1. Культура

На Синевирському перевалі гуділи мотопили / ФОТО

25.08.2016 22:35

Чемпіоном обласного конкурсу-змагання вальників лісу “Лісоруб – 2016” став міжгірчанин Михайло Сита.

Міжгірщині не вперше випадає висока і відповідальна честь приймати учасників подібної першості. Щоправда, в попередні роки обласний конкурс-змагання відбувався в ур. Повчова, що на зелених околицях В. Бистрого, райцентрівському стадіоні “Авангард”, а теперішній професійний огляд, що був відбірковим, бо давав його переможцю перепустку на ХІХ Всеукраїнські змагання з правом захищати честь Закарпаття, проходив на піднебесному Синевирському перевалі, хоча напередодні планувався у лісових масивах Лопушного. Не помилися як у зміні зеленої арени, так і тому, що доручили його господарями стати ДП “Міжгірський лісгосп” (дир. Іван Барна), який підтвердив репутацію провідного державного підприємства. Бо за його зусиль справді конкурс пройшов на ідеальному організаційному рівні, точніше сказати – мав світовий зразок. Як, до речі, і повинно бути.

Сприяла бездоганному проведенню змагання і відмінна сонячна погода минулої суботи. За шикування команд, які представляли 16 держлісгоспів та ТзОВ “Ена-меблі”, під звуки трембіт на сцену викликаються Г. Г. Москаль, голова ОДА, В. І. Мурга, начальник облуправління лісового та мисливського господарства, В. В. Кий, голова конкурсної комісії, І. Ю. Барна, директор ДП “Міжгірський лісгосп”, В. І. Федурця, голова обкому профспілки працівників лісового господарства, В. М. Щур, голова райради, В. І. Худинець, голова РДА та В. І. Цімбота, селищний голова Міжгір’я. За вітальних промов підкреслюється важлива роль лісової галузі в народному господарстві, а також вдячними словами відзначаються її люди-трудівники. Добрим словом згадуються насамперед ті, хто захищав престиж професії на подібних змаганнях міжнародного рангу, демонструючи високий клас у різні роки. З-поміж співвітчизників у минулі часи лісорубську марку високо тримали на світовій арені й славні закарпатці Василь Шорбан, Іван Чуса, Іван Пілат, а також міжгірці Михайло Маркович, Дмитро Шуберт, естафету яких зараз надійно підтримує 38-річний Михайло Сита з В. Бистрянського лісництва. Саме його вважали одним з головних фаворитів турніру вальників лісу, адже він має вже досвід виступів і на всеукраїнських змаганнях.

Щоб підтвердити прогнози – значить треба боротися за звання лідера аж у п’яти вправах. Під час старту змагання настрій у верховинського лісоруба був не з кращих: за звалювання лісу він з однаковим результатом розділив тільки 5-6 місце, а за монтажу ланцюга мотопили й поготів сталася осічка, набравши нуль балів. Між іншим, ця вправа для учасників виявилася найбільш важкою, судді зафіксували ще шість проколів, коли вальники не зуміли справитися з її завданням. Переміг у “рубіконовій” вправі І. О. Жолдош з Виноградова з 55 очками, а у першій – мукачівець Ф. Ф. Русин. Засукавши рукави, на наступних етапах М. М. Сита став наздоганяти суперників – як-не-як, а в рідних стінах соромно відставати. Хоч не першим, зате другим наш земляк ставав у комбінованому та точному розкрижуванню деревини. У цих вправах першість здобули Ю. В. Васько з Великого Березного та В. Ф. Русин з Воловечини.

Все вирішувалося у фінальній стадії конкурсу – відокремленні сучків. Надії на стати чемпіоном жевріли у багатьох, адже на фінішній прямій значної різниці у набраних пунктах не відчувалося майже між цілим десятком вальників. Ось тут, за обрізки гілок, за гостросюжетної ситуації і яскраво продемонстрував не лише свої бійцівській якості, але й суперкласну майстерність верхньобистрянець, не залишивши своїм опонентам жодних шансів на першу сходинку на п’єдесталі. У заключній фазі він зумів здобути аж 393 балів, ще й як випередивши конкурентів. Скажімо, у Ю. М. Легези з Свалявщини, котрий у цій вправі був другим, на рахунку виявилося тільки 217 очок. Потужний спурт і вивів міжгірчанина на перше місце за сумою результатів у всіх вправах. Чемпіон М. М. Сита набрав 1245 пунктів, срібний призер Ю. В. Васько з Великого Березного – 1059, виноградівець – 1041. Отож, переиогу святкувало ДП “Міжгірський держлісгосп”.

Не менш цікаво розгорталися події під час боротьби у довільних програмах – розпилюванні колод та розколюванні чураків. Перше місце завоювало ДП “Брустурянське лісове мисливське господарство”, на другому – ДП “Свалявський лісгосп”, третьому – ДП “Ужгородський лісгосп”.

По праці, як кажуть, має бути честь. Нагород удостоювалися не тільки переможці та призери, бо були й заохочувальні премії за участь у конкурсі. До відзначення призами долучилися й представники відомих фірм “Хускварна”, “Штіль” та “Латчбахер”, які, до речі, тут демонстрували свої технічні вироби.

Показували себе у ділі під відкритим небом і народні умільці. Майстер-клас з виготовлення сувенірів демонстрував працівник Міжгірського профліцею Василь Фурдь, з різьби на дереві – виноградівець Олексій Повлін. Особливо увагу глядачів привернув 80-річний міжміський столяр Степан Бітлян, який на саморобному прадідівського типу верстаті тесав давній покрівельний матеріал – екзотичні драниці.

Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Фото автора.

Читайте на ГК:Закарпатка потрапила у вогняну паску: відомі деталі рятувальної місії (ФОТО)
Читайте на ГК:Залишилися без даху над головою: масштабна пожежа охопила дах будинку закарпатців (ФОТО)
Читайте на ГК:"Спалилися на гарячому": на Закарпатті під приціл правоохоронців потрапили двоє злочинців (ФОТО)