1. Новини Закарпаття
  2. >

Щедрий вечір: традиції святкування

13.01.2020 13:06 Культура

Як наші предки проводили Щедрий вечір.

Як наші предки проводили Щедрий вечір.

Про традиції та обряди у матеріалі Korrespondent.net.

Напередодні Старого Нового року та свята Святого Василя, 13 січня, багато українців люблять щедрувати. Звідки пішла традиція святкувати Маланку або Щедрий вечір.

Є легенда, що у слов'янського бога всеєдиного порядку, вірного шлюбу, любові і сімейного благополуччя Ладо була дочка Мілана або Леля. Одного разу дівчину викрав змій і сховав її в підземному царстві. Батько дуже переживав, і його печаль і скорбота гасили світло, яке він приносив людям. Не злякався змія і визволив Міланку богатир Васильчик, який потім взяв дівчину в дружини.

Так, люди за допомогою міні-сценок і багато накритим столам стали відзначати свято повернення Міланки, тобто божественного порядку і світла на землі.

Вважалося, що в цей святковий вечір стіл повинен бути накритий дуже щедро, оскільки з господарями святкували і душі померлих предків.

З приходом християнства свято зв'язали з преподобною Меланією і різдвяними святами.

Меланія народилася в Римі в 383 році в авторитетному роді. Вона стала християнкою і хотіла жити непорочним життям і служити Богу, однак батьки віддали дівчину насильно заміж.

Вона намагалася схилити чоловіка на свою сторону, але той хотів спадкоємців. Меланія народила двох дітей, які померли в дитинстві. Після цього чоловік погодився жити непорочним життям і нести слово Боже. Разом вони почали займатися благодійністю, будували храми.

На Щедрий вечір існує дуже багато традицій і обрядів.

Так, прийнято з раннього ранку 13 січня готувати другу обрядову кутю - щедру. У неї, крім зерна, меду, і маку, можна також додавати і молоко, і масло, і вершки.

Українці вірять, що чим більше на столі під час святкової вечері різних страв, тим щедрішим і благополучнішим буде рік. Прийнято готувати страви зі свинини, вареники, млинці, холодець, ковбаси та пироги. Єдиним винятком в меню вважається риба - щоб "не спливло щастя".

Увечері 13 січня прийнято щедрувати - обходити будинки зі щедрівками. Господарі обдаровують гостей ласощами.

У деяких регіонах при цьому "водять Маланку". Учасники обряду, в основному це юнаки, надягають маски тварин і в такому вигляді в будинках людей бажають господарям благополуччя, співають веселі пісні і розігрують жартівливі сценки.

Один з учасників дійства переодягається в жіночу сукню, і його всі називають Маланкою.

Традиційно цей обряд закінчується спалюванням "Діда", або "Дідуха", - снопа соломи, який раніше стояв у кутку кожного будинку до Старого Нового року.

Дівчата в Щедрий вечір воліють ворожити.

Також дуже важливим вважалося на Щедрий вечір не таїти ні на кого зла, думати тільки про хороше, не можна було сваритися і позичати гроші.

Читайте на ГК:Біля Офісу Президента проходить протест проти тарифів "Привітай Зеленського платіжкою" (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Українська стане обов'язковою мовою для ЗНО з 2025 року
Читайте на ГК:Тетянин день: історія, традиції та прикмети
загрузка...