1. Головна
  2. >
  3. Культура

Берегово було джерелом натхнення для Василя Геля – колега й товариш художника Дєрдь Бенкев / ФОТО

360
Культура Новини Берегова

У експо-залі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці відкрилась персональна виставка знаного берегівчанина, патріота міста, в яке був безмежно закоханий, живописця Василя Геля.

Майстра майже рік немає серед нас. Але його талановиті роботи продовжують жити, розповідати про рідне місто, його минувшину, пам’ятки архітектури, церковні храми, визначні місця. Ніхто не написав стільки художніх полотен, замальовок, ескізів, графічних зображень про Берегово, як Василь Гель.

“Ентузіасти зібрали для сьогоднішньої експозиції, переважно із приватних колекцій, найбільшу кількість творів Майстра про місто",- наголосила у вітальному слові голова громадської організації “Про култура Субкарпатіка” Крістіна Кудлотяк.

Василь Гель був не лише неординарним художником, а й талановитим актором , відмінним декламатором, особливо гуморесок, писав навіть вірші, про що мало-хто знав, пробував себе як перекладач, тощо. Як хобі, творив карикатури, насамперед про близьких друзів. Приміром, Дєрдь Бенкев, з яким разом пропрацювали п’ять років у берегівській філії Закарпатського промислово-художнього оформлювального комбінату, має цілий альбом таких карикатур про себе.

“Василь був дуже багатосторонньою і високоосвіченою особистістю,- розповідає Голосу Карпат художник.- Знав з десяток іноземних мов, був надзвичайно порядною і чесною людиною. Дуже любив рідне місто. Берегово слугувало йому джерелом натхнення для творчості.”

Дєрдь розповів цікавий, маловідомий широкому загалу епізод з життя друга. Народився Василь на Львівщині, строкову військову службу проходив у Берегові, в казармах, де зараз знаходиться інститут. Тут познайомився з майбутньою дружиною, вивчив угорську мову, обзавівся сім’єю, народили двох синів. А мешкала родина, де попадеться: в гуртожитку, найманій квартирі. Із черги на отримання власної його чомусь завжди відтісняли. І тоді Гель наважився на авантюрний поступок – написав листа самому Брежнєву, тодішньому Генеральному секретарю ЦК КПРС. Послання відправив із знайомим прямо в Москву, де той кинув конверт у поштову скриньку безпосередньо у Кремлі.

Насамкінець філігранною грою на піаніно присутніх зачарувала любима внучка митця Аманда. А на завершення учасники дійства переглянули відео-фільм про художника, який виготовив оператор-аматор Олександр Чада. Познайомитись зі стрічкою можна на сторінці автора в YouTube.

Читайте також: