1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

В мережі розповіли про "ужгородський рондокубізм" (ФОТО)

13.12.2018 21:52 0 Культура

 

Архітектурний напрям сформувався на початку 1920-их років в процесі пошуку нових архітектурних засобів вираження та національного стилю молодої держави.

Чеське ар-деко, стиль Леґіобанку, народний стиль, народний декоративізм, дужковий кубізм, третій кубістичний стиль — все це назви архітектурного стилю рондокубізм, що виник після Першої Світової війни на теренах Чехословацької республіки, повідомили в спільноті Uzhhorod Modernism в мережі Фейсбук.

Цей архітектурний напрям сформувався на початку 1920-их років в процесі пошуку нових архітектурних засобів вираження та національного стилю молодої держави. Рондокубізм спирається на більш ранній чеський кубістичний стиль.

Для рондокубізму характерні особливі пластичні рішення, масивні напівкруглі еркери, виразні кубістичні та півциркульні елементи, акцентовані звіси. Півкруг — домінуюча геометрична фігура в декорі фасаду.

Колористика фасадів побудована на контрасті білих, червоних та сірих кольорів, які яскраво підкреслюють орнамент декоративних елементів. Трапляються фасади як з контрасним поєднанням блідо-кармінової фарби зі світло-кремовими відтінками, так і вирішені в одній тональності — у відтінках паленої умбри або бежевого кольору. В окремих випадках для тиньку рондокубістичних фасадів або столярки використовувалась синя фарба. Колористичні рішення рондокубізму продиктовані кольорами прапору Чехословацької республіки.

Піонерами цього стилю були такі архітектори як Йозеф Ґочар, Павел Янак, Франтішек Кісела, Алоїз Дріак. Однією з перших рондокубістичних будівель стала монументальна споруда Леґіобанку в Празі (1921—1922), спроектована геніальним Йозефом Ґочаром. Інші програмні будівлі рондокубізму — Радіопалац у Празі (А. Дріак, 1922—1923), Пардубіцький крематорій (П. Янак, Ф. Кісела, 1921—1923), празький палац Адріа (А. Дріак, 1923–1924).

В Ужгороді є три будівлі, зведені в стилі рондокубізм. Також трапляються інші об'єкти, де використані рондокубістичні елементи. Одна з перших споруд урядового кварталу Малий Ґалаґов — тимчасова урядова будівля, зведена у 1923–1924 роках за проектом Алоїза Дріака.

Рондокубізм є унікальним стилем на території України і зустрічається лише на Закарпатті та в Ужгороді, зокрема.

Нагадаємо, як молоденька ромська пара весілля в Ужгороді святкувала.

Читайте на ГК:Через ПП "Тиса" румун на мікроавтобусі «Volkswagen» намагався перевезти цигарки до Угорщини (ФОТО)
Читайте на ГК:"Шлюб за добу": в особливу дату 10 пар скористалися послугою швидкого одруження (ВІДЕО)
Читайте на ГК:На Ужгородщині стартували масштабні військові збори резервістів (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
Стрічка