1. Новини Закарпаття
  2. >

Юрій Чорі розчинився у рідному фольклорі

14.04.2019 12:55 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Звістка про смерть Юрія Чорі приголомшила. Здавалося, цей патріарх закарпатського письменства переживе ще нас усіх.

Звістка про смерть Юрія Чорі приголомшила. Здавалося, цей патріарх закарпатського письменства переживе ще нас усіх.

Принаймні, точно перетне 90-річний рубіж, який вже здолали цілий ряд видатних закарпатців, зробивши це трендом в області. Та не судилося...

Його дисиденство було вродженим, питомим і невитравним. Навіть якби раптом на карті України все-таки з'явилася омріяна ним автономна Підкарпатська Русь, він би швидко пересварився би і з її вождями і критикував би їх так само дошкульно і несамовито, як нинішню нашу владу.

Ми розходилися у політичних поглядах, але лишалися цікавими одне для одного, регулярно обмінювалися свіжими публікаціями. А книжок у Юрія Семеновича виходило - гай-гай! У цьому вони, здається, суперничали з В.Фединишинцем. близько 70 книжок усіх можливих жанрів, форматів і оформлень.

Його шеститомна збірка закарпатських легенд і переказів - найперше, що спадає на думку при згадці його прізвища. Це історія, розказана самим народом - дуже хаотчина, непричесана, але максимально шира, тим і цікава. Кількатомна збірка прислів'їв і приказок, здається, не має дна. Там геть усе,що тільки можна собі уявити. Що не можна - теж там.

У 5-томному "Словнику русинської мови" він перемішав діалектні перлини із загальновживаними українськими словами - можливо, для більшого об'єму. Архаїзми, яких не знайдеш навіть у віршах Мідянки, сусідятьз тим, що чуємо навколо повсякдень.  

Аналогічний фразеологічний двотомник просто вражає своєю бароковою кучерявістю: є і там і явно авторські новотвори, і класика жанру, відома за творами наших письменників, і найновіший фольклор і пост-фольклор, записаний з вуст численних знайомих цієї контактної людини.

Книжка з історії закарпатської драматургії народилася з давньої дипломної роботи. Попри всю фрагментарність ця розвідка досі не втратила значення і не раз служила мені путівником у цьому складному лабіринтові.

Його збірка табірної лірики "Чорний ворон, та не птах" стала своєрідним документом епохи. Потім були окремі збірки новаіших поезій і п'єс, роман "Пригоди непутящого", нотатки про швейцарські мандри, навіть понад 800-сторінковий підручник для складання тостів та привітань на всі випадки життя, кілька книжок спогадів і роздумів.

Свого часу Юрко Семенович був невтомним учасником більшості літературних і мистецьких тусовок. Його останній 85-річний ювілей у міській бібліотеці минув сумбурно, яскраво і, як завжди, натхненно. Ювіляр був сповнений сил і завзяття, звично критикував все і вся, ділився творчими планами.

Життя скінчилося, починається вічність. Юрій Семенович повертається у той самий фольклор, з якого і вийшов. Він стає ходячою легендою, без якої неможливо уявити літературний побут Закарпаття на зламі тисячоліть.

Сергій Федака.

Нагадаємо, в Закарпатті урочисто відкрився третій Всеукраїнський театральний фестиваль “Імпреза над Латорицею”

Читайте на ГК:Що відбулось на Закарпатті, Ужгородщині, Виноградівщині та Берегівщині 4 червня
Читайте на ГК:В Угорщині відзначають 100-річчя Тріанонського договору: тоді угорці втратили територію Закарпаття
Читайте на ГК:Зниклу 14-річну дівчину із Закарпаття розшукали на Вінниччині
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська