1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатця Івана Чендея пошанувала в Києві Україна літературна

27.01.2018 11:17 Культура

24 січня в Національному музеї літератури України відбулася презентація книжки «Іван Чендей у колі сучасників», підготованої Закарпатською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Ф. Потушняка.

Акція в Києві перетворилася на вечір-спогад, адже зібралося чимале коло сучасників лауреата Шевченківської премії – письменники, літературознавці, видавці, друзі, кожен із яких ділився згадками, думками, повідомляє  Медіацентр УжНУ.

Модерував вечір дослідник листування Івана Чендея, один із упорядників книги, доктор філологічних наук Сидір Кіраль. Донька Марія Трещак, з ініціативи якої й відбулася ця презентація в Києві, пригадала, як батько привіз її в дитинстві до столиці замість того, щоб купити велосипед. Вважає, що правильно зробив, бо ті два тижні насиченої культурної програми згадує як найщасливіші миті дитинства. За її словами, книги для Івана Чендея були як діти, і переконана, що вже на часі перевидання творів письменника. За прикладом батька пані Марія теж свого часу привела доньку на подібне знайомство з Києвом, а ще щоразу повертається зі столиці із торбою книжок, як і тато.

Емоційно згадував неодноразові зустрічі з корифеєм закарпатської літератури відомий письменник Дмитро Павличко. Поет назвав Чендея європейцем, пригадав розмови в ужгородській хаті на Високій, 15 й висловив бажання прочитати щоденник колеги. А спогади про Івана Чендея й вірші, присвячені йому, автор «Двох кольорів» вже опублікував і у третьому томі своїх спогадів.

Про знайомство із батьком письменника у рідному Дубовому й сходження на Ясенову пригадав директор Інституту української літератури НАН України, академік Микола Жулинський, який свого часу першим заговорив про Івана Чендея після тривалого замовчування. «Книжка «Іван Чендей у колі сучасників» унікальна своєю побудовою і змістом. Таких в Україні ще не було, – зауважив науковець. – Дуже цінний розділ Сидора Кіраля, бо Чендей любив писати листи, у них відкривався як людина». Оцінив літературознавець і місце закарпатця в літературі.

Після завершення чудового вечора-спогаду один за одним почали з’являтися відгуки про презентацію в соцмережах поважних людей – письменників Павла Вольвача, Анатолія Сахна, доктора філологічних наук Михайла Наєнка, науковця Сергія Панька та інших.

Нагадаємо, картину закарпатської художниці за великі кошти продали на аукціоні в Америці.

Читайте на ГК:Закарпатцям розповіли, як заощаджувати на електроенергії
Читайте на ГК:В Закарпатті говорили про стан децентралізації (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Новини Закарпаття, Рахівщини, Ужгорода та Берегівщини 22 листопада 2018 року
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus