1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

У Берегові згадували 99-у річницю Тріанону (ФОТО)

05.06.2019 11:33 0 Культура Автор: Голос Карпат
 

В атріумі Закарпатського угорського інституту з нагоди річниці Тріанонського мирного договору відбулося вручення монографій “Комітати та міста Угорщини” 26 навчальним, духовним та іншим закладам краю.

Захід прикрасила концертна програма популярного угорського фольк-гурту “Кармолан”.

Нагадаємо, що саме 4 червня 1920 року в однойменному палаці Версаля був підписаний мирний договір між Антантою та Угорським Королівством. Згідно з ним більше двох третин території Угорщини відходило країнам-переможницям, а з 18 мільйонів жителів у материнській державі залишилось 8. Угорці й нині вважають Тріанон найбільшою трагедією своєї вітчизни.

“Рівно 99 років тому звучали жалобні дзвони по всій Угорщині,- зауважила у вступному слові на церемонії ректор ЗУІ Ілдика Орос. – Не знаю, чи випадково, але сьогодні їх передзвін линув і по Берегову.”

Керівник навчального закладу повідомила, що цього дня інститут підписав угоду про співпрацю з Мішкольцським університетом і міносвіти Угорщини надало дозвіл на викладання у виші театрального мистецтва, яке здійснюватиметься під керівництвом головного режисера Угорського національного театру, нашого земляка з Мужієва Аттіли Віднянського.

Після хороших новин присутніх у залі вітав Генеральний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі.

“Тема Тріанону 45 років була табу при діючому тоді комуністичному режимі,- наголосив дипломат.- Лише тепер можемо вільно говорити про анексію угорських земель і з сумом згадувати ту трагічну подію.”

Керівник зовнішньо-політичного відомства акцентував також, що незважаючи на сумні наслідки Тріанонської угоди, угорська нація збереглась, живе і розвивається. Сприяють цьому й виступи фольк-гурту “Кармолан”, який під незмінним керівництвом його засновника, лауреата премії Кошута Гергеля Колтої вже кілька десятиліть пропагує тему об’єднання й згуртування угорської нації.

Матяш Сіладі вручив представникам 26-и навчальних, духовних та інших закладів краю сертифікати на історичні монографії “Комітати та міста Угорщини”. Першою отримала документ з рук дипломата ректор ЗУІ Ілдика Орос. Подібні одержали також керівник Товариства угорської інтелігенції Закарпаття Елеонора Якоб, очільник Берегівської угорської гімназії Арпад Сабов, завідуюча районною централізованою бібліотечною системою Єва Варга, генеральний директор музею Берегівщини Янош Шепа, інші номінанти.

Відтак сценою заволодів фольк-гурт “Кармолан”. Треба знати, що серед його членів – вихідці з різних регіонів Карпатського басейну, де компактно проживають угорці – Воєводини, Словаччини, Румунії.

“ Таким чином музиканти вже своїм складом демонструють єдність та згуртованість нації,” - сказав після концерту Голосу Карпат народний депутат України, голова КМКС Ласло Брензович, який теж вітав присутніх з церемонією.

У виконанні гурту прозвучали патріотичні вірші класиків угорської літератури Шандора Петефі, Аттіли Йожефа, Ласло Надя та інших, мелодії до яких написали самі члени колективу. Подарували вони глядачам і власні композиції. Зачарували чудовими голосами солісти Нора Фегир та Імре Водкерті, віртуозною грою скрипаль Гашпар Алмош, соло-гітарист Золтан Сегедеш та співом й імпровізацією на різних інструментах керівник гурту Гергель Колтої. Приємною несподіванкою для глядача став вихід на сцену середьного сина останнього Шойома, який демонстрував свою майстерність на міні-саксофоні.

Програма завершилась спільним виконанням у музичній обробці молитви “Отче наш”.

Нагадаємо, в Мукачеві камери зафіксували ймовірну крадійку.

Читайте на ГК:Волонтери випробували нову туристичну атракцію Закарпаття (ФОТО)
Читайте на ГК:Землероби Берегівщини вперше відзначають День фермера
Читайте на ГК:Епідемологи Берегова звертаються до вірян
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська