1. Новини Закарпаття
  2. >

“Будівничі закарпатських церков”: на Закарпатті вийшла у світ унікальна книжка

10.09.2019 09:50 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Поява кожної книжки у наші складні часи – це приємна несподіванка і маленький подвиг всіх, хто до неї причетний.

Поява кожної книжки у наші складні часи – це приємна несподіванка і маленький подвиг всіх, хто до неї причетний.

Але нова книжка-альбом викладача Закарпатської художньої академії Михайла Васильовича Сирохмана “Будівничі закарпатських церков”, яка щойно побачила світ в ужгородському видавництві О.Гаркуші за обласною програмою підтримки соціально значимих видань, особлива по своєму. На двохсот сторінках зібрано і щедро проілюстровано інформацію про понад сотню архітекторів і прорабів наших храмів – дерев’яних і мурованих. 

Автор книжки – знаний дослідник церковної архітектури. Ще наприкінці минулого століття він видав грубий том “Церкви України: Закарпаття”, що містив дані про всі існуючі на тоді в області храми різних конфесій. Цьому передували довгі роки досліджень, відвідини буквально кожного з шести сотень наших населених пунктів, знайомство з тисячами людей, нескінченні фотографування просто неба та під церковними склепіннями. А проте до тієї книжки потрапив все-таки далеко не весь зібраний мату реал. Тому окремо вийшли книжки про вже неіснуючі храми, про збудоване за останню чверть століття, про 55 дерев’яних церков (усього таких у нас понад сотню, включаючи новозбудовані), про дзвіниці, брошури про окремі з них. І от тепер – нова подача. Автор присвятив її пам’яті свого діда – майстра Михайла Ясіня (1896 – 1975), а водночас відзначив цим томом власне 65-річчя. 

При цьому науковець скромно зазначає: “Видання не претендує на вичерпність – напевно, нові експедиції по селах області та архівні дослідження могли б додати чимало нового матеріалу”. Однак і вже здійснена робота просто вражає. Адже книжка містить біографічні нариси про понад сотню наших майстрів – переважно ХХ століття, але й деяких із ХІХ ст. Матеріали про них згруповано по усіх 13 районах Закарпаття. Кожний розділ відкривається короткою довідкою з історії церковного будівництва у даному районі, причому там подаються імена і тих майстрів XVIII – XIX ст., детальніші дані про яких поки не вдалося розшукати. 

Що ж до власне біографій, то практично до кожної подається портрет будівничого, лані про його походження, навчання, професійне зростання, споруджені ним церкви. Усе це ілюструється світлинами – не тільки того, як церква виглядає зараз, а часто й її кресленнями, знімками із родинних альбомів. Усі довідки – результат численних інтерв’ю автора з нащадками майстрів, їхніми односельцями, священиками, активістами церковних громад. Матеріал цей збирався упродовж кількох десятиліть і тепер уперше вводиться до широкого наукового обігу у такому концентрованому вигляді. У багатьох довідках даються технічні та мистецтвознавчі характеристики відповідних храмів, відзначаються особливості творчих прийомів будівничих, їхні інженерні ноу-хау.  

Більшість охарактеризованих майстрів – народні самоуки, що навчалися від своїх попередників, переймали премудрості, що називається, з рук у руки. Якби вчасно не записати дані про них від їхніх вже віддалених нащадків (онуків, а то і правнуків), то ця інформація просто пропала би. Але крім цих творців своєрідного дерев’яного фольклору, видання містить нариси і про кількох дипломованих архітекторів з відповідною професійною освітою. Один з них – Еміліан Егреші (1893 – 1955), що збудував в області аж 19 церков. Як не дивно, але навіть про таких фахівців до останнього часу було мало що відомо.   

Парадоксально, але найбільше матеріалу зібрано з трьох найменш доступних, найбільш гористих районів – Воловецького, Міжгірського і Рахівського. Десь це зумовлено об’єктивними обставинами (саме горяни найчастіше ішли у будівничі, з одного між гірського села Сойми автор зафіксував десять майстрів), але відчутно й інше. Схоже, що дослідник свідомо проробив спочатку найтяжчу роботу, а більш доступні низинні райони залишив собі на майбутнє.      

Книжка ненав’язливо переконує, що Закарпаття є краєм невичерпних талантів, наповнює читача цілком законною гордістю за свій рідний край.

Сергій Федака

Нагадаємо, закарпатці на 26-му книжковому форумі у Львові.

Читайте на ГК:Новини Закарпаття, Сваляви, Рахова та Іршавщини 16 лютого 2020 року
Читайте на ГК:Стали відомі результати чергових матчів Зимової першості Закарпаття-2020
Читайте на ГК:20 лютого на Закарпатті стартує Тиждень угорських страв