1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Знайти давні цінності, описати і в Ужгородському музеї зберегти (ФОТО)

04.07.2019 08:46 Культура

Така мета щорічної наукової етнографічної експедиції студентів-істориків і науковців ужгородського скансену.

Така мета щорічної наукової етнографічної експедиції студентів-істориків і науковців ужгородського скансену.

Це вже п’ятий рік поспіль проводиться повноцінний експедиційний сезон, який поновили у 2015 році після чвертьстолітньої перерви.

Цьогоріч у дослідженнях, що триватимуть у надзвичайно цікавих передгірних селах Мукачівського району, беруть участь 25 студентів-істориків, штатні етнографи з Ужгородського національного університету Павло Леньо та Василь Коцан і співробітники Закарпатського музею народної архітектури і побуту Василь Король та Михайло Рекрутяк.

Базою для учасників експедиції стало село Бобовище. Учасники розташувалися в місцевій середній школі, де є всі необхідні побутові зручності.

- Плануємо провести обстеження таких сіл, як Бобовище, Копинівці, Череївці, Лохово, Крите… Головне завдання у перші дні експедиції – засвоєння студентами вимог до збору польових етнографічних матеріалів: пошуку інформантів, ведення інтерв’ю, здійснення фото- та аудіофіксації, - розповідає доцент УжНУ, директор Закарпатського музею народної архітектури і побуту Василь Коцан. - Науковців і студентів цікавить насамперед традиційна матеріальна і духовна культура, сімейна і календарна обрядовість, народна магія і демонологічні уявлення, усні історичні дослідження.

Уже перші дні експедиції стали досить плідними. Дослідженнями вдалось охопити три села - Бобовище, Грибівці, Лохово. Поряд із цікавими розповідями, жителі сіл подарували учасникам експедиції більше десятка предметів. Серед них - рушники, гончарні вироби, старі чорно-білі світлини середини ХХ століття. Є серед знахідок і пристрій («фурчак») для обпалювання туш заколотих свиней, вимпели та інша символіка радянського періоду. З-поміж інформаторів В. Коцан хотів би виділити подружжя Дмитра і Світлану Болдижарів, Марію та Михайла Гонаків з Бобовища і Марію Данашовську із Грибівців. Слід наголосити, що досліджувана місцевість надзвичайно цікава як у кліматичному, так і етнографічному плані.

Василь НИТКА

ФОТО надане Василем Коцаном.

Нагадаємо, дитяче свято в Ужгородському скансені породило й інтерес до майбутньої професії екскурсовода

Читайте на ГК:Голови та руки обмотанні залізними канатами: українські археологи виявили шокуючу знахідку (ФОТО)
Читайте на ГК:Життя закарпатських ромів між світовими війнами: з'явились унікальні кадри (ВІДЕО)
Читайте на ГК:На Закарпатті виявили склади з "сюрпризом": відомо перші подробиці (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська