1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Сьогодні в Берегові відкриють скульптурну композицію Шарі Федак (ФОТО)

26.10.2018 09:36 0 Культура Автор: Голос Карпат
 

Початок урочистої церемонії – о 12.00 годині на площі Героїв. Проект здійснили з ініціативи благодійного фонду Закарпатського обласного угорського драматичного театру, що діє в Берегові.

Автор композиції – відомий закарпатський митець Михайло Колодко, який відомий насамперед своїми міні-скульптурами, встановленими в Ужгороді, Мукачеві, Виноградові, інших містах краю та за кордоном. Відтепер його бронзова фігура всесвітньовідомої співачки й актриси Шарі Федак прикрашатиме й Берегово.

Примадонна народилась 26 жовтня 1879 року в місті над Верке, яке тоді йменувалось Берегсас, у сім’ї місцевого лікаря. В родині шанували мистецтво, часто влаштовували посиденьки за піаніно, на якому чудово грала мама майбутньої актриси. А маленька Шарі любила підспівувати мамі. Можливо, саме тоді в душі дівчини й зародилась мрія стати актрисою.

У 16 років вона заявила про це батькам. Родина була шокована новиною. Проте, батько вирішив мудро, не став перешкоджати доньці й відправив її на навчання до Будапешта, в театральну школу.

У 20-річному віці Шарі вперше вийшла на професійну сцену і з великим успіхом зіграла роль гейші в однойменній опереті американського драматурга Джонса Сіднея. І з тих пір стала кумиром глядачів та найпопулярнішою актрисою Угорщини. Публіка сприймала її виключно як народну героїню, а чоловіки буквально шаленіли за нею і навіть стрілялись.

Подейкують, що у Шарі закохався навіть відомий поет Андре Аді, який присвятив їй кілька віршованих творів, в одному з яких буквально привселюдно зізнався у своїх почуттях. Однак актриса віддала перевагу розлученому сценаристу Ференцу Молнару. Але їх шлюб не був успішним, між ними постійно виникали конфлікти і через деякий час пара розійшлася.

Після 650-го показу вистави “Витязь Янош”, в якій Шарі виконувала роль головного героя, вона покидає не лише чоловіка, а й сцену і віддає себе кінематографу. Вона знялась у багатьох фільмах, більшість яких, на жаль не збереглися до наших днів. Окремі стрічки за її участі з великим успіхом демонструвались у Берегові. Приємно, що декілька з них завдяки старанням ентузіаста-фаната Яноша Шепи збереглись в музеї міста. Тут маємо змогу також прослухати спів оперної діви.

До 1930-х років актриса майже щорічно приїжджає в рідне місто і обов’язково дає концерти в залах готелю “Орослан” та панському казино. Кожний її приїзд жителі міста сприймали як свято, бо всі боготворили свою талановиту землячку.

До слова, одним з перших автомобілів, який з’явився у Берегові на початку ХХ століття, був “Пежо”, привезений актрисою з Будапешта і подарований нею батькові. До речі, мерія міста має намір відтворити цей “кадилак” і встановити його біля спорткомплексу “Закарпаття”.

Було в Шарі й своєрідне хобі – їзда верхи на конях. Вона навіть мала власну стайню з породистими скакунами і брала участь в тодішніх змаганнях, де неодноразово перемагала.

Видатній співачці довелося скуштувати й гіркого хліба тюремного ув’язнення – за виступи перед солдатами під час Другої світової війни та в одній з передач німецького радіо за комуністичного режиму в Угорщині її визнали зрадницею й присудили два роки буцегарні. Вже немолода жінка вимушена була провести дев’ять місяців у суворих умовах в’язниці, поки її не амністували. Більше на велику сцену вона не повернулася.

Відомо, що Шарі Федак виступала і на Україні. У 1906 році теж виходець з Берегсасу Іштван Жупан, господар угорського ресторану в Катеринославську (тепер м.Дніпро) запросив молоду актрису виконати в його закладі оперету з вистави “Витязь Янош”. Проте, місцева публіка не сприйняла чоловічий образ прими й вирішила провчити її. Влаштували засідку в готелі, де вона проживала. Жінку врятувало вміння управляти кіньми – вона втекла.

Останні дев’ять років життя Шарі Федак провела в невеличкому містечку поблизу Будапешта, де на 76-му році відійшла у Вічність 5 травня 1955 року. Поховали її в фамільному склепі родини на цвинтарі в Будапешті.

На сімейному будинку актриси у Берегові, який і досі іменують “маєток Федак”, у 2000 році встановили меморіальну дошку. Зараз тут знаходиться управління Закарпатської реформатської церкви. Про життя і творчість примадонни місцеві ентузіасти випустили книгу. Віднедавна кондитерською візитівкою міста офіційно став торт “Шарі Федак”, родзинкою якого є варені каштани. І от черговий вияв шани до нев’янучого таланту простої дівчини з Берегсасу – відкриття скульптурної композиції.

Микола Горват

Нагадаємо, лікаря Закарпатського обласного кардіодиспансеру підозрюють в хабарництві.

Читайте на ГК:Важка втрата для кожного: 46-річний закарпатець приєднався до лав “Небесного війська” (ФОТО)
Читайте на ГК:“Щоб ми мали можливість жити”: ще один закарпатець відправиться в останню земну путь (ФОТО)
Читайте на ГК:«Kelme Cup in Beregovo»: у Закарпатті проводять традиційний всеукраїнський футбольний турнір
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська