині.

Нагадаємо,«Сонячне» на карантині: що чекає на «зелений» туризм і чи є альтернатива в гірських селах?

Читайте на ГК:На Перечинщині продовжили дистанційне навчання
Читайте на ГК:«Дистанційне продовжили»: в ОТГ на Перечинщині повідомили щодо ситуації в освітньому закладі
Читайте на ГК:На Перечинщині відновлюють навчання в молодших класах шкіл і дитсадках після "дистанційки"

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...