1. Новини Закарпаття
  2. >

Дні єврейської культури у Берегові завершились вечірнім феєричним концертом (ФОТО)

05.08.2019 09:37 Культура Ексклюзив Голос Карпат

А пообіді у місцевій синагозі звучали мелодії від уродженця Мукачева Ференца Феді Яворі та Петера Сіамі Мюллера.

А пообіді у місцевій синагозі звучали мелодії від уродженця Мукачева Ференца Феді Яворі та Петера Сіамі Мюллера.

Багато пісень, написаних цими авторами, виконувались уперше. Проте, звучали й добре відомі шлягери, зокрема популярна “Ах, Одеса”, яка інтерпретувалась виконавцями на двох мовах – російській та угорській. Згадували артисти і відомі композиції, приміром, написані пізніше засновником джинсової кампанії Левісом, знамениті “Сім сорок” тощо.

Виступи супроводжувались цікавими розповідями про почуте, маловідомими фактами з історії написання тих чи інших мелодій.

Виконавців та присутніх зі святом тепло вітала директор ГО “Фундація Шолом” Еріка Тодьєрішко.

А ввечері у вщерть заповненому міському амфітеатрі публіку зачаровував зірка угорського шоу-бізнесу Віктор Кіраль, колишній переможець популярного конкурсу “Мега-стар”.

Перед виступом співака присутніх вітала директор громадської організації “Фундація Шолом” Еріка Тодьєрішко. Вона на двох мовах – українській та угорській, щиро дякувала всім, хто долучився до організації і проведення “Днів єврейської культури” на Закарпатті. Це, насамперед, координатор проекту Андреа Деак, консульство Угорщини в Берегові, голова міської єврейської громади Ернест Голдбергер, інші активісти. Виступаюча висловила окрему подяку працівникам мас-медіа, котрі широко й оперативно висвітлювали у ЗМІ події фестивалю.

До учасників дійства звернувся також Генеральний консул консульства Угорщини в Берегові Матяш Сіладі. Він наголосив, що єврейська культура давно стала невід’ємною частиною угорської, ефективно доповнює останню, вносить свій, притаманний лише їй колорит.

“Мета нинішнього фестивалю – стимулювати відновлення єврейських звичаїв і традицій, повернення цій культурі втраченого високого статусу,- акцентував дипломат. – Хотілося б, аби подібні свята спонукали до приїзду на Закарпаття її уродженців як в якості туристів, а можливо і для постійного проживання.”

Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос розповіла аудиторії про звичаї, які переплелися у єврейській та угорській культурах, поділилась спогадами зі своїх шкільних років, коли радянська влада переслідувала й завдавала всіляких утисків представникам єврейської національності. Був такий випадок і в освітньому закладі, де навчалась майбутній керівник вишу. Тут хотіли виключити з лав комсомолу їх олнокласника Віллі, який разом з сім’єю виїжджав на постійне проживання до Ізраїлю. Підлітки стали на захист хлопця, хоч це теж загрожувало їм покаранням. Директору школи оголосили догану.

“Проведений на Закарпатті фестиваль єврейської культури повинен нагадувати нам про минуле й закликати, щоб подібне більше ніколи не повторилось,- зауважила промовець. – Пам’ятаймо, що без минулого не має ні сьогодення, ні майбутнього, тримаймося за нього.”

А далі глядачі стали свідками феєричної програми Віктора Кіраля та його гурту “The Dreamers”. Артист так “завів” публіку, що вона співала й танцювала разом з ним. Його відомі шлягери “Tűzvarázsló” (“Чарівник вогню”), “Forgó szél” (“Вихровий вітер”) та інші буквально піднімали публіку на ноги. Завоював симпатії господарів співак і піснею про берегівських красунь, перефразувавши свою композицію “Будапештські дівчата”.

Дні єврейської культури на Закарпатті завершились, залишивши в їх учасників незабутні враження.

Нагадаємо, у Берегові вшановували пам’ять Ференца Ракоці (ФОТО)

Читайте на ГК:На Закарпатті відключатимуть електроенергію: не буде світла понад 8 годин
Читайте на ГК:На Закарпатті побільшало прикордонних постів: почали "різати" жорсткі вимоги
Читайте на ГК:Закарпатців попереджають про нову гідрологічну небезпеку: до чого слід бути готовим