1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Скоро Масляна – Вузька і Широка: традиції та універсальний рецепт млинців від власкора Голосу Карпат

01.02.2018 14:03 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Цьогоріч з 12 по 18 лютого відзначатимуть одне з найтриваліших, найвеселіших, найсмачніших та дуже цікавих свят, яке прийшло до нас від предків, древніх слов'ян.

Цьогоріч з 12 по 18 лютого відзначатимуть одне з найтриваліших, найвеселіших, найсмачніших та дуже цікавих свят, яке прийшло до нас від предків, древніх слов'ян.

Масляна - стародавнє слов'янське свято, що прийшло до нас з язичницької культури і збереглося після прийняття християнства. Церква включила Масляну в число своїх свят, назвавши її Сирним, або м'ясопусним тижнем, так як Масляна припадає на тиждень, що передує Великому посту.

Втім, за давніми традиціми, млинці випікали, як символ сонця, завдяки якому наші предки сподівалися скоріше заманити весну в свої краї та чимшвидше розпрощатися із холодною зимою.

З давніх часів кожен день Масляної мав певні назви і значення, а святковий тиждень ділився на Вузьку Масляну, що включає в себе 3 перші дні – понеділок –Зустріч, вівторок –Загравання, середа – Лакомка; та Широку – решта 4 дні: четвер - Розгул, п'ятниця – Тещині вечірні, субота – Посиденьки зовиці, неділя – Прощений день. 

Слід відмітити, що перші три дні тижня Масляної наші предки поєднували працю з святкуванням, а вже в другій половині тижня віддавалися масовим гулянням. Водночас, кожен день Масляної мав свої традиційні обряди, які проводилися в певній послідовності.

Так, за традиціями, перший день свята, понеділок, зустрічали Масляну. Цього дня ходили в гості до хрещених, до сватів, до всієї рідні. Також, за повір'ями, каталися з крижаних гірок, адже вважалося, що чим далі зїдуть сани з гори, тим кращим буде врожай.

Вівторок був відведений під ігри, забави та всілякі веселощі. Загравання знаменувалися тим, що молоді хлопці виглядали собі наречених, а дівчата задивляючись на юнаків, приглядалися до майбутніх потенційних чоловіків.

В середу, за традицією, тещі запрошували в гості зятів і пригощали їх млинцями, звідси й назва цього дня - Лакомка.

У четвер, в Розгул, влаштовувалися масштабні костюмовані народні гуляння на вулицях,  ігри, забави. Гуляння тривали до ранку.

По п'ятницях тещі гостювали у зятів, які пригощали їх млинцями і солодощами. Адже, після тещиних частувань, зяті намагалися їм віддячити. 

У суботу, на Посиденьках зовиці (зовиця – це сестра чоловіка –ред.), традиційно частували рідню чоловіка: молода невістка запрошувала їх до себе в гості, а зовиць навіть обдаровувала подарунками.

В останній день Масляної, Прощену неділю, всі просили один у одного прощення, а молодята дарували подарунки батькам. Завершувалася весела Масляна колоритним обрядом у супроводі танців та пісень – спалюванням опудала, яке слугувало символом довгої зими, що минає. Коли ж опудало зими догорало, розпочиналася фінальна забава – молодь стрибала через багаття.

Варто зазначити, що протягом усього тижня Масляної, млинці є основним пригощанням. Їх, за традицією, печуть щодня з понеділка, але особливо багато з четверга по неділю.

Напередодні тижня Масляної своїм універсальним рецептом млинців з читачами Голосу Карпат поділилася власкор нашого видання Саша Клімова.

"Отже, із розрахунку на півлітра молока, вам знадобиться: 8 ст. л. борошна (просіяти), 5-6 ст.л. рослинної олії, 2 яйця, дрібка харчової соди (можна без), трохи солі та цукру (за смаком). Якщо Ви вирішили зробити млинці з солодкою начинкою - додайте в тісто більше цукру та десертні прянощі на Ваш смак - ваніль (цукор чи есенцію), корицю, подрібнену фруктову цедру тощо.Якщо ж Ви готуєте млинці з м'ясом, птицею, грибами чи овочевою та ін. начинками, в тісто, зважаючи на поєднання смаків начинки і тіста, можна додати спеції на Ваш вибір  – перець, куркуму, сушені часник, зелень петрушки чи кропу тощо.Всі інгредієнти потрібно ретельно змішати, аби не залишилось грудочок та випікати млинці на добре розігрітій пательні. 
Смачного!".

Веселої Масляної та смачних млинців!

Нагадаємо, як повідомляв Голос Карпат раніше, у Мукачеві урочистою ходою відкрили "Червене вино 2018". Раніше Голос Карпат писав про ціни й обстановку на Червеному вині.

Читайте на ГК:З води вже витягнули бездиханне тіло: річка забрала життя закарпатця (ФОТО)
Читайте на ГК:Одна з найдовших в Україні: на Закарпатті розквітла алея Сакур (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Туристичний європейський автобус застряг у "аксесуарах" мукачівських вулиць: у соцмережах обговорюють курйозний випадок на Закарпатті (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська