1. Головна
  2. >
  3. Культура

У берегівській Гечі смакували свининою і вишуканим вином / ФОТО

1286
Культура Новини Берегова

Тут відбувся традиційний ХІІ міжнародний фестиваль-конкурс різників. У ньому взяли участь 12 команд – дві з Угорщини, по одній з Воєводини (Сербія) та Львівщини, решта – з різних міст Закарпаття.

Вперше паралельно з гентешами призові місця виборювали винороби краю, які  змагались у двох категоріях – вина сухі,  біле й червоне. Адже саме такі слід подавати до свинини.

“Сьогодні в Гечі можна було скуштувати десятки різноманітних страв,- поділився з Голосом Карпат сільський голова Андраш Мештер.- Готувались оригінальні наїдки угорської, української, сербської кухонь, які органічно доповнили вишукані закарпатські вина.”

Цьогоріч тварин не різали на місці зібрання, а привозили сюди вже заздалегідь оброблені туші. Причому, кожен учасник надавав і офіційну довідку, що свині здорові.

Журі очолювали – у виноробів: знаний майстер цієї справи Шандор Якоб з Берегова, а гастрономічне – не менш відомий фахівець з Ніредьгази Тібор Цегле.

Поки експерти працювали, публіку, якої, за словами полгармештера, було набагато більше, ніж торік, розважали колективи художньої самодіяльності.

На фест прийшли чимало поважних гостей – голова ОДА Геннадій Москаль, народний депутат України, голова КМКС Ласло Брензович, директор департаменту у справах національностей та релігій обласної адміністрації Йосип Резеш, керівники Берегівських РДА Іштван Петрушка та райради – Йосип Шін, мер Берегова Золтан Бабяк, консул Угорщини в Берегові доктор Ангела Лукач, референт уповноваженого угорського уряду Іштвана Грежі Дьєрдь Кота, інші.

Присутніх тепло вітали Геннадій Москаль та Ласло Брензович. Останній щиро дякував за підтримку цього фестивалю і взагалі національних меншин губернатору краю, а організаторам за те, що зуміли зберегти цей оригінальний захід, що примножує народні традиції та звичаї, взаємно урізноманітнює кухні дружніх країн.

Учасників благословили місцеві священики – реформатський Арпад Давід, та греко-католицький – Габор Іван.

Кульмінацією свята стало нагородження переможців. У номінації “Краще сухе біле вино” пальму першості здобув Іштван Варга з Бене зі своїм “Трамінером”. Друге місце дісталось Руслану Оросу з Дерцена, котрий здав на оцінювання біле “Шардоне”. Третім був “Мушкотай” Ернева Бірова також з Бене.

Серед червоних вин найкращим виявився “Карлот” Крістіана Шоша – сина знаного винороба Карла Шоша. “Голубок” Іштвана Шімона став другим. А “бронза” дісталась підприємству “Котнар”.

Загалом за  призи змагались 13 виноробів, які представили журі 25 видів напоїв.

У гастрономічному змаганні на кращу страву із свинини не мала собі рівних дружна команда з угорського села-побратима Гечі Локітелек – їм вручили традиційний Кубок та Диплом про присвоєння звання “Король фестивалю-конкурсу гентешів”.  Найсмачніший гриль приготували львів’яни, що виступали під екзотичною назвою “Гарбуз”. Спеціальний приз журі вибороли “Чілла і Жужа” – знані в регіоні майстрині варіння леквару. Найкраще був оформлений намет у мукачівського “Палермо”. Глінтвейн також найліпше приготували посланці з міста над Латорицею. Найбільш естетично виглядав стіл команди з Локітелека. Найсмачніший бульйон зварили великодоброньці. Домашня ковбаса вдалася партнерам з Сотмарчеке. Колективу Віктора Поганя з Ужгорода присудили звання найвеселішого. Найгостиннішими виявилися представники Воєводини, найпопулярнішою – мукачівська “Надія”. Їх земляки - родина Пленкач, найкраще приготувала смажені страви.

Усіх відзначених нагородили відповідними Дипломами фестивалю та сувенірами.

Нагадаємо, в 2015 році фестиваль гентешів у Гечі закінчився масовим побоїщем. В минулому році фестиваль теж не обійшовся без скандалу, захисники тварин просили Президента заборонити фестиваль різників у Гечі.

Читайте також: