1. Новини Закарпаття
  2. >

І студенти практику пройшли, і музей поповнився сотнею експонатів (ФОТО)

25.07.2018 23:01 0 Культура
 

Тритижнева спільна комплексна етнографічна експедиція тривала у Виноградівському районі з 2 по 22 липня.

Вона була організована кафедрою історії України Ужгородського національного університету та Закарпатським музеєм народної архітектури і побуту.

П'ятнадцять студентів-другокурсників історичного факультету УжНУ в рамках цієї експедиції зібрали насамперед цікавий матеріал з уст старожилів. Їхніми наставниками були доценти Павло Леньо і Василь Коцан, а від скансену - старші наукові співробітники Михайло Рекрутяк і Василь Король.

Базою експедиції стала Оноцька школа. До речі, це вже четвертий такий захід, відроджений 2014-го після 25-річної перерви.

Дослідженнями було охоплено десять сіл, - розповідає доцент УжНУ і водночас директор Закарпатського музею народної архітектури і побуту Василь Коцан. – Це – Онок, Боржавське, Великі Ком'яти, Широке, Шаланки, Олешник, Сасово, Лемаковиця, частково Королево і Підвиноградово.

Тематично досліджувалися чотири підгрупи: матеріальна культура – традиційний народний одяг, житло, ремесла й промисли (очолював В. Коцан); демонологія і магія (керував В. Король); усні історичні дослідження – про зміни політичних режимів протягом ХХ століття, які збереглися в народній пам'яті (наставник – П. Леньо); сімейно-щлюбні стосунки і родинні зв'язки (керував М. Рекрутяк).

Слід зразу ж наголосити, що зібрано величезний масив народних оповідок. Зокрема, що стосується матеріальної культури, то записано 150 розмов із старожилами. Зокрема, фіксувалися на відео і фото речові пам'ятки, народний текстиль, знаряддя праці тощо. А для поповнення фондової колекції музею мешканцями цих сіл подаровано понад сотню експонатів. Люди кажуть: удома немає де зберігати старожитності – онуки їх рано чи пізно викинуть, а в скансені їм відкриється друге життя і ними будуть любуватися відвідувачі.

Василь НИТКА

На знімках: під час етнографічної практики – численні зустрічі студентів і науковців зі старожилами Виноградівщини;

студентам було цікавим знайомитися із життям сільських родин.

Фото надані Василем Коцаном.  

Варто нагадати, що закарпатська студентка розповіла про заробітки в Америці.

Читайте на ГК:Скандал на Закарпатті: директор підприємства підозрюється у привласненні майже 3 млн гривень на ремонті доріг (ФОТО)
Читайте на ГК:Пригодницький трилер по-Закарпатськи: горе-“гід” привів “туристів” до берега Тиси та накивав п'ятами (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Дюни стануть реальністю?: пил із Сахари знову накриє Захід України цими вихідними

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська