1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатські репортажі з 80-річної давнини у нашу сучасність

25.11.2019 11:19 Культура Ексклюзив Голос Карпат

У Тернополі щойно побачили світ “Репортажі з Карпатської України” Уласа Самчука.

У Тернополі щойно побачили світ “Репортажі з Карпатської України” Уласа Самчука.

Цією книжкою видавництво “Богдан” започаткувало серію “Раритет” (упорядник ужгородець О.Гаврош), що міститиме маловідомі або й зовсім невідомі тексти щодо української історії і літеру три, безцінні документи доби, які ще не видавалися в Україні.

То ж знаменно, що рік 80-річчя Карпатської України завершується саме такою багато в чому сенсаційною публікацією. Волинський письменник Улас Самчук  (1905 – 1987) через небажання служити у польському війську живу тридцятих роках у Чехословаччині, постійно бува наїздами на Закарпатті, яке добре знав і мав тут чимало друзів, а на зламі 1938-1939 р. він працював тут як журналіст  оунівської (мельниківської) газети «Українське Слово”. Книжка містить 20 газетних публікацій, які відтоді не перевидавалися, відомі тільки ліченим історикам, а зараз йдуть вже до широкого читача.  

Передмову до книжки написав Андрій Жив’юк – голова Рівненської обласної спілки краєзнавців, керівник науково-редакційної групи “Реабілітовані історією”, завідувач кафедри історії Міжнародного економіко-гуманітарного університету, кандидат історичних наук. Він же уклав майже 200 приміток, де подано багато нової інформації про відповідні події. Зокрема, довідуємося, що У.Самчук написав цілий роман про Карпатську Україну «Сонце з Заходу”, який друкувався в американській газеті “Свобода” (№ 7-76 за 1949 рік), але для широкого українського читача так і залишився незнаним. Годилося би і його видати у заснованій серії.  

Статті У. Самчука містять масу безцінної інформації – і про політичні процеси тієї доби, і про різних маловідомих діячів Карпатської України, і про побутові умови життя у маленькій державі, навіть про погоду у Хусті. Автор детально описує свою десятигодинну поїдку автобусом з Пряшева через Перечин до Хуста, дає жваві замальовки самого Хуста, якого його столичний статус, приїзд туди українців з цілого світу змінив до невпізнання. Зокрема, подано репортаж з відкриття 29 грудня 1938 р. у Хусті Американсько-українського дому, профінансованого нашою діаспорою з США для зміцнення зв’язків між діаспорою і материковою Україною, для проведення там громадських і культурних заходів. крім столиці детально описуються Буштино, Ясиня, Рахів, Свалява (там особливо багато комічних моментів), Міжгір’я, Богдан. Емоційно мовиться про приїзд до Хуста чеського генерала Прхали, якого місцевий політикум не сприйняв, про відзначення у Хусті Дня Соборності, про виборчу кампанію до Сойму і самі вибори, про утворення Карпатської Січі, долучення до цього українського генерала Курмановича.  Унікальна інформація про українську кооперативну крамницю у Копашневі – реалізацію українського гасла «Свій до свого по своє”. немало сказано про мистецьку групу «Говерля”, про театр “Летюча естрада”, про патріотичний лекторій у Хусті. Окремий нарис привчено березневим боям, засіданням Сойму, відступу січовиків за кордон. Також мовиться про участь закарпатців в урочистостях на честь ювілею А.Мельника у Празі. Насамкінець подано відповідь У.Самчука на не надто об’єктивне змалювання його персони у спогадах В.Бірчака. Книжка вдало доповнює великі історичні події, про які вже немало написано, подіями малої, повсякденної, побутової, але теж дуже дорогої і рідної для нащадків історії.   

Написані надзвичайно жваві, перенасичені емоціями і оптимістичними настроями статті є не тільки важливим історичним джерелом, а і цікавим людським документом, що наближають ті реалії до серця наших сучасників. То ж перший млинець серії вийшов далеко не глевким. Це  прекрасний старт, що повинен вилитися у створення цілої бібліотечки, де поруч з іншими регіонами ще не раз прозвучить і Закарпаття.  

Сергій Федака

Нагадаємо, Михайло Чухран: у світі багато тривоги, тому я дарую позитив.

Читайте на ГК:"Алманах днешньої русинської літературы"-2020 богатшый од переднього
Читайте на ГК:Яскравий та небезпечний: на Закарпатті побільшало отруйних павуків-зебр (ФОТО)
Читайте на ГК:Заворожуючі Карпати: у мережі показали Свидовець у полоні хмар (ФОТО)