1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Реформатський храм у берегівських Варах з висоти пташиного польоту (ФОТО)

26.04.2020 19:00 Культура

Найвидатнішою з наявних пам’яток села Вари є колись католицький, а нині реформатський храм, в якому упізнаються ознаки оборонного костелу

Найвидатнішою з наявних пам’яток села Вари є колись католицький, а нині реформатський храм, в якому упізнаються ознаки оборонного костелу

Закарпатський блогер та краєзнавець Олександр Богданов оприлюднив свіжі світлини храму у Варах, інформує Берегово today.

"Костёл в селе Вары (укр: Вари, венг: Vari), Береговского района. Очень красиво восстановлен. Датируется XV-XVIII веками. В 15-ом был первый. А тот, что сейчас - стоит на его фундаменте с 18-ого века. Очень хорош. Обязательно съездите, если древнюю сакральную архитектуру любите," — прокоментував Олександр Богданов.

Чотири роки тому сайт писав і про село, і про храм, зокрема:

"Найвидатнішою з наявних пам’яток села Вари є колись католицький, а нині реформатський храм, в якому упізнаються ознаки оборонного костелу. Історики датують появу цього храму XV століттям. Зображень першого храму не лишилось, відомо тільки, що нинішній стоїть на фундаменті попереднього. Припускається, що дзвіниця храму була окремою спорудою, пізніше з’єднаною із церквою, і слугувала також як сторожова башта. Оскільки у XV столітті Боржавський замок був практично зруйнованим, то функції оборони міг брати на себе храм, оточений стіною з бійницями.
В 1593 році населення містечка Вари переходить у реформатську конфесію, і храм міняє свій статус. В той час при церкві відкривається церковна школа. В ході польського (1657) та турецького (1660) руйнувань храм отримав серйозні ушкодження. Після цього споруду реконструювали, збільшили в розмірах, укріпили контрфорсами. В 1795 році дзвіниця була перебудована, в її верхньому ярусі був вмонтований механічний годинник. У 1989 році на стіні церкви було відкрито пам’ятну дошку на честь Томаша Есе, учасника визвольної війни угорців 1703-1711 років.
В 2000-х роках храм був частково відремонтований та реставрований. Проблемним залишився стан дзвіниці, яка перебуває в аварійному стані. Покрівля храму не автентична – бляшана замість дерев’яного гонту. Костел занесений до Переліку пам’яток архітектури місцевого значення."

Нагадаємо, як на Берегівщині святкували День села Вари (ФОТО)

Читайте на ГК:Громадянин Туреччини намагався незаконно “прихопити” з собою в Угорщину чотирьох українців
Читайте на ГК:Берегівська група “Життя” відтворює його в усіх реаліях (ФОТО)
Читайте на ГК:У "Вилоку" та "Лужанці" громадяни Угорщини намагались підкупити закарпатських прикордонників (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...