Колочава впевнено взяла курс туристичного розвою на Міжгірщині.
Путівці мандрівників звідусіль пролягли у високогірний край, котрий за ландшафтом точнісінько копіюється з осколком витонченої швейцарської природної краси, тому, що тут, скажімо, діють аж десять музеїв, а різних пам’ятників й поготів налічується – понад два десятки. Не кажучи, що село має сиву і цікаву історію, овіяне опришківськими легендами. Відпочинкового іміджу йому додає, звичайно, і проведення традиційних фестивалів. Черговий з них відбувся минулої суботи та неділі. Причому – унікальний, бо лише на всій Україні одна Колочава мала честь запросити гурманів на дегустацію вишуканого смаку ріплянки.
Кожне сільце має своє слівце. У Колочаві картоплю з давніх-давен йменують ріпою. Як і з незапам’ятних часів тут готують поживну за калорійними якостями страву, що має похідну назву - ріплянка. В меню місцевих жителів вона найперший наїдок до цього часу. Якщо завітаєш у гості до когось, то обов’язково газди хлібосольно почастують цим калорійним наїдком. З діда-прадіда і з дитячих літ тут вчать куховарити специфічну страву. У навколишніх осідках сяк-так популярна ця їда, зате Колочава, як дехто мудро каже, столиця ріплянки. Коли таку славу має харч, то чому б і не організувати фестиваль ріплянки – якось спала на думку ідея уродженцю села над Тереблею, а нині киянину Станіславу Аржевітіну.
Хто за вихідних побував у Колочаві, а саме музеї “Старе село”, де проходило рідкісне дійство, той не пошкодував – фестини на території скансена вдалися на славу. Коронним її номером, звісно, стало приготування ріплянки по-колочавський, на участь в якому зголосися тутешні кухмістери. Ніби простий процес біля печі, але вимагає неабиякої поварської майстерності. Варену картоплю, змішаною мелайним (кукурудзяним) борошном (інколи приплюсовується і вищого сорту мука), відтак пресують і мішають токаняником. До пюре додаються всілякі підливи. З-поміж приправ особливо до смаку соус з грибами, шкварками, бринзою, сметаною… Під час споживання не тільки губи, але й пальці хочеться облизати. Виявляється, що ріплянка також апетитно тане в роті з салом, сиром. Хто а хто, а Олена Шпілька може щедро і детально поділитися секретами приготування екзотичної страви перед гостями – вона неперевершений майстер у цій справі. Протягом всього свята ріплянки Олена Миколаївна не мала відбою від допитливих, які настирливо випитували і записували нюанси її рецептів. Вищого класу навчила передусім внучку Юлю. Ще б пак – бренд ріплянки за її скошування поголовно у їдців отримав найвищу оцінку. Не один і не два з місцевих мешканців зізнається, що як ранком поїсть страву, то ситий цілий Божий день. Особливо нею апетитно смакують косарі, бо сили додає на сінокосах. Практика життя доказує, що легеням в око найперше впадає дівка на відданні не лише за красою, але й господарським ділом на кухні.
За урочистого відкриття з промовами-привітаннями виступили Станіслав Аржевітін, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, вручивши дипломи Лялі – так з любов’ю ласкаво звуть куховарку Олену Шпільку, Ірині Аржевітіні за успішну діяльність туристичного оператора “Ажіо-Тур”, Василю Макару, який створив власний музей “Потята Швегана”. Губернатора краю так зацікавила ріплянка, що спокусився самотужки її готувати у казані на вогню. Поварський дебют Геннадію Геннадійовичу вдався – сам коштував і щедро пригощав присутню дітвору. Великий інтерес викликав і майстер-клас виготовлення свіжого сиру біля колиби, який демонстрував Василь Мацола. Як і показовий клас з ріплянки Анатолія Сюгая. Колочава - соковито багата талантами самодіяльних артистів. Своїми чарівними голосами публіку заворожували Володимир Маркович, до речі, один з наймолодших депутатів райради, Іван Штаєр, Наталія Галатиба, Юліана Барна, Яна Гордійчук, географічний ансамбль “Імпульс”… Полонив своїм виступом і фольклорно-етнографічний ансамбль РБК. А як іскрометно танцювали під колочавськї коломийки безпосередньо на зеленому моріжку музею від малого до дорослого! Навіть провели конкурс на знання народних пісень, в якому взяли участь і бажаючі гості. Розважливих заходів було стільки, що хоч відбавляй –розіграш лотереї, вилазка на високе дерево…
Вміє про себе давати знати Колочава добрими справами, в тому числі гучно заявитися у кулінарному мистецтві – подібний фестиваль вже проводився вп’яте поспіль. Схвальних думок про чергову сільську подію було досхочу. Як з рогу достатку, відгуки сипалися на адресу основного ініціатора фесту - С. М. Аржевітіна. Між іншим, Станіслав Михайлович напередодні відзначив нівроку файну особисту дату - 55 роковини життя і під час фестивалю ріплянки заслужено отримував велику “порцію” теплих привітань.
Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ. Фото автора.
Читайте також:
- Закарпатцям варто бути на сторожі: в області запрацювала ще одна система автоматичної фіксації порушень ПДР
- В мережі показали “казкове” село на Закарпатті /ФОТО
- Такого в Карпатах давно не робили: що незвичайного зробила українка? /ВІДЕО
- Блекаут поза графіком й вітряки ні до чого?: масштабна атака й не відповідність відключень у Закарпатській області