1. Новини Закарпаття
  2. >

В Русинській ґрекокатолицькій єпархії в Пармі буде Клокочівска Богородиця

25.09.2018 19:21 Культура

Від 16-го до 28-го вересня 2018 -го року проходить паломництво вірників Русиньскої ґрекокатолицької єпархії в Пармі під назвою Із Маріяповчі до Маріяповчі – паломництво до середньої Європи 2018.

Далі пропонуємо вашій увазі статтю видання lem.fm мовою оригіналу:

Вірюучі, котрых допроводить їх єпарха, владыка Мілан (Лах), почас тых днів наплановали собі навщівити вызначны місця русиньской церькви в Европі. Значіть місця в єпархіях, котры выникли із матери – Мукачівской ґрекокатолицькой єпархії, яка доднесь, єднако як єпархія в Пармі, є Ватіканом записана як церьков русиньска.

Мадярьско – Словакія – Україна

Путници зо своїм владыком вже навщівили такы міста як Гайдудороґ, Ніредьгаза, Мішколць, в суботу 22-го септембра брали участь на празднованю 200-го юбілею еріґованя Пряшівской єпархії булов Relata Semper в Лютині. В неділю продовжовали свою путь, кедь навщівили Літманову ці Катедралный собор св. Йоана Крестителя в Пряшові.

В понедільок окрім іншого завітали віруючі із Споєных штатів Америкы до Катедралного собору Рождества Пресвятой Богородіці в Кошыцях, днесь мають свій проґрам в Ужгороді і Мукачові. Перед їх навернутьом домів іщі навщівлять маріяньске путницьке місце в мадярьскій Маріяповчі.

Знак єдности русиньской церькви

Почас свойой понедільковой навщівы катедралного собору в Кошыцях віруючі вєдно із своїм єпіскопом і владыком Міланом (Хаутуром), кошыцькым єпархом, помолили ся Молебен до Пресвятой Богородіці. На кінцю молитвы з кошыцькым єпіскопом владыка Мілан подаровав копію іконы Клокочівской Пресвятой Богородіці єпархії в Пармі. Ікону передав їй єпіскопови Міланови (Лахови).

Як інформовав Пресцентер Кошыцькой єпархії (Tlačové stredisko Košickej eparchie), ікона Колокочівской Богородіці буде дана до Церькви св. Марії в парохії Марблгед в штаті Огайо. Ікона має быти подля пресцентру „знаком єдности і звязку Русиньской ґрекокатолицькой церькви на обидвох контінентах“.

„Най хоронить вашы родины в Америці так, як хоронить нашы на Словакії,“ цітовав пресцентер кошыцького єпархіялного єпіскопа Мілана (Хаутура).

Нагадаємо, в Ужгороді вже зривають асфальт з відремонтованої Капушанської.

Читайте на ГК:Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Риби - остерігайтесь інтриг, а Близнюки можуть мати конфлікти
Читайте на ГК:Прогноз погоди на Закарпатті: Хмарно, без істотних опадів
Читайте на ГК:У Будапешті зробили чергову скандальну заяву щодо видачі угорських паспортів на Закарпатті
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus