1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Через століття Жожо повернулася додому

26.10.2018 18:04 0 Культура

 

У Берегові відкрили скульптурну композицію всесвітньовідомій примадонні Шарі Федак.

Встановити її запропонувала артистка Закарпатського обласного угорського драматичного театру, що діє в Берегові, Неллі Сюч та благодійний фонд колективу. Ідею підтримали в міській раді.

Проект майбутньої композиції виготовив знаний закарпатський митець Михайло Колодко. Відлили статую із бронзи в Будапешті.

На церемонію відкриття приїхало багато відомих особистостей, поважних гостей. Серед запрошених – голова Комітету із зовнішніх зв’язків угорського парламенту Жолт Неймет, посол доброї волі, дружина прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана Аніко Лейвоі, депутат Державних Зборів від Саболч-Сатмар-Березької області Аттіла Тілкі, народний обранець, очільник КМКС Ласло Брензович, Генеральний консул консульства Угорщини в Берегові Матяш Сіладі, головний режисер та генеральний директор Будапештського національного театру Аттіла Віднянський, керівники міста й району, делегація з Ніредьгази на чолі з нинішнім головою кураторіуму благодійного фонду “За Берегсас” Арпадом Далмаєм, інші поважні особи.

Після державного та національного гімнів Шандор Етвеш зачитав листа уповноваженого міністра Іштвана Грежі до присутніх з нагоди відкриття скульптури Шарі Федак.

Слово надається Жолту Неймету, який у яскравих тонах описав життєвий і творчий шлях відомої акторки, назвавши відкриття скульптурної композиції на її честь символом реорганізації угорської культури, яку кожному потрібно насамперед починати з себе.

“Шарі Федак внесла революційні зміни у стиль театрального мистецтва,- наголосив високопосадовець.- Вона була настільки амбітна, що жодна влада не зуміла використати її у власних цілях. Тому кожен режим намагався відтіснити актрису від суспільного буття на задній план. Примадонна зазнала утисків і від діючої угорської влади, і від комуністів, навіть побувала у в’язниці. Але так і не скорилася.”

Відомий угорський поет Ендре Аді, спостерігаючи за стражданнями актриси, писав:

“Скільки потрібно ще витримувати та розплачуватися жінці, бо вона красивіша й відмінна від інших.”

Слова Жолта Неймета доповнив Матяш Сіладі, який теж цитував класиків, які були в захопленні від неординарної творчості Шарі Федак.

Тепло згадував про знану примадонну Ласло Брензович.

“Глибоко символічно, що 25 років тому невідомий тоді ще нікому Аттіла Віднянський заснував у Берегові угорський театр ім.Дюли Ійєша, а тепер ми відкриваємо тут скульптурну композицію знаній актрисі Шарі Федак, яка залишила глибокий слід у сценічному мистецтві,- акцентував народний депутат.- Символічно також, що ідея такого проекту виникла саме в колективі театру, а конкретно від актриси Неллі Сюч та її наставника Аттіли Віднянського. Приємно, що через століття всіма любима Жожо нарешті повернулась в рідне місто.”

Слова подяки всім тим, хто долучився до реалізації задуму звучали у виступах мера Берегова Золтана Бабяка та Неллі Сюч, яка сьогодні даруватиме шанувальникам персональний творчий вечір про Шарі Федак.

Хвилююче зустріли присутні виступ двоюрідної сестри примадонни у другому поколінні Марії Луїзи Федак, котра разом з чоловіком  приїхали на торжество аж із Венесуели. На згадку про цю подію директор місцевого музею, ентузіаст акумулювання відомостей про актрису Янош Шепа подарував гості книгу про Шарі Федак, випущену ним у співавторстві з журналістом Елемиром Ковачем. Таку ж книгу отримали Аттіла Віднянський та Аніко Лейвоі.

Почесне право відкрити композицію надали її автору Михайлу Колодко, ректору ЗУІ Ілдиці Орос, Неллі Сюч та Марії Луїзі Федак.

Поважні гості та присутні любителі мистецтва поклали до підніжжя  скульптури вінки та квіти шани й поваги. А на завершення бажаючі скуштували фірмовий торт “Шарі Федак”, який став гастрономічною візитівкою Берегова.

Нагадаємо, що в Ужгороді з’явилася ще одна міні-скульптурка.

Читайте на ГК:Берегове розпочало святкувати свій День народження
Читайте на ГК:У Берегові відкрили дитячий майданчик за гроші Будапешту (ФОТО)
Читайте на ГК:Берегово готується відзначати День міста (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus