1. Новини Закарпаття
  2. >

Чотиристасторінкова подорож у світ Анатолія Кралицького - засновника карпаторусинської прози

04.02.2020 11:49 Культура

На межі 2019 та 2010 роківу вийшла огрядна книжка творів карпаторусинського літератора та ченця Чину св. Василія Великого Анатолія Кралицького (12.02.1835–11.02.1894).

На межі 2019 та 2010 роківу вийшла огрядна книжка творів карпаторусинського літератора та ченця Чину св. Василія Великого Анатолія Кралицького (12.02.1835–11.02.1894).

І це лише незначна частина зі спадщини засновника карпаторусинської прози, першого крайового етнографа, історика греко-католицької церкви та, зокрема, історії монастирів ЧСВВ, палеографа та публіциста. А взагалі він лишив по собі понад чотириста різноманітних публікацій – художніх творів, перекладів з інших літератур, етнографічних записів, статей з історії та культури підкарпатських русинів, палеографічних спостережень та публіцистичних виступів. А ще – цікавих мемуарів, які проливають світло на багато маловідомих сторінок історії національного відродження карпатських русинів у другій половині ХІХ століття.

«Творы» А. Кралицького вийшли друком у Видавництві Пряшівського університету; уклав їх знаний ужгородський науковець, кандидат філологічних наук, а нині – університетський викладач у Пряшеві Валерій Падяк (він же – автор вступної розвідки та додатків). Спільно з ним над проектом працював його учень, теж викладач Інституту русинської мови та культури Пряшівського університету Міхал Павліч, PhD. Підготувала книжку до друку та склала покажчик імен Лариса Падяк.

Репрезентативне видання відкриває читачам А. Кралицького як багатогранного літератора. Укладачі старанно відібрали зі спадщини письменника 28 різнопланових за жанровими та мовними характеристиками, різноманітних за тематикою творів. Це – романтичні оповідання «Князь Лаборець», «Федор Петрюк», «Не ходи, Грицю, на вечерниці!», його прозові твори пізньої доби «Экзекутор» та «Житейския дрязги», переклади з угорської, словацької та швейцарської німецькомовної літератур. Серед творів історичної тематики тут представлені, зокрема, розвідки «Дата к історії Угорских Русинов», «Арсеній Коцак» та «Мукачевская псалтырь ХV века». Етнографічні дослідження представлені, зокрема, публікаціями «Русины Лаборскиї в Угорщині», «Свадєбныї обряды у Лаборскких Русинов» тощо.

Видання збагачене листуванням А. Кралицького з І. Срезневським, М. Раєвським, Ф. Єзбером, В. Шашкевичем, Н. Поповим, М. Страховим, Т. Флоринським та І. Сільваєм.

Книжка побачила світ з нагоди двох ювілеїв уславленого літератора – 185-ої річниці від дня народження та 125-ої річниці від дня смерті. Від тієї епохи нашого сучасника відділяє вже понад століття. Між тим (хоча це виглядає дивним!) до останнього часу ми не мали жодного повноформатного зібрання творів А. Кралицького.

Нагадаємо, Мирослава Копинець та ACIDERROR представили електронний ремікс пісні "Вирьховино, мамо моя" (ВІДЕО)

Читайте на ГК:На Закарпатті знову відбудуться підтоплення: ДСНС оголосило попередження
Читайте на ГК:80 км на годину: краян попередили про штормовий вітер
Читайте на ГК:На Закарпатті слідчі ДБР повідомили про підозру двом поліцейським
загрузка...